سنسور پوشیدنی هوشمند عرق بدن در ایران ساخته شد

سنسور پوشیدنی هوشمند عرق بدن در ایران ساخته شد

پژوهشگران پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران برای اولین بار در كشور موفق به تولید پچ پوشیدنی هوشمند برای تجزیه و تحلیل برخی از تركیبات شیمیایی و متابولیت­ های عرق بدن شدند.


به گزارش روز چهارشنