پژوهشگران جوان ایرانی جایزه بین المللی صرفه جویی آب را كسب كردند

پژوهشگران جوان ایرانی جایزه بین المللی صرفه جویی آب را كسب كردند

دانشگاه فارسی: دانشیار و دانشجوی دکتری پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران موفق به کسب جایزه بین المللی صرفه جویی آب کشاورزی در بخش کارشناسان جوان شدند.


به گزارش روز چهارشنبه روابط عمومی پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران، کمیسیون بین المللی آبیاری و زهکشی (ICID) هر ساله مبادرت به برگزاری مسابقه بین المللی صرفه جویی آب در کشاورزی می کند.
این مسابقه با هدف انتخاب برترین طرح ها یا اقدامات اجرایی و مدیریتی در زمینه کاهش برداشت آب برای مصارف کشاورزی در چهار محور «فناوری صرفه جویی آب»، «مدیریت در صرفه جویی آب»، «ایده های کارشناسان جوان (زیر ۴۰ سال) در صرفه جویی آب» و «اقدامات اجرایی کشاورزان پیشرو» برگزار می گردد.
دکتر حامد ابراهیمیان دانشیار گروه مهندسی آبیاری و آبادانی و مهندس محمد صادق کشاورز دانشجوی دکتری گروه مهندسی آبیاری و آبادانی پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران با ارائه طرح «کاهش تلفات آب و فسفر و فرسایش خاک با ایجاد مانع (micro-dams) در آبیاری جویچه ای» موفق به دریافت جایزه «ایده های کارشناسان جوان در صرفه جویی آب» (Young Professionals Award) شدند.
این طرح به صورت عملی و میدانی در سال ۱۳۹۷ در مزرعه پژوهشی پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران (کرج) انجام شد.
راهکار پیشنهادی با عنایت به تلفات زیاد آب و کود و بالا بودن فرسایش خاک در مزارع کشاورزی، کاربردی و کم هزینه است.
در حاشیه هفتاد و یکمین اجلاس سالانه کمیسیون بین المللی آبیاری و زهکشی از برندگان مسابقه صرفه جویی آب کشاورزی تقدیر می شود.
درسال جاری با عنایت به خطر شیوع کرونا، اجلاس سالانه کمیسیون بین المللی به صورت مجازی برگزار شده است.
کمیسیون بین المللی آبیاری و زهکشی در ژانویه سال ۱۹۵۱ میلادی تشکیل شد و الان حدود ۸۰ کشور عضو دارد که بیشتر از ۹۵ درصد مساحت اراضی کشاورزی آبی جهان در این کشورهای عضو وجود دارد.
پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران در کرج استقرار دارد.
منبع:

1399/09/25
14:15:23
5.0 / 5
541
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است