قائم مقام رییس دانشگاه صنعتی اصفهان:

پذیرش طرح ایران در سرن توانایی ما را در وضعیت تحریم ثابت كرد

پذیرش طرح ایران در سرن توانایی ما را در وضعیت تحریم ثابت كرد

قائم مقام رئیس دانشگاه صنعتی اصفهان در امور بین الملل و توسعه ساختارهای فناوری اظهار داشت: پذیرش طرح پژوهشی پژوهشگران این دانشگاه در مركز پژوهش های هسته ای اروپا (CERN) موفقیت بزرگی برای كشورمان در سطح بین المللی بشمار می آید و توانایی علمی و فناوری نخبگان ایران در وضعیت تحریم را اثبات كرد.


طرح محققان دانشگاه صنعتی اصفهان برای کمک به اجرای بزرگترین پروژه علمی دنیا که مقرر است توسط مرکز پژوهش های هسته ای اروپا (CERN) اجرا شود، پذیرفته شده است.
سرن (CERN) بزرگترین مجموعه آزمایشگاهی دنیا در زمینه فیزیک ذرات بنیادی و فیزیک هسته ای است که سال ۱۹۵۴ میلادی توسط سازمان اروپایی تحقیقات هسته ای بوجود آمد و در این زمان پژوهش های گوناگونی را به رهبری دانشمندان برتر دنیا همچون ۶ دارنده جایزه نوبل به سرانجام رسانید.
دانشگاه صنعتی اصفهان به عنوان اولین دانشگاه ایرانی در سال ۱۳۹۸ به عضویت این مرکز درآمد.
محمد جواد امیدی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اضافه کرد: دانشگاه صنعتی اصفهان سال قبل به عضویت مرکز پژوهش های هسته ای اروپا درآمد و باید در پیشرفت یکی از آزمایش های مهم این مرکز مشارکت و همکاری می کرد که در یک سال موفق به عرضه طرح تحقیقاتی در این حوزه با مبحث دستگاه سنجش میزان درخشندگی ناشی از برخورد ذرات با درصد خطای کمتر از یک درصد شد.
وی با اشاره به اینکه یک تیم متشکل از محققان روسیه و ترکیه هم از ۲ سال قبل بر روی این طرح کار می کردند، افزود: تیم دانشگاه صنعتی اصفهان یک سال دیرتر از تیم روسیه و ترکیه شروع به کار تحقیقاتی در این حوزه کرد اما نتایج حاصل از تحقیق آنها به قدری خوب بود که توسط مرکز سرن بعنوان طرح قابل اجرا انتخاب و پذیرفته شد.
امیدی پذیرش طرح محققان دانشگاه صنعتی اصفهان در مرکز سِرن را موفقیت بسیار بزرگی برای کشورمان دانست و تصریح کرد: این موفقیت ها و مطرح شدن نام ایران در یک مرکز بین المللی که تعداد زیادی از کشورها در آن حضور دارند، نشان داده است که فعالیتهای علمی و پژوهشی کشورمان با وجود تحریم های ظالمانه و همه مشکلات متوقف نشده است و نخبگان ما در عرصه بین المللی حرفه های زیادی برای گفتن دارند.
یک عضو هیات علمی دانشکده مهندسی برق وکامپیوتر دانشگاه صنعتی اصفهان هم درباره این طرح توضیح داد: مرکز پژوهش های هسته ای اروپا (CERN)، طرح محققان دانشکده های مهندسی برق و کامپیوتر و فیزیک این دانشگاه را به عنوان طرح برگزیده و برتر برای ارتقای تجهیزات در ارتباط با آزمایش معروف به CMS که بخشی از بزرگترین طرح علمی دنیاست، برگزید.
