گزارش دانشجویی مهر؛

دردسرهای دانشجویان با سامانه آموزشیار

دردسرهای دانشجویان با سامانه آموزشیار

دانشگاه فارسی: در حالی دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاه آزاد با مشكلات مختلفی در سامانه آموزشیار مواجهند كه مسئولان این دانشگاه می گویند مشكلات به تدریج در حال رفع شدن است.به گزارش دانشگاه فارسی به نقل از مهر، سامانه آموزشیار دانشگاه آزاد که تمامی فرایندهای مربوط به انتخاب واحد، پرداخت شهریه، صدور گواهی های موردنیاز دانشجویان، انتقالی دانشجویان و... در آن انجام می شود، ۲۶ مردادماه امسال فعالیت خودرا به صورت آزمایشی شروع کرد و فعالیت رسمی اش از ۱۰ شهریور آغاز شد.
مشکلات دانشجویان با سامانه دانشگاه آزاد
در هفته های اخیر دانشجویان با مشکلات عدیده ای در سامانه آموزشیار مواجه گشتند که یکی از آنها مربوط می شود به عدم تطبیق نمرات در سایت جدید با سایت قبلی. حتی برخی اطلاعات مالی دانشجویان به اشتباه در سامانه آموزشیار ثبت شده است.
مشکل دیگری که دانشجویان مطرح نمودند، وارد نشدن نمرات نیمسال دوم ۹۸ در سامانه آموزشیار است. در صورت وارد نشدن نمرات، امکان انتخاب واحد برای آنها وجود ندارد. همین طور دانشجویان می گویند سایت مدام error می دهد و از دسترس خارج می شود. نامشخص بودن بازه زمانی اعتراض به نمرات ترم گذشته و ترم تابستان نیز یکی دیگر از موضوعاتی است که از طرف دانشجویان مورد سوال است.
برخی دانشجویان این گلایه را مطرح می کنند که پروسه فارغ التحصیلان آنها با اختلال روبه رو شده است؛ در همین رابطه یک دانشجوی دکتری واحد تهران مرکز به خبرنگار مهر می گوید: به سبب راه اندازی سامانه آموزشیار نمرات ما شامل نمرات دروس و نمره پایان نامه از بهمن ماه وارد سامانه نشده است و هر بار که با آموزش دانشگاه تماس می گیریم می گویند سیستم قطع است. امروز در تماسی که با آموزش دانشگاه داشتیم اعلام نمودند مقرر است به کارشناسان آموزش دهند که چطور نمرات را وارد سیستم کنند!
دانشجوی دیگری در همین رابطه می گوید: من دانشجوی ترم آخر هستم و سرباز محسوب می شوم و اگر تا تاریخ ۳۱ شهریور فارغ التحصیل نشوم، برای سربازی ام مشکل به وجود می آید.
دانشگاه آزاد درباب اطلاعات متناقض در سامانه قدیم و جدید از دانشجویان خواسته است تا حتما در نخستین ورودشان به سامانه آموزشیار کارنامه آموزشی و مالی را با آنچه در سیستم قبلی وجود داشت، تطبیق دهند و اگر مغایرتی وجود داشت بوسیله راه های ارتباطی موجود مساله را به کارشناسان آموزشی اطلاع دهند.
آنطور که دانشگاه آزاد اعلام نموده در سیستم جدید به واحدهای دانشگاهی اطلاع داده شده که امکان ثبت اعتراض به نمره را برای ترم تابستان و نمرات جدیدی که ثبت می شود، فعال کنند تا دانشجو نگرانی ای از این بابت نداشته باشد که بازه اعتراض به نمره تمام شده است.
پاسخ مسئولان
ایمان عطارزاده مدیرکل توسعه شبکه علمی هوشمند دانشگاه آزاد اسلامی نیز درباره مشکل ورود دانشجویان به سامانه توضیح داده و گفته است: پیشنهادم به دانشجویان این است که حتما الگوریتمی که برای ورود به سامانه لحاظ کرده ایم را مطالعه کنند و تنها کافی است به سایت دانشگاه مراجعه کنند.
وی افزود: البته ممکنست دانشجویانی را داشته باشیم که مبداشان یک واحد باشد اما در ترم بهمن ماه در واحد دیگر میهمان شده اند که بر طبق آن دانشجو دو شماره دانشجویی دارد که یکی برای واحد مبدا و دیگری واحد مقصد است، بنا بر این این احتمال دارد که با شماره دانشجویی مبدا امکان دسترسی به سامانه را نداشته باشد، این دسته از دانشجویان باید با مرکز پاسخگویی با شماره ۴۷۹۱۹۱۰۰ تماس بگیرند تا کارشناسان در لحظه دانشجو را راهنمایی کنند.
عذرخواهی رئیس دانشگاه
محمد مهدی طهرانچی نیز روز گذشته درباره مشکل عدم ثبت نمرات دانشجویان در سامانه آموزشیار، اظهار داشت: پس از راه اندازی سامانه آموزشیار ما با حجم دروسی مواجه شدیم که نمرات آن توسط استاد ثبت شده بود اما آموزش آنرا ثبت نکرده بود. از هفته گذشته تابحال حدود ۳ میلیون نمره جدید که مربوط به ترم گذشته بود، ثبت شده است و همکاران ما در آموزش واحدها در حال ثبت سایر نمرات در این سامانه هستند.
رئیس دانشگاه آزاد با اشاره به اینکه کارشناسان آموزش واحدها همچنان در حال ثبت نمرات هستند، اظهار داشت: این سامانه موجب می شود که دانشجویان موضوع تاخیر در اعلام نمره خودرا پگیری کنند. دوستان ما در نظارت و ارزیابی هر جایی که نمره درسی اعلام نشود، متوجه و پیگیر خواهند شد.
طهرانچی همین طور در نشست خبری خود از دانشجویانی که بواسطه راه اندازی سامانه جدید، با مشکل مواجه گشتند عذرخواهی نمود.
در همین رابطه بهروز طهماسب کاظمی رئیس مرکز سنجش و امور فارغ التحصیلی دانشگاه آزاد درباره مشکلات فارغ التحصیلان در سامانه آموزشیار به خبرنگار مهر اظهار داشت: دو روز گذشته رئیس دانشگاه آزاد در بخشنامه ای به روسای واحدهای استانی اصرار کرد که باتوجه به مشکلات ثبت نمرات، امور مربوط به این دانشجویان تسهیل شود.
وی افزود: دکتر طهرانچی مجوز داد که مستندسازی سوابق تحصیلی مربوط به فارغ التحصیلی دانشجویان صورت گیرد و کارهای دانشجویانی که باید هرچه زودتر فارغ التحصیل شوند، در سامانه قدیم و جدید انجام و بعد از آن داده ها در زمان بهتری وارد سامانه آموزشیار شود.
آخرین مهلت فارغ التحصیلی تمدید شد
کاظمی اشاره کرد: رئیس دانشگاه آزاد در این بخشنامه تاکید کرده است که فارغ التحصیلی دانشجویان باید پیگیری شود و فارغ التحصیلی آنهایی که اضطرار دارند، باید تا ۳۱ شهریور فارغ التحصیلی آنها انجام پذیرد. البته آخرین مهلت فارغ التحصیلی باتوجه به شرایط کرونا یک ماه تمدید شده و دانشجویان تا آخر مهر مهلت دارند.


منبع:

1399/06/28
20:43:23
5.0 / 5
1220
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است