اعلام اقدامات ملی پژوهشگاه علوم ورزشی در هفته پژوهش

اعلام اقدامات ملی پژوهشگاه علوم ورزشی در هفته پژوهش

دانشگاه فارسی: اقدامات ملی پژوهشگاه علوم ورزشی و تربیت بدنی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در پشتیبانی از طرح های استانی، هدفمندسازی تحقیقات دانشجویی و آمایش سرزمینی در حوزه ورزش اعلام گردید.به گزارش روز دوشنبه پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی وزارت علوم، طرح ملی شناسایی اولویت های پژوهشی، پشتیبانی از پژوهش های منطقه ای، هدفمندسازی پایان نامه ها، رساله های دکتری و رفع نیازهای پژوهشی حوزه ورزش با تاکید بر نیازهای استانی و منطقه ای در ۳۱ استان کشور، اجرا خواهد شد.

در راستای توسعه همکاریهای علمی و پژوهشی و بمنظور هدفمندسازی پژوهش های کاربردی همسو با «سند الزامات هدفمندسازی پایان نامه ها و رساله های تحصیلات تکمیلی دانشگاه ها و مؤسسات آموزشی و پژوهشی، پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی با مشارکت هر یک از دانشکده یا گروه های علوم ورزشی دانشگاه های سراسر کشور، طرح های پژوهشی کاربردی و نیازمحور را در استان های کشور اجرا می کند.

در مرحله نخست، دانشکده یا گروه های علوم ورزشی دانشگاه های کشور بعد از بررسی ظرفیت ها و نیازمندی های پژوهشی در هر استان با هماهنگی پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی مبادرت به فراخوان اولویت های پژوهشی در استان خویش می کنند.

این عناوین در فراخوانی از طرف پژوهشگاه (در سطح ملی) و دانشگاه (در سطح استان) منتشر و بعد از دریافت پیشنهادهای پژوهشی و بررسی توسط دانشکده یا گروه های علوم ورزشی، طرح منتخب مشخص می شود.

از خاصیت های طرح های منتخب می توان به موارد زیر اشاره کرد:

عناوین پژوهشی منتخب باید مورد نیاز یک دستگاه یا سازمان اجرائی ورزشی شهر یا استان باشد.

پژوهش هایی در اولویت هستند که منتج به یک اختراع و تجاری سازی فروش، مقاله داغ پژوهشی یا یک محصول قابل ارائه به جامعه باشند تا بتوان بوسیله کاربست یافته های این پژوهش، خدمتی نوین را در جامعه عرضه نمود.

هر پژوهش باید ضمن در نظر گرفتن ظرفیت ها و توانمندی‎های موجود در هر استان برای رفع نیازهای پژوهشی و توسعه علوم ورزشی در همان استان برنامه ریزی و اجرا شود.

پژوهش هایی در اولویت هستند که بتوانند مشارکت یک دستگاه اجرائی را در تامین قسمتی از هزینه های طرح کسب کنند تا طرح به صورت مشارکتی اجرا شود.

پیشنهاد پژوهشی باید به شکلی تدوین شده باشد که بتوان در دل این طرح پژوهشی، حداقل ۲ پایان نامه کارشناسی ارشد یا یک رساله دکتری را اجرا کرد.

پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی باتوجه به ظرفیت های هر استان و متناسب با نوع کار، تا ۱۵ میلیون تومان برای رفع نیازهای استانی (۱-۳ پروژه سفارش محور که در هریک از آنها چند پایان نامه و یا رساله دانشجویی نیز اجرا شود)، حمایت مالی خواهد داشت.

با این رویکرد دانشجویان می توانند از تخفیف ویژه استفاده از ابزارهای آزمایشگاه و چاپ مقاله در نشریات پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی نیز بهره مند شوند.

پس از انتخاب بهترین پیشنهاد پژوهشی توسط دانشکده یا گروه علوم ورزشی دانشگاه های کشور، پژوهشگاه با دانشگاه مجری هر طرح پژوهشی مبادرت به انعقاد قرارداد طرح سفارش محور می کند.

نتایج و خروجی قابل انتظار

جهت دهی و هدفمندسازی اجرای بیش از ۱۰۰ پایان نامه و رساله در رشته علوم ورزشی در سطح کشور، ایجاد یک شبکه تحقیقاتی گسترده در کشور، نگارش و چاپ بیش از ۳۰ مقاله علمی و پژوهشی (از هر طرح، حداقل یک مقاله علمی پژوهشی می بایست استخراج شود.)، مشارکت بیش از ۳۰ عضو هیأت علمی در سراسر کشور، توسعه پژوهش های اثربخش و کاربردی در حوزه علوم ورزشی، تعامل بیشتر اعضای هیأت علمی پژوهشگاه و دانشگاه های کشور در اجرای طرح های پژوهشی، پایان نامه و رساله های دوره دکتری دانشجویان تحصیلات تکمیلی از مهم ترین نتایج و خروجی قابل انتظاراین طرح ملی است.

پس از ارسال این فراخوان بوسیله پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی، دانشگاه ها به مدت یک ماه فرصت دارند آمادگی خودرا برای اجرای این طرح ملی اعلام کنند.

پس از اعلام آمادگی دانشکده یا گروه علوم ورزشی، یک ماه برای اعلام اولویت ها، یک ماه برای دریافت پیشنهاد پژوهشی و جهت بررسی و اعلام طرح های منتخب به پژوهشگاه نیز یک ماه فرصت خواهند داشت.

به گزارش دانشگاه فارسی به نقل از ایرنا، هفته پژوهش و فناوری سال ۹۹ روزهای ۲۲ تا ۲۷ آذرماه توسط دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی، پژوهشگاه و مراکز تحقیقاتی برگزار می گردد.منبع:

1399/09/20
15:58:33
5.0 / 5
692
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است