پیوستن به معاهده جنوبگان و پژوهش در قطب جنوب برای ایران ضروری ست

پیوستن به معاهده جنوبگان و پژوهش در قطب جنوب برای ایران ضروری ست

به گزارش دانشگاه فارسی رئیس پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی اظهار داشت: ورود به معاهده تحقیقات جنوبگان و پرداختن به فعالیت پژوهشی در قطب جنوب برای كشور لزوم دارد.


به گزارش روز سه شنبه ایرنا، بهروز ابطحی در یازدهمین نشست (مجازی) معاونان و مدیران بین الملل دانشگاه ها، مراکز آموزش عالی، پژوهشی و فناوری که امروز (سه شنبه) با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری انجام شد شباهت ها و تفاوت های کارهای بین المللی میان پژوهشگاه ها و دانشگاه ها را مد نظر قرار داده و گفت: پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی از نظر کارهای بین المللی، علاوه بر وظایف پژوهشی وظایف حاکمیتی در نهادهای بین المللی نیز دارد.
وی با اشاره به برگزاری دومین همایش بین المللی اقیانوس شناسی در شهریور ۹۹ اشاره کرد: در این همایش بین المللی که به صورت مجازی انجام شد ۴۰۰ نفر از بیش از ۱۵ کشور؛ همچون کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس، شبه قاره هند، استرالیا، اقیانوسیه و کانادا شرکت داشتند.
ابطحی اضافه کرد: در کارگاه های حاشیه این همایش افراد از بیش از ۱۲ کشور حضور داشتند و ۱۲۰ مقاله ارائه شد ۷۰ مقاله به صورت سخنرانی بود که در پلت فرم آپارات بارگذاری شده و در دسترس همگان قرار دارد.
ابطحی از حوزه دیگر فعالیت پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی در دریای خزر نیز سخن گفت و اضافه کرد: برنامه ای به مناسبت روز دریای خزر داریم و به نمایندگی از دولت کارهای خاصی در حوزه دریای خزر داریم.
به روزرسانی پرتال پذیرش دانشجویان مجازی مشتاق تحصیل در دانشگاه های ایران
همچنین قاسم برید لقمانی رئیس دانشگاه یزد نیز در ادامه این جلسه از به روزرسانی پرتال پذیرش دانشجویان مجازی مشتاق تحصیل در دانشگاه های ایران آگاهی داد.
وی با اشاره به مشکل بودن فعالیت ها در دوران کرونا و مشکلات دانشجویان خارجی، گفت: باید بتوانیم مشکلات جذب دانشجوی خارجی در ایران را رفع نماییم.
برید لقمانی درباب دانشجویان خارجی مشغول به تحصیل در دانشگاه یزد بیان کرد: حدود سه چهارم دانشجویان خارجی در دوران کرونا به کشورهای خودشان بازگشته اند؛ بدین جهت مجبور بودیم که آموزش مجازی را راه اندازی نماییم. بعضی از دانشجویان نیز همچنان در دانشگاه حضور دارند که سعی کردیم شرایط آنها را نیز برای ادامه تحصیل مهیا نماییم.
رئیس دانشگاه یزد اضافه کرد: توانستیم باتوجه به ایجاد دفتر کنسولی در دانشگاه که از سال ۱۳۹۷ افتتاح شده بود، به این دانشجویان خدمات کنسولی نیز ارائه دهیم.
وی در ادامه ارائه کمک های مالی به این دانشجویان و غربال پزشکی آنها به صورت هر دو هفته یک دفعه را توضیح داد.
برید لقمانی درباره جذب دانشجویان خارجی امسال نیز اظهار داشت: امسال پروسه جذب دانشجویان دانشگاه بموقع انجام شده است و شروع تحصیل نیز از آبان ماه همزمان با دیگر دانشجویان است.
وی در حوزه دانشجویان ایرانی، به الکترونیکی کردن کلیه فرآیندهای تایید و ارسال مدارک دانشجویان، اجرای شدن تبادل دانشجویان با دانشجویان ورمز آلمان به صورت مجازی و نهایی شدن قرارداد تبادل دانشجو با دانشگاه پسکارا ایتالیا اشاره نمود.
برید لقمانی به توانمندسازی کارکنان و اعضای هیات علمی پرداخت و به طرح آموزش زبان انگلیسی کارکنان دانشگاه در سطوح مختلف باتوجه به زیرساخت آموزش مجازی به وجود آمده اشاره نمود.
وی در بخش دیگری از سخنان خود به برگزاری ماهانه ۷ وبینار در معرفی فرصت های پژوهشی و پذیرفته شدن ۲ طرح از دانشگاه یزد در طرح اراسموس پلاس اشاره نمود.
برید لقمانی با اشاره به برگزاری نشست مشورتی پیرامون همکاری آتی علمی ایران و مجارستان با حضور نمایندگانی از ایران و مجارستان در ۲۶ شهریور ۱۳۹۹ از انعقاد دو تفاهم نامه همکاری درخلال دانشگاه های عضو خانه راهبری و دانشگاه های عضو کنفرانس روسای دانشگاه های ایران آگاهی داد.منبع:

1399/08/07
23:31:50
5.0 / 5
957
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است