دانشگاه امیركبیر و شركت نفت قرارداد پژوهشی امضا كردند

دانشگاه امیركبیر و شركت نفت قرارداد پژوهشی امضا كردند

دانشگاه صنعتی امیركبیر و شركت نفت مناطق مركزی ایران قرارداد پژوهشی درمورد بررسی علل و منشا ژئوشیمیایی افزایش سولفید هیدروژن در مخازن گازی جنوب ایران و عرضه راهكارهای اجرایی كاهش آن امضا كردند.


به گزارش روز دوشنبه ایرنا از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، قرارداد پژوهشی این دانشگاه و شرکت نفت مناطق مرکزی ایران برای مدت ۲ سال منعقد شد که مقرر است در دانشکده مهندسی نفت دانشگاه صنعتی امیرکبیر اجرایی شود.
براساس این قرارداد پژوهشی مقرر است علل و منشا ژئوشیمیایی افزایش سولفید هیدروژن در مخازن گازی جنوب ایران و عرضه راهکارهای اجرایی کاهش آن از جانب دانشکده مهندسی نفت دانشگاه صنعتی امیرکبیر بررسی شود.
اجرای راهکارهای اجرایی کاهش سولفید هیدروژن در داخل مخزن برای اولین بار در کشور صورت می گیرد و با دستیابی به این فناوری، امکان کنترل سولفید هیدروژن در داخل مخزن هیدروکربنی مهیا می شود.
این قرارداد با هدف بررسی منشا سولفید هیدروژن در مخازن گازی، بررسی روند تغییرات این گاز در طول تاریخچه تولید، بررسی ارتباط میزان سولفید هیدروژن با خصوصیت های تکتونیکی و سیستم شکستگی های موجود در مخزن و احتمال نفوذ گاز ترش از افقهای تحتانی تر، بررسی ارتباط میزان این گاز با میزان و نرخ بهره برداری از مخزن، شناسایی علل این تغییرات و عرضه راهکارهای کنترل گاز سولفید هیدروژن که خسارات فراوانی به تاسیسات درون و بیرون چاه زده و سبب کاهش ارزش اقتصادی گاز تولیدی می شود منعقد شده است.
دانشگاه دولتی مسکو و دانشگاه آخن بعنوان مشاور خارجی در اجرای این طرح با دانشگاه صنعتی امیرکبیر همکاری می کنند.
با اجرای این طرح دانشگاه صنعتی امیرکبیر بعنوان اولین مرکز تخصصی علمی و آزمایشگاهی در زمینه مقابله با ترش شدگی مخازن در کشور، نقش مهمی در توسعه این نوع مخازن ایفا خواهد نمود.
سرپرست تیم تحقیقاتی این پروژه احمد رضا ربانی استاد دانشکده مهندسی نفت دانشگاه صنعتی امیرکبیر است.منبع:

1399/08/26
14:13:06
5.0 / 5
849
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است