غشای پروتئینی برای شیرین سازی آب در دانشگاه اراك ساخته شد

غشای پروتئینی برای شیرین سازی آب در دانشگاه اراك ساخته شد

به گزارش دانشگاه فارسی عضو هیات علمی گروه مهندسی شیمی دانشگاه اراک اظهار داشت: تیم تحقیقاتی گروه مهندسی شیمی دانشگاه این مرکز آموزش عالی، موفق به طراحی غشای پروتئینی برای شیرین سازی آب دریا شدند.


به گزارش روز سه شنبه روابط عمومی دانشگاه اراک، دکتر رضا داورنژاد اضافه کرد: شبیه سازی دینامیک مولکولی در طراحی غشاهای پروتئینی حائز اهمیت می باشد و با بهره گیری از این روش ضمن رصد دینامیک ذرات در ابعاد نانو، می توان در هزینه های بالای طراحی و ساختن غشاها در مقیاس آزمایشگاهی صرفه جویی کرد.
وی افزود: در این پژوهش شبیه سازی دینامیک مولکولی غشای پروتئینی آکواپرین انجام شده و نفوذپذیری آب در حالات مختلف با تحریک پروتئین و اعمال فشار و کشش محیطی متقارن انجام شده است.
عضو هیات علمی گروه مهندسی شیمی دانشگاه اراک اظهار نمود: بااینکه شیرین سازی آب دریا با بهره گیری از این روش به مرحله پیش تصفیه نیاز دارد، قابلیت عبوردهی بالای این غشا در طولانی مدت پاسخ مناسبی برای کمبود آب مورد نیاز در کشور است.
داورنژاد اضافه کرد: برمبنای نتایج تحقیقات انجام شده، اعمال کشش اثر مخربی در عبورپذیری آب از کانال های پروتئینی داشته و این مهم سبب می شود میزان عبورپذیری بسیار کم شد در حالی که اعمال فشار محیطی اثرچندانی بر روی عبورپذیری آب ندارند.
وی افزود: در صورتیکه با حضور تنش های پسماند فشاری در هنگام ساخت غشا می توان استواری غشا را در عملیات شیرین سازی با فشار بالا انتظار داشت.
عضو هیات علمی گروه مهندسی شیمی دانشگاه اراک اشاره کرد: این غشاها انرژی عملیاتی بسیار پایینی دارند و نیازمند سرمایه گذاری بالایی است.
داور نژاد اضافه کرد: شمار کمی از این غشاها در دنیا تجاری سازی شده و تولیدات این غشاها برای تصفیه آب خانگی و صنایع غذایی شروع شده و در زمینه دارویی و شیرین سازی آب دریا در مرحله ی ایده و آزمایش هستند.
وی اظهار داشت: با پژوهش و مطالعه دراین زمینه ها و دستیابی به توانمندی ساخت این غشاها در مقیاس های بزرگ و صنعتی قابلیت رقابت با شرکت های رقیب خارجی وجود دارد.
عضو هیات علمی گروه مهندسی شیمی دانشگاه اراک با یادآوری اهمیت این طرح پژوهشی در نجات کره زمین، اظهار نمود: باتوجه به وضعیت فعلی مصرف انرژی در فرایندهای شیرین سازی و با در نظر گرفتن آلاینده ها و گرمایش کره زمین در زمینه بهینه سازی و ارتقای تکنولوژیکی این فرآیندها تنها مسیر نجات کره زمین است.
داورنژاد اظهار داشت: در بین روش های بهبود دهنده بهروری فرآیندهای شیرین سازی، استفاده از غشاهای مبتنی بر بافت های بیولوژیک، خاصه کانال های آکواپرین بسیار مناسب بوده و عبورپذیری آب تا ۲ برابر نسبت به غشاهای رایج بالاتر است.
این مقاله باارزش در مجله Desalination با ضریب تاثیر ۷.۰۹۸ به چاپ رسیده است.
این طرح پژوهشی از طرف دکتر رضا داورنژاد، عضو هیات علمی گروه مهندسی شیمی دانشگاه اراک به همراه تیم تحقیقاتی ایشان متشکل از بهاری، دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی شیمی، دکتر امید باوی (از دانشگاه صنعتی شیراز) و سیدوحید محمدی (از شرکت پتروشیمی شازند) انجام شده است.
دانشگاه اراک با ۱۱۵ رشته تحصیلی دارای ۳۰۰ عضو هیات علمی است.منبع:

1399/09/27
10:56:51
5.0 / 5
501
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است