تصفیه پساب های شور با روشی جدید در دانشگاه امیركبیر

تصفیه پساب های شور با روشی جدید در دانشگاه امیركبیر

دانشگاه فارسی: پژوهشگران دانشگاه صنعتی امیركبیر موفق شدند با بررسی كاربرد همزمان فرآیندهای یون زدایی خازنی (CDI) و اكسیداسیون با UV به نمك زدایی و تصفیه پساب شور دست یابند.


به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، مجتبی ابراهیمیان مشهدی دانش آموخته دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مجری طرح «بررسی کاربرد همزمان فرآیندهای یون زدایی خازنی (CDI) و اکسیداسیون با UV بمنظور نمک زدایی و تصفیه پساب شور» اظهار داشت: هدف از انتخاب این طرح بررسی هم افزایی دو پروسه یون زدایی خازنی و اکسیداسیون پیشرفته بمنظور حذف همزمان نمک و آلاینده آلی از آب بوده و این تحقیق برای نخستین بار در دنیا مورد مطالعه قرار گرفته است.
وی با اشاره به نتایج این طرح اظهار داشت: نتایج حاصل از انجام آزمایش ها نشان داد ترکیب این دو پروسه می تواند برای تصفیه پساب های آلوده به نمک و آلاینده های آلی راهگشا باشد و این پژوهش بعنوان نخستین تحقیق دراین زمینه، نتایج امیدوارکننده ای ارائه داد.
ابراهیمیان مشهدی اشاره کرد: پیش بینی می شود با اجرای این پروسه بر روی آلاینده های دیگر در آینده ای نزدیک، میزان اثربخشی آن در حذف آلاینده های مختلف بررسی شود تا در نهایت، روشی کاربردی در تصفیه پساب های شور داشته باشیم.
دانش آموخته دانشگاه صنعتی امیرکبیر در توضیح روند اجرای این پروژه اظهار داشت: در این تحقیق در ابتدا شرایط بهینه عملیاتی در پروسه نمک زدایی از آب شور بدست آمد. سپس در این شرایط بهینه عملیاتی، میزان حذف آلاینده آلی در کنار نمک از آب سنجیده شد. در نهایت این روش قادر بود، بیش از ۵۰ درصد از نمک و ۷۰ درصد از آلاینده آلی را از آب حذف کند.
وی در باره چالش های انجام پروژه، عنوان کرد: در حین انجام آزمایش های این طرح مشکلات زیادی رخ داد، همچون کمیاب بودن برخی مواد شیمیایی مورد نیاز در پروژه و یا هزینه های زیاد برخی آنالیزهای مورد نیاز که با تدابیر اساتید راهنما این مسائل به بهترین شکل رفع شد.
ابراهیمیان با اعلان اینکه نتایج این پژوهش و تحقیق های تکمیلی آینده می تواند گام بلندی را در توسعه روشی موثر و به صرفه در تصفیه آب بردارد تا مشکلاتی نظیر کمبود آب را حل کند، بیان کرد: نتایج این طرح منجر به جلوگیری از آلودگی محیط زیست توسط پساب های مختلف خواهد شد.
وی افزود: چون این کار یک تحقیق اولیه است، نیاز است تا پژوهش های تکمیلی دراین زمینه صورت بپذیرد تا در نهایت این روش به بازدهی مناسب خود برسد و سپس برای صنعتی شدن آن تصمیم های مقتضی گرفته شود؛ اما باتوجه به نتایج حاصل شده پیش بینی می شود که این روش بتواند به روشی کاربردی در تصفیه آب تبدیل گردد.
ابراهیمیان با اشاره به خاصیت های این طرح اظهار داشت: از خاصیت های مهم این طرح می توان به مواردی هم چون مصرف نسبتا کم انرژی و هزینه برای تصفیه آب، سازگاری با محیط زیست، امکان استفاده برای حذف آلاینده های گوناگون و داشتن روند عملیاتی بسیار ساده و کارآمد اشاره نمود.
وی با اعلان اینکه این تحقیق تابحال در هیچ جای دنیا انجام نگرفته، بیان کرد: برای نخستین بار در این پژوهش اثر هم افزایی دو پروسه یون زدایی خازنی و اکسیداسیون پیشرفته برای تصفیه پساب شور بررسی گردید.
ابراهیمیان مشهدی اشاره کرد: این طرح قابلیت این را دارد که در آینده ای نه چندان دور با رسیدن به شرایط عملیاتی بهینه، با صرف انرژی و هزینه کمتر نسبت به روش های کنونی، آب های آلوده به نمک و آلاینده های آلی را تصفیه و از لطمه های مختلف به محیط زیست جلوگیری کند.
وی با اشاره به کاربردهای این پروژه اظهار داشت: این پروژه می تواند در صنایع مختلفی که در آنها از آب به شکل های مختلف استفاده می شود، به کار گرفته شود. به این صورت که از روش ارائه شده برای تصفیه آب مورد نیاز کارخانجات مختلف و یا پساب خروجی از آنها قبل از دفع به محیط زیست بهره برد تا مشکلاتی هم چون کمبود آب و آلودگی محیط زیست تا حدودی رفع گردد.
اساتید راهنمای این پروژه دکتر بهرام دبیر، دکتر مهرداد مظفریان از دانشگاه صنعتی امیرکبیر و دکتر مجید محسنی از دانشگاه بریتیش کلمبیای کانادا بودند.منبع:

1399/07/01
19:36:47
5.0 / 5
1417
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است