ایران پیشتاز تولید علم فنی و مهندسی دنیا شد

ایران پیشتاز تولید علم فنی و مهندسی دنیا شد

به گزارش دانشگاه فارسی سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام اعلام نمود: جمهوی اسلامی ایران پیشتاز رشد تولید علم در حوزه فنی و مهندسی دنیا شد و رتبه ۱۱ را از آن خود کرد.به گزارش روز سه شنبه پایگاه استنادی علوم جهان اسلام، محمدجواد دهقانی با اشاره به اینکه ایران پیشتاز رشد تولید علم حوزه فنی و مهندسی دنیا شد، اضافه کرد: هر چند به انتها سال ۲۰۲۰ نزدیک می شویم، اما تولید علم سال ۲۰۲۰ هنوز کامل نشده است. با وجود این، برپایه پایگاه استنادی اسکوپوس و با مقایسه این سال با تولید علم صورت گرفته با سال ۲۰۱۹ مشاهده می شود که ایران در حوزه فنی و مهندسی پیشتاز رشد کمیت علم در میان ۲۵ قدرت علمی دنیا شده است.

وی تصریح کرد: برمبنای پایگاه استنادی اسکوپوس، در سال ۲۰۲۰ رتبه کمیت تولید علم ایران در حوزه فنی و مهندسی به ۱۱ دنیا ارتقا یافت؛ برمبنای کیفیت علم تولید شده در حوزه فنی و مهندسی، ایران در این سال وفق شده تا رتبه چهار دنیا را در اختیار بگیرد و با مقایسه استناد نرمال شده در این سال با سال ۲۰۱۹، ایران با حدود ۱۳ درصد رشد، رتبه چهارم دنیا از لحاظ میزان رشد کیفیت علم در حوزه فنی و مهندسی را از آن خود کرد.

سهم ایران در تولید علم دنیا در ۲۰۲۰

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) در ادامه با اشاره به اینکه در سال ۲۰۲۰، سهم ایران از علم فنی و مهندسی دنیا حدود ۲.۷ درصد است، گفت: در سال ۲۰۱۰ سهم ایران ۱.۷ درصد درصد بود، این رقم در سال ۲۰۱۴ به ۲ درصد و در سال ۲۰۱۷ به ۲.۴ درصد رسید. در سال ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ هم سهم ایران تقریباً به همین صورت بود.

دهقانی به این نکته اشاره نمود که سهم ایران از کل تولید علم دنیا در سال ۲۰۲۰ حدود ۱.۹۸ درصد است؛ همینطور تنها کشوری که در میان ۲۵ کشور برتر دنیا در سال ۲۰۲۰ در مقایسه با سال ۲۰۱۹ رشد مثبتی دارد، ایران است. از ین جهت، رشد ایران در سال ۲۰۲۰ در مقایسه با سال ۲۰۱۹ حدود یک درصد اعلام گردید.

وی به دیگر گزارش های پایگاه اسکوپوس اشاره و اشاره کرد: از شروع سال ۲۰۲۰ تابحال تولید علم فنی و مهندسی کشور ۲۵ هزار و ۷۳۹ مدرک است؛ اطلاعات سال جاری هنوز تکمیل نشده است و با گذشت زمان، اطلاعات این سال نه فقط برای ایران بلکه برای کل دنیا تکمیل خواهد شد.

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام اشاره کرد: در سال ۲۰۱۹ تولید علم ایران ۲۵ هزار و ۴۷۸ مورد، در سال ۲۰۱۵ این رقم به ۱۷ هزار و ۶۳۹ مورد و در سال ۲۰۱۰ هم ۱۱ هزار و ۶۷۱ مورد بود.

تولید علم ایران در فنی مهندسی

دهقانی درباره رتبه ایران در تولید علم فنی مهندسی هم اظهار داشت: رتبه تولید علم ایران در سال ۲۰۲۰ در حوزه فنی و مهندسی برمبنای اسکوپوس به ۱۱ رسید. در سالهای ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۹ رتبه ایران طبق تعداد مقالات در پایگاه اسکوپوس ۱۲ بود. همینطور در فاصله سالهای ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۵ رتبه ایران از ۱۵ به ۱۴ ارتقا پیدا کرد؛ این در حالیست که در سالهای ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۷ رتبه ایران ۲۲ دنیا بود.

وی افزود: برپایه شاخص استناد نرمال شده (Field-Weighted Citation Impact) در پایگاه اسکوپوس، مقالات پژوهشگران ایران در حوزه موضوعی فنی و مهندسی در سال ۲۰۰۵ حدود ۰.۸۴ بود؛ یعنی اثر گذاری یافته های علمی حدود ۱۶ درصد کمتر از متوسط بین المللی بود در صورتیکه این رقم در سال ۲۰۱۹ به ۱.۳۴ رسید و مقالات ایران ۳۴ درصد بیشتر از متوسط بین المللی استناد دریافت می کند.

سرپرست ISC اظهار داشت: ایران در حوزه فنی و مهندسی برمبنای استناد نرمال شده کیفیت تولید علم ایران در سال ۲۰۰۵ رتبه ۲۱ دنیا را داشت. در سال ۲۰۱۰ رتبه ایران در این عرصه به ۱۸ ارتقا یافت و در سال ۲۰۱۷ به ۱۳ رسید. در سال ۲۰۱۹ هم رتبه ایران از این لحاظ ۱۰ و در سال در سال ۲۰۲۰ رتبه چهارم دنیا را بدست آورده است.

منبع:

1399/10/03
21:25:02
5.0 / 5
534
تگهای خبر: پژوهشگر , تولید , علمی , علوم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است