اصغر غلامی با اشاره به اینکه مرکز سرن در صدد اجرای طرح بزرگ علمی آشکارساز ذرات جدید (LHC) است، اضافه کرد: برای اجرای این طرح، آزمایش CMS پیشبینی شده است که در آن پروتون ها و یون های سنگین در راه ۲۷ کیلومتری شتاب داده و با سرعت نزدیک به نور به هم برخورد داده می شوند تا در نقطه تلاقی، ذرات جدیدی ایجاد شود.
وی افزود: محققان دانشگاه صنعتی اصفهان موفق به عرضه طرحی برای ساخت دستگاه سنجش میزان درخشندگی ناشی از برخورد ذرات با درصد خطای کمتر از یک درصد جهت ارتقای تجهیزات در ارتباط با آزمایش CMS و اندازگیری درخشندگی برخورد ذرات در سرعت های بالاتر شدند که مورد استقبال و پذیرش سرن قرار گرفت.
این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه مرکز سرن در حال آماده سازی مقدمات علمی، آزمایشگاهی و تجهیزاتی برای اجرای این آزمایش مهم در سال ۲۰۲۷ میلادی است، خاطرنشان کرد: کشورهای مختلف دنیا در اجرای این طرح مشارکت دارند و طرح پذیرفته دانشگاه صنعتی اصفهان هم کمک شایانی به پیشبرد بخشی از آن می کند.
غلامی درباره اهمیت اجرای آزمایش CMS توضیح داد: این طرح بزرگ علمی با هدف کشف ذرات جدید اجرا می شود که از اهمیت ویژه ای در پیشرفت علم و فناوری و شناخت بشر از هستی برخوردارست.
وی ضمن اشاره به اینکه در این آزمایش بر اثر برخورد ذرات بنیادی، انفجار نوری اتفاق می افتد که برای سنجش دقیق میزان درخشندگی آن احتیاج به دستگاه با دقت بسیار بالا و خطای کمتر از یک درصد دارد، تصریح کرد: با عنایت به اهمیت این مورد ۲ گروه شامل یک تیم مشترک از محققان روسیه و ترکیه و یک گروه متشکل از محققان دانشگاه صنعتی اصفهان به عرضه طرح برای آن پرداختند که سرانجام طرح ایران مورد پذیرش و تایید مرکز سرن قرار گرفت.
دانشگاه صنعتی اصفهان سال قبل بعنوان اولین دانشگاه ایرانی به عضویت مرکز پژوهش های هسته ای اروپا (CERN) پذیرفته شد؛ در مرکز سرن که مهمترین هدف آن کشف رازهای مبداء جهان است بیشتر از سه هزار فیزیکدان و مهندس در زمینه های مختلف نظری و آزمایشگاهی مشغول کار هستند و بیشتر از ۶ هزار و ۵۰۰ دانشمند از ۵۰۰ دانشگاه از ۸۰کشور به صورت بازدیدهای کوتاه مدت حضور می یابند.
بزرگترین برنامه سِرن علاوه بر تحقیقات گوناگون در زمینه فیزیک هسته ای و ذرات بنیادی، اجرای پروژه بزرگ LHC (برخورد دهنده بزرگ هادرونی) بعنوان بزرگترین طرح علمی جهان است که یک شتاب دهنده ذرات با انرژی و پیچیدگی بی نظیر و بی سابقه است و نتیجه آن همکاری و مشارکت جهانی برای آشکارسازی بخش جدید پنهانی از حقیقت خواهد بود.
پژوهشگاه دانش های بنیادی (IPM) کشورمان هم در سال ۲۰۰۱ میلادی به عضویت این مرکز درآمد و با ساخت قسمت مکانیکی از آزمایش (CMS - Compact Muon Solenoid) در این طر بزرگ جهانی همکاری کرد.
دانشگاه صنعتی اصفهان حدود ۱۰ هزار دانشجو و ۵۰۰ عضو هیات علمی دارد و بعنوان یکی از دانشگاه های برتر کشور مطرح است.


1399/09/07
13:14:07
5.0 / 5
642
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است