رئیس بنیاد ملی نخبگان :

مهندسی و علوم پایه دارای بیشترین آمار خروج و بازگشت به كشور

مهندسی و علوم پایه دارای بیشترین آمار خروج و بازگشت به كشور

به گزارش دانشگاه فارسی رئیس بنیاد ملی نخبگان بیشترین آمار خروج از كشور را مربوط به رشته های مهندسی و علوم پایه عنوان نمود و خاطرنشان كرد: آمار خروج از كشور رو به كاهش است.به گزارش دانشگاه فارسی به نقل از مهر، سورنا ستاری امشب در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه در دو ماه گذشته در مورد بحث های مهاجرت سالنامه مهاجرتی ایران انتشار یافته است، اظهار داشت: به تمام دانشجویانی که تزهایشان در این حوزه است و افرادی که در این عرصه تحقیق می کنند سفارش می نماییم حتما این سالنامه را مطالعه کنند.
وی اضافه کرد: سالنامه مهاجرت ایرانی برپایه آمارهای جهانی در حوزه مهاجرت است عملا مطالعه بسیار جامعی است که به صورت ریز تمام اطلاعات مربوط به ایرانی ها را در کشورهای مختلف در سالهای اخیر به تفکیک سال عرضه کرده است.
ستاری اظهار داشت: بنیاد ملی نخبگان هر ساله از جمعیتی که تحت پوشش دارد، آمار می گیرد. از نفرات یک تا هزار کنکور سراسری در حوزه های مختلف، به صورت خاص نفرات یک تا ۱۵۰ حوزه ریاضی، یک تا ۱۰۰ کنکور تجربی و همچنین برندگان جوایز تحصیلی بنیاد و المپیادهای هفتگانه ای که در کشور برگزار می گردد. البته همان گونه که گفته شد همه افراد با رتبه ۱تا ۱۰۰۰ تحت پوشش بنیاد نیستند.
وی اظهار داشت: خوشبختانه آمار خروج از کشور رو به کاهش است و در سال های اخیر آمار قابل قبولی است. همینطور بیشترین میزان خروج ما در رشته های مهندسی و علوم پایه است که در گذشته عدد قابل توجهی بوده است. اما خوشبختانه با اتفاقاتی که در حوزه توسعه اقتصاد دانش بنیان و مسائل دیگر به وجود آمده است این آمار کاهش یافته است.
ستاری افزود: تاکید بنیاد ملی نخبگان روی سیاست های بازگشت فارغ التحصیلان است. آمار بازگشت فارغ التحصیلان از ۱۸۰۰ نفر از ۲۰۰ دانشگاه دنیا عبور کرده است و پس از کرونا آمار بازگشت نخبگان رو به افزایش بوده است.
ستاری خاطرنشان کرد: این آمار به تفکیک تمام رشته ها حتی رشته های تحصیلی داخل دانشگاه ها مثل مهندسی برق، مکانیک، عمران یا در حوزه پزشکی، علوم انسانی، حقوق و روانشناسی به صورت خاص با عنایت به مطالعه ای که در بنیاد ملی نخبگان صورت گرفته در اختیار اعضا قرار گرفت.
رئیس بنیاد ملی نخبگان افزود: هم اکنون جامعه آماری که تحت مطالعه است، قریب به ۷۰ هزار نفر است. بنیاد ملی نخبگان در مورد خروج و علل خروج بانک اطلاعاتی فوق العاده ای دارد و ما چند ده هزار نفر را تحت رصد قرار دادیم تا بتوانیم روی سیاست های بازگشت آنها کار نماییم. همینطور بیشترین آمارهای بازگشت به کشور مربوط به رشته های مهندسی و علوم پایه است.
منصور کبگانیان قائم مقام ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور هم در حاشیه جلسه یکصد و سی و پنجم ستاد نقشه جامع علمی کشور در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در جلسه امروز یک گزارش علمی در ارتباط با فناوری کوانتوم و بحث خروج نخبگان توسط بنیاد ملی نخبگان عرضه شد.
وی اضافه کرد: فناوری کوانتوم بحث روز و بسیار ضروری کشور است که مطالعات پژوهشی خوبی در این حوزه شروع شده است. کاربرد و معرفی این فناوری و لزوم پرداختن به این مورد در طرح اولیه به خوبی عرضه شد. ولیکن سند ملی برای توسعه این علم و فناوری توسط دستگاه های مختلف به شورایعالی انقلاب فرهنگی عرضه شده که به صورت رسمی در دستور کار قرار می دهیم. سند ملی کوانتوم هنوز به صورت رسمی و به صورت سند ملی مصوب ما در نیامده است ولیکن پیشنهاد شده که سند ملی توسعه فناوری های کوانتوم در دستور قرار بگیرد.
وی تصریح کرد: بحث اصلی امروز ما در مورد نخبگان و آمار مربوط به خروج نخبگان بود. با عنایت به این که برخی رسانه ها آمار متناقضی عرضه می دهند از رئیس بنیاد ملی نخبگان خواستیم که با حضور در این نشست پیرامون این مورد توضیحاتی عرضه کنند.
کبگانیان اظهار داشت: مبحث مهمتری که از بحث بنیاد ملی نخبگان باقی ماند رصد میزان اجرایی سازی و پیشرفت سند استراتژیک امور نخبگان است که مبحث مهم و سنگین تری است که با کمک عزیزان بویژه دکتر ستاری این کار ارزیابی می شود تا در جلسات بعدی رای بدهیم.


منبع:

1399/06/15
23:19:25
5.0 / 5
1288
تگهای خبر: برند , پزشك , تحصیل , دانش بنیان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است