معاون دانشگاه تهران ؛

كرونا فعالیت انجمن های علمی و كانون ها را مختل كرد

كرونا فعالیت انجمن های علمی و كانون ها را مختل كرد

به گزارش دانشگاه فارسی معاون فرهنگی دانشگاه تهران اظهار داشت: بعد از شیوع ویروس كرونا فعالیت كانون ها و انجمن های علمی و نشریات به كندی پیش می رفت اما هم اكنون كار خودرا به صورت مجازی آغاز نموده اند.مجید سرسنگی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه فعالیتهای فرهنگی در دوران کرونا صدمه دیده و هیچ شکی در آن نیست، اظهار نمود: به هر حال دانشگاه ها برای مواجه با این ویروس آماده نبودند. در گذشته بالای ۹۰ درصد فعالیتهای فرهنگی به صورت حضوری بود و پیشبینی نمی شد که حضور دانشجویان به این شکل محدود شود. کرونا بر فعالیتهای فرهنگی مخصوصاً در ۵-۶ ماهه اول تاثیر منفی گذاشت.
معاون فرهنگی دانشگاه تهران ضمن بیان این مطلب که دانشگاه تهران جزو نخستین دانشگاه هایی بود که برای مجازی شدن فعالیتهای فرهنگی به سرعت فعال شد، اضافه کرد: در همین زمینه سامانه فرهنگی اجتماعی را طراحی نموده ایم که این امکان را به همه دانشجویان و فعالان فرهنگی اجتماعی می دهد که به صورت مجازی با ما در ارتباط باشند. در گذشته دانشجویان نیاز داشتند به اداره کل فرهنگی یا تربیت بدنی به صورت حضوری رجوع کنند.
وی در ادامه تصریح کرد: هدف از ایجاد این سامانه، استفاده از ظرفیت های فناوری اطلاعات برای فراهم کردن بستری مناسب برای مشارکت دانشجویان در فعالیتهای فرهنگی، اجتماعی و سیاسی، تسهیل امور تشکل های دانشجویی، مستندسازی و ثبت فعالیت ها، یکسان سازی فرآیندها، انجام امور تشکل های دانشجویی بدون رجوع حضوری دانشجویان و حذف مصرف کاغذ در مکاتبات اداری است.
سرسنگی خاطرنشان کرد: هر کدام از دانشجویان دانشگاه تهران در این سامانه دارای یک کارتابل شخصی بوده و می توانند پس از ورود به سامانه از راه احراز هویت مرکزی دانشگاه بسته به علاقمندی در تشکل های دانشجویی عضو شوند. همینطور هر کدام از دبیران انجمن های علمی دانشجویی، کانون های فرهنگی، نشریات دانشجویی و تشکل های اسلامی دارای یک کارتابل حقوقی هستند.
معاون فرهنگی دانشگاه تهران همینطور از تشکیل کمیته ای جهت بررسی فضای فرهنگی در حوزه مجازی اطلاع داد و اظهار داشت: این کمیته مقرر است فعالیتهای فرهنگی در دوران کرونا و همینطور پساکرونا را پیگیری کند.
وی افزود: بعد از انتشار کرونا فعالیتهای کانون ها و انجمن های علمی و نشریات به کندی پیش می رفت اما هم اکنون برخی از کانون ها و انجمن های علمی و نشریات باردیگر کارشان را راه انداخته اند. دانشگاه در حوزه فعالیتهای فرهنگی و اجتماعی امکانی را فراهم نموده که انجمن ها از راه تالارهای گفتگوی مجازی با یکدیگر مرتبط شوند و برخی برنامه ها همچون سخنرانی و یا نشست های گروهی از این طریق برگزار می گردد.
سرسنگی بیان نمود: تشکل های اسلامی دو دسته برنامه دارند؛ نخست برنامه های کوچک است که به صورت حضوری با حداکثر ۱۰ نفر و با رعایت پروتکل های بهداشتی برگزار می گردد. برنامه دوم، برنامه های بزرگ تری است که به صورت مجازی و از راه زیرساخت های دانشگاه برگزار می گردد.
معاون فرهنگی دانشگاه تهران همینطور از عرضه آموزش های مجازی در حوزه تربیت بدنی و فرهنگی به دانشجویان اطلاع داد و اظهار داشت: در همین زمینه کارهای آموزشی را در حوزه های تربیت بدنی و اداره کل فرهنگی و اجتماعی آغاز کرده ایم که صورت مستمر ادامه دارد. مثلاً در حوزه تربیت بدنی احصا کرده ایم که دانشجویان در دوره ای که در منزل هستند چه صدمه های جسمی در اثر بی تحرکی به آنها وارد می شود. در حوزه فرهنگی اجتماعی هم مسائلی چون افسردگی، انزوا و مسائلی از این دست امکان دارد به سراغ دانشجویان بیاید که مقرر است در این راستا تولید محتوایی صورت گیرد و بر روی سایت بارگذاری شود.
وی با اشاره به اینکه سال جاری به علت شرایط خاص نمی توانیم آئین نودانشجویان را مثل سال های گذشته برگزار نماییم، اظهار داشت: در حال تولید برنامه ای هستیم که نودانشجویان بتوانند به صورت مجازی از برنامه ها بهره مند شوند. برنامه دیگر این است که نودانشجویان را در چارچوب گروه های کوچک ۱۰ نفره به صورت داوطلب به دانشگاه بیاوریم تا با محیط دانشگاه آشنا گردند.
سرسنگی با بیان اینکه ثبت نام باشگاه دانش آموزی سال جاری از آبان ماه آغاز خواهد شد، تصریح کرد: تقریباً تمام فعالیتهای باشگاه را به صورت مجازی طراحی نموده ایم تا نیازی به حضور دانش آموزان در دانشگاه نباشد. در آینده جزئیات آنرا اعلام خواهیم کرد.
معاون فرهنگی دانشگاه تهران با اشاره به اینکه آیین نامه راه اندازی انجمن خانه و دانشگاه مصوب شده است، اظهار داشت: با راه اندازی این انجمن می خواهیم از ظرفیت خانواده های دانشجویان برای رفع مشکلات مادی و معنوی دانشگاه بیشتر استفاده نماییم و همینطور از نقطه نظرات آنها در اداره دانشگاه بهره مند شویم. این انجمن توسط خانواده های دانشجویان مدیریت می شود. منتظر هستیم ثبت نام دانشجویان جدید صورت گیرد و مشخصات خانواده ها را داشته و بعد از آن انتخابات را برگزار خواهیم کرد.


منبع:

1399/07/30
22:32:40
5.0 / 5
994
تگهای خبر: آموزش , انجمن , تولید , ثبت نام
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است