زنگ خطر كم تحركی جامعه دانشگاهی به صدا درآمد

زنگ خطر كم تحركی جامعه دانشگاهی به صدا درآمد

به گزارش دانشگاه فارسی مطالعات انجام شده نشان داده است فقط ۱۱ درصد اعضای هیأت علمی فعالیت بدنی سنگین دارند و کمرنگ شدن فعالیتهای اجتماعی و قرنطینه های خانگی به دنبال شیوع بیماری کرونا سبب شده زنگ خطر کم تحرکی جامعه دانشگاهی به صدا درآید.به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه و آموزش ایرنا، حمیدرضا مقصودی، رئیس اداره نظارت و ارزشیابی اداره کل تربیت بدنی سازمان امور دانشجویان در مقاله ای که یک نسخه از آن در اختیار ایرنا قرار گرفت، به بررسی نقش فعالیت بدنی و ورزش در روزهای شیوع کووید-۱۹ در اعضای هیات علمی دانشگاه ها پرداخته است.

در بخش هایی از این مقاله آمده است: منابع انسانی متخصص، با ارزش ترین سرمایه و بزرگترین دارایی هر سازمان محسوب می شوند؛ از طرفی توجه به نظام سلامت افراد جامعه باعث ارتقای رفاه اجتماعی، تسریع رشد و توسعه کشور خواهد بود.

این مقاله می افزاید: مرور تحقیقات صورت گرفته در مورد شیوع چاقی و سلامت عمومی اعضای هیأت علمی نشان داد ۶.۵ درصد آنها دارای اضافه وزن و چاقی و پنج درصد دارای شاخص ترکیب بدنی نرمال هستند. میزان مدت فعالیت افراد در هفته ۴۶ ساعت و میانگین مدت زمان صرف شده در حالت نشسته هشت و نیم ساعت بود. نتایج از آن حکایت می کند که تنها ۱۱ درصد اعضای هیأت علمی فعالیت بدنی سنگین، ۲۰.۵ درصد سبک و تنها ۶۸.۵ درصد فعالیت متوسط داشتند.

مقصودی در ادامه این مقاله ضمن اشاره به اثرات بی تحرکی، یادآور شده است: بر مبنای نتایج تحقیق، بی تحرکی جسمانی در حدود ۲۱ تا ۲۵ درصد عامل سرطان پستان و روده بزرگ، ۲۷ درصد عامل دیابت و حدود ۳۰ درصد عامل بیماری ایسکمیک قلب است.

این مقاله که به کم تحرکی جامعه دانشگاهی می پردازد، تاکید می کند: جامعه دانشگاهی (اعضای هیات علمی، کارکنان و دانشجویان) بعنوان پیشگامان عرصه علم و دانش از این قاعده مستثنی نبوده اند. بر مبنای یافته ها، ۶۲ درصد کارکنان ورزش نکرده و حدود ۸۰ درصد کارکنان از امکانات ورزشی دانشگاه استفاده نمی کنند حتی امکانات ورزشی دانشگاه را ناکافی می دانند.

در ادامه این مقاله آمده است: کارکنان و اعضای هیأت علمی دانشگاه ها دارای کمبودها و موانعی برای فعالیت فوق برنامه ورزشی و اوقات فراغت هستند. طبق نظرسنجی های صورت گرفته در این خصوص، عواملی مانند مشکلات مدیریتی، کمبود منابع و فضاهای ورزشی، ساختار شهری نامناسب و آلودگی هوا از مهمترین موانع کم تحرکی و انجام فعالیت بدنی در میان اعضای هیأت علمی و کارکنان دانشگاه ها اعلام شده است.

نویسنده این مقاله ضمن اشاره به عوامل بی تحرکی در این مقاله خاطرنشان می سازد: از عوامل بی تحرکی در جوامع دانشگاهی می توان به استفاده از اینترنت برای انجام بعضی از امور زندگی، انجام کارهای شخصی و شغلی در یک حالت منفعل (پشت میز) همینطور پر کردن اوقات فراغت با فعالیتهایی مانند تماشای تلویزیون، بازی های کامپیوتری و استفاده نکردن از دوچرخه اشاره نمود.

مقصودی چاره این مسأله را تغییر سبک زندگی، انجام فعالیت بدنی منظم با شدت متوسط مانند پیاده روی، دوچرخه سواری و غیره اعلام نمود.

بخش دیگر این مقاله به التزام اعضای هیأت علمی نسبت به فعالیتهای بدنی در پاندمی کرونا می پردازد: با عنایت به شیوع و پاندمی ویروس کووید-۱۹، التزام همه اعضای هیأت علمی در رعایت پروتکل های بهداشتی حین تدریس واحدهای درسی به صورت مجازی صورت می پذیرد که نقش و اهمیت فعالیت بدنی در این برهه از زمان ۲ چندان است؛ فعالیت بدنی در تقویت سیستم ایمنی برای مبارزه با بیماری ویروس واگیردار نظیر کرونا و سایر بیمارهای واگیر نقش دارد؛ همینطور انجام فعالیت بدنی باعث کاهش عوامل بیماری های غیرواگیر هم خواهد شد. تعطیلی دانشگاه ها، عدم فعالیت خارج از منزل، قرنطینه شدن خانگی کارکنان و استادان، مجازی شدن تدریس در زمان شیوع بیماری عفونی و مسری کووید-۱۹ می تواند بر سلامت جسمی و روانی اثرگذار باشد.

این مقاله تاکید می کند که در زمان قرنطینه خانگی فعالیت فیزیکی اعضای هیأت علمی کاسته می شود و از رژیم غذایی مناسبی پیروی نمی گردد که این عوامل باعث اضافه وزن و چاقی آنها می شود. از طرفی کمبود فضای مناسب در خانه می تواند محرک های استرس زا مانند ترس مبتلا شدن به کووید-۱۹، افکار ناخوشایند، کسالت و اثرات ماندگار بر الگوی خواب به وجود آورد و کمبود ارتباط با همکاران، دوستان و دانشجویان می تواند بر سلامت روان آنها تأثیر داشته باشد.

مقاله رئیس اداره نظارت و ارزشیابی اداره کل تربیت بدنی سازمان امور دانشجویان خاطرنشان می سازد: با عنایت به آئین نامه و دستورالعمل ها در مورد ورزش کارکنان دانشگاه ها، اما نیازمند حمایت هر چه بهتر از جانب روسای دانشگاه ها هستیم که ورزش را بعنوان عنصری مهم در فعالیت روزانه کارکنان در نظر بگیرند و به مبحث نشاط، شادابی و سلامت جسمانی کارکنان توجه ویژه ای داشته باشند.


1399/09/15
22:54:34
5.0 / 5
593
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است