نیاز آبی تالاب كجی نهبندان با پژوهش دانشگاهی مشخص شد

نیاز آبی تالاب كجی نهبندان با پژوهش دانشگاهی مشخص شد

محاسبه نیاز آبی تالاب کجی نمکزار نهبندان از نتایج طرح مطالعاتی است که بعنوان یکی از طرح های صنعتی برگزیده دانشگاه ها و پژوهشگاه های کشور معرفی گردید.


مجری طرح مطالعه محاسبه نیاز آبی تالاب کجی نمکزار اظهار داشت: این تالاب با برخورداری از تنوع زیستی بالا، نقش مهمی در عملکرد هیدرولوژیکی منطقه ایفا می کند و به دلیلهای انسانی همین طور خشکسالی، تنش های شدیدی به آن وارد شده است.
محمدحسین صیادی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اضافه کرد: تعیین نیاز آبی تالاب می تواند ضمن بازگرداندن فعالیت شرایط اکولوژیکی، عملکرد محیط زیستی تالاب را بهبود بخشد.
وی گفت: در این طرح، بر طبق روش ترکیبی در۶ سناریو نیاز آبی اکوهیدرولوژی تالاب کجی محاسبه شد و با بهره گیری از داده های سنجش از دور، سیستم اطلاعات جغرافیایی و مشاهدات میدانی اطلاعات مورد نیاز را کسب کردیم و با بهره گیری از معادله بیلان آبی، مقدار نیاز آبی در سناریوهای هیدرولوژیکی و اکولوژیکی محاسبه شد.
عضو هیات علمی دانشکده منابع طبیعی و محیط زیست دانشگاه بیرجند اظهار داشت: نتایج نشان داد برای تامین حد متوسط لکه آب به حجم آبی معادل ۱۳.۹۷ میلیون متر مکعب بطور سالانه نیاز است که ۱۲.۲ میلیون متر مکعب آن بوسیله روان آب سطحی تامین می شود و ۱.۷۷ میلیون متر مکعب کمبود وجود دارد که باید با کاهش حدود ۲۰ درصدی برداشت از آب زیرزمینی منطقه تامین گردد.
وی بیان کرد: همین طور بمنظور حفظ پوشش گیاهی و گونه های شاخص جانوری منطقه به ترتیب بطور سالانه به آبی معادل ۱۲/. میلیون متر مکعب و ۳۴۸.../. میلیون متر مکعب نیاز است.
صیادی اضافه کرد: با تامین نیاز آبی خدمات اکوسیستمی تالاب بمنظور حفظ ریزگرد، اکوسیستم گیاهی و جانوری منطقه نیز حفظ می شود.
وی عنوان کرد: این طرح با بهره گیری از دانش تخصص های مختلف دانشگاهی توانست با بازگرداندن شرایط اکولوژیکی ( احیا و حفاظت از گونه های گیاهی و جانوری) و بهبود عملکرد تالاب ضمن حل معضلات مهم ناشی از خشکی تالاب مانند ریزگرد که تهدید جدی محیط زیست انسانی و صنعت منطقه بوده، موجب ایجاد فرصت های شغلی پایدار اکوتوریسم برای افراد بومی منطقه شود.
این پژوهشگر و استاد دانشگاه اظهار داشت: تدوین طرح جامع مدیریت و پایش تالاب، راهکارهای تامین آب مورد نیاز تالاب و افزایش تدریجی تراز آن، بررسی و مقایسه توان اکولوژیکی در کاربری های فعلی اطراف تالاب، تدوین الزامات لازم برای احیای نهایی و حفظ پایدار شرایط تالاب بعنوان برنامه و توسعه آتی این طرح آمده است.
وی اضافه کرد: معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری امسال طرح های صنعتی برگزیده دانشگاه ها و پژوهشگاه های کشور را معرفی نمود که طرح مطالعه محاسبه نیاز آبی تالاب کجی نمکزار بعنوان یکی از طرح های صنعتی برگزیده و معرفی گردید.
طرح مطالعه محاسبه نیاز آبی تالاب کجی نمکزار به کارفرمایی اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی از مهر ۱۳۹۷ تا تیر ۱۳۹۹ انجام شد.
تالاب کجی نمکزار نهبندان یک تالاب فصلی است که آبگیری آن به ریزش باران و جوشش چشمه های کرانه تالاب بستگی دارد و معمولا از اواسط پاییز شروع می شود که هم اکنون پهنه آبی و مدت زمان آبی آن به سبب کاهش بارندگی ها همین طور برداشت بی رویه آب در اطراف تالاب کاهش شایان توجهی داشته است.
تالاب کجی نمکزار نهبندان یک تالاب نمکی است که از سال ۱۳۸۹ بعنوان پایگاه حیات وحش به تصویب سازمان حفاظت محیط زیست رسید و در ادوار گذشته یکی از تالاب های دایمی ایران بوده است که پرندگان مهاجر در تمام فصول در این منطقه حضور داشته اند اما با گذر زمان و خشکسالی های به وجود آمده این تالاب به صورت فصلی آبگیری می شود.
پناهگاه حیات وحش تالاب کجی نمکزار با ۲۲ هزار هکتار شامل تالاب و محدوده جنگلی است که در ۷۵ کیلومتری شهر نهبندان و در حاشیه جاده ارتباطی بیرجند - زاهدان قرار دارد.


1399/10/13
23:07:47
0.0 / 5
682
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است