معاون سازمان آموزش فنی و حرفه ای:

70 درصد زندان اولی ها فاقد مهارت شغلی هستند

70 درصد زندان اولی ها فاقد مهارت شغلی هستند

به گزارش دانشگاه فارسی معاون آموزشی سازمان آموزش فنی و حرفه ای اظهار داشت: بیش از 70 درصد زندان اولی ها فاقد مهارت های شغلی هستند، اما با گذراندن دوره های آموزشی و مهارتی، ضریب بازگشت مجدد آنها به زندان به زیر پنج درصد رسید.علیرضا حاتم زاده روز دوشنبه از نمایشگاه ملی دستاوردهای دفاع مقدس و مقاومت در باغ موزه دفاع مقدس بازدید به عمل آورد.

وی در حاشیه این بازدید با حضور در غرفه ایرنا در گفت و گو با خبرنگار دانشگاه و آموزش ایرنا درباره آموزش زندانیان، گفت: ۷۰ هزار زندانی تحت پوشش آموزش های مهارتی سازمان فنی و حرفه ای قرار دارند. برمبنای بررسی ها، بیش از ۷۰ درصد زندان اولی ها فاقد مهارت های شغلی هستند، اما با گذراندن دوره های آموزشی و مهارتی، ضریب برگشت مجدد آنها به زندان به زیر پنج درصد رسید.

حاتم زاده اظهار داشت: عامل اصلی ایجاد کننده مشکلات اجتماعی به نداشتن تامین معاش، شغل و مهارت بازار کار ارتباط دارد. دراین زمینه ضریب بازگشت زندانیانی که در شرایط عادی آموزش نمی بینند زیر ۵۰ درصد است. این آمار، نشان دهنده میزان تاثیرگذاری آموزش مهارت شغلی است و اگر امکان امرار معاش برای زندانی وجود داشته باشد، بخش عمده چالش های اجتماعی و فرهنگی برطرف می شود.

وی با اعلان اینکه سازمان آموزش فنی و حرفه ای به دنبال خودکفایی است، اشاره کرد: خودکفایی به این مفهوم که اگر نیروی کار واجد صلاحیت با دانش و مهارت داشته باشیم به سمت خودکفایی می رویم. وقتی از دفاع مقدس صحبت به میان می آوریم، خودکفایی یکی از تجربیات و درس های این حوزه محسوب می شود؛ در زمان دفاع مقدس هر جا به خودکفایی رسیدیم موفق بودیم و روی پای خود ایستادیم.

معاون آموزشی سازمان فنی و حرفه ای افزود: در حوزه اقتصاد اگر نیروی کار واجد شرایط برای بازار کار تولید نماییم به همان درسی که از دفاع مقدس گرفتیم، عمل کردیم. به همین دلیل در آستانه چهلمین سالگرد دفاع مقدس، توسعه کمی و کیفی مناسبی در حوزه آموزش های فنی و حرفه ای صورت گرفت.

حاتم زاده اظهار داشت: در دوره انقلاب، تعداد مراکز آموزشی سازمان فنی و حرفه ای به تعداد انگشتان دست هم نمی رسید، اما الان نزدیک به ۷۰۰ مرکز آموزشی با پنج هزار و ۶۰۰ کارگاه در سراسر فعال گردیده است. این کارگاه ها شبیه کلاس نیستند بلکه مانند یک محیط کار واقعی عمل می کنند.

۱۲۵ هزار سرباز از سازمان فنی و حرفه ای گواهینامه گرفتند

وی با تاکید بر اینکه هیچ نظام آموزشی در کشور تنوع گروه های هدف سازمان آموزش فنی و حرفه ای را ندارد، اشاره کرد: سازمان آموزش فنی و حرفه ای در پادگان ها هم حضور دارد و ۱۲۵ هزار سرباز را سال قبل آموزش داد که از سازمان فنی و حرفه ای گواهینامه دریافت نمودند.

حاتم زاده اشاره کرد: بر این اساس، از سال ۱۴۰۱ سربازی نخواهیم داشت که کارت اختتام خدمت بدون گواهینامه از سازمان آموزش فنی و حرفه ای دریافت نکند.

نمایشگاه دستاوردهای چهل ساله انقلاب اسلامی و دفاع مقدس با عنوان "اقتدار ۴۰" از دوم تا نهم مهرماه از ساعت ۹ بامداد تا ۱۷ در موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس تهران آماده پذیرایی از علاقه مندان و بازدیدکنندگان است.منبع:

1399/07/09
21:39:40
5.0 / 5
1267
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است