رییس بسیج اساتید وزارت علوم:

دوران 8 ساله دفاع مقدس در آموزش عالی نهادینه شود

دوران 8 ساله دفاع مقدس در آموزش عالی نهادینه شود

به گزارش دانشگاه فارسی رئیس بسیج اساتید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اظهار داشت: ایجاد دانشكده ها، رشته ها یا سرفصل های درسی در رابطه با دفاع مقدس در همه زمینه های سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و مدیریتی برای نهادینه كردن تجربه جنگ هشت ساله اهمیت دارد.رشید جعفرپور روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار دانشگاه و آموزش ایرنا، تصریح کرد: دفاع مقدس یک دوره هشت ساله از تاریخ جمهوری اسلامی ایران است که بر مبنای آموزه های دینی، اتحاد ملت و رهبری امام راحل، کشورمان در مقابل دشمنان مقاومت کرد.

وی اضافه کرد: در آن مرحله از جنگ تحمیلی که رویارویی نظامی مستقیمی با کشور ما صورت گرفت، ایستادگی ملت ما سبب شد دشمنان مسیر حمله به کشور و نظام را تغییر دهند و عرصه حمله از نظامی به بخش های دیگر کشیده شد.

وی اظهار داشت: ایران در آن هشت سال فقط با یک کشور عراق یا رژیم بعثی صدام نمی جنگید، بلکه پشتوانه های مالی، اطلاعاتی، امنیتی، نظامی، کمک های تسلیحاتی مختلف کشورهای آمریکا، غرب و شرق حتی یوگسلاوی به کمک عراق آمده بودند؛ ولی مردم ما جانانه در آن مقطع تاریخی دفاع کردند و همه امکانات و ظرفیت های ملی را در این حوزه گذاشتیم.

جعفرپور تصریح کرد: در دوران دفاع مقدس نه تنها امکانات نظامی بلکه ارتش، سپاه حتی نیروهای مردمی وارد فضای جنگ شدند و الگو و منطق جدیدی در عرصه دفاع از کشور تعریف شد. نظامی ها در الگوی موجود در دنیا، پیش برنده جنگ بودند، اما با تدبیر امام راحل، جنگ و دفاع با مردم پیش رفت و از ظرفیت های مردم در حوزه بسیج و جهاد استفاده شد.

رییس بسیج اساتید وزارت علوم تصریح کرد: وقتی دشمنان مأیوس شدند و نتوانستند در عرصه نظامی پیروز شوند، وارد عرصه های دیگر شدند. اولین عرصه، فرهنگی بود و تهاجم فرهنگی را در دستور کار قرار دادند.

وی اضافه کرد: سال های بعد از جنگ، عمده فعالیتهای دشمن در عرصه فرهنگی بود و تلاش می کردند در باورهای مردم، جنگ، دفاع از نظام، کشور و توانایی های کشور را زیر سوال ببرند و شبهه ایجاد کنند.

جعفرپور با اشاره به دهه ای که اوج شیوع تهاجم فرهنگی در کشور بود، تصریح کرد: عمده تلاشهای دشمن در دهه ۷۰ و بخشی از دهه ۸۰ کشور به مباحث تهاجم فرهنگی، ناتوی فرهنگی و شبیخون فرهنگی که ادبیات آن مقطع بود، اختصاص یافت؛ اما این مرحله هم توسط ملت ما دفاع شد.

وی در مورد دیگر استراتژی های دشمن ضد ایران، اظهار داشت: الان عرصه های دیگری به جز نظامی و فرهنگی به صورت عرصه های تحریمی و فشار آوردن در حوزه اقتصاد، استراتژی دشمن است و تلاش می کند از هر روزنه ای که امکان دارد، فشار بیاورد و تحریم ها را افزایش دهد.

رییس بسیج اساتید وزارت علوم افزود: آنها کشور را در حوزه دانش هایی که می توانیم کسب نماییم تحریم می کنند یا اجازه نمی دهند به مرزهای دانش وارد شویم و دانشمندان ما را ترور می کنند. در عرصه هسته ای اقدامات ناجوانمردانه ای نسبت به کشور ما انجام دادند و علاوه بر تحریم شدن، در این حوزه شهید هم داده ایم.

جعفرپور درباره جنگ های دهه جاری دشمن، خاطرنشان کرد: در حوزه جنگ نرم و تحریمی، دشمن به یک مدل ترکیبی رسید که به آن جنگ هوشمند می گویند؛ یعنی عرصه های ما را شناسایی و بر همان اساس، استراتژی تعیین می کنند.

وی در اینباره توضیح داد: اگر قدرت اقتصادی یا نظامی را تقویت نماییم، هر دو را تهدید و تحریم کرده و بر مبنای فعالیتهای ما هوشمندانه عمل می کنند. در عرصه فرهنگی، مباحث جنگ ادراکی- شناختی انجام می دهند و باورهای اساسی مردم را تحت شبهه و انحراف قرار می دهند.

این مسوول وزارت علوم تصریح کرد: ازاین رو آن کاری که در مجموعه دانشگاه های کشور باید انجام دهیم به چند بخش در آموزش عالی تقسیم می شود.

جعفرپور تصریح کرد: در حوزه آموزش باید کاری نماییم که دفاع مقدس بعنوان تجربه منحصر به فرد و مختص جامعه ما، آموزش داده شود؛ به این منظور ایجاد دانشکده ها، رشته ها یا سرفصل های درسی در رابطه با دفاع مقدس در همه زمینه های سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و مدیریتی اهمیت می یابد تا این تجربه هشت ساله را نهادینه نماییم.

وی در مورد دیگر حوزه های آموزش عالی، تصریح کرد: در حوزه پژوهش باید سهمی از پژوهش دانشگاه ها مثل پژوهشکده ها، رساله ها و رساله های دکتری به سمت مباحث دفاع مقدس در رشته های مختلف پیش برود.

رییس بسیج اساتید وزارت علوم در اینباره، اظهار داشت: در اینباره می توان از گفته های رزمندگان دوران دفاع مقدس بعنوان تاریخ شفاهی دوران جنگ و طرح های عملیاتی آنها در تدوین رساله ها بهره برد.

جعفرپور تصریح کرد: بازتاب تاثیرات جنگ را می توان در حوزه های دیگر نظیر سیاسی، اقتصادی، مدیریتی، فرهنگی و جغرافیای سیاسی گسترش داد.

وی در مورد حوزه فرهنگی آموزش عالی تصریح کرد: در جنگ نظامی هشت ساله، فرهنگ ایثار، شهادت و جهاد مستتر است و تفاوت اصلی دفاع مقدس و دیگر جنگ ها در همین نکته بود که نگاه متفاوتی نسبت به انسان در جنگ هشت ساله وجود دارد.

جعفرپور با اشاره به اینکه فرهنگ ایثار و از خود گذشتگی مکتب خاصی است که باید به نسل های جدید منتقل شود، تصریح کرد: به تعبیر مقام معظم رهبری، هر چقدر از نظر زمانی از جنگ دورتر می شویم از نظر معرفتی باید به آن نزدیکتر شویم. بنابراین، این مورد از راه برنامه های فرهنگی در دانشگاه ها مانند برگزاری یادواره یا کنگره شهدا پیگیری شود. دانشجویان در این قبیل برنامه های فرهنگی خلاقیت دارند و با برگزاری جلسات و نشست ها، بخشی از این فرهنگ را به نسل جدید منتقل کنند.منبع:

1399/07/10
13:25:00
5.0 / 5
1162
تگهای خبر: آموزش , اساتید , برند , دانشجو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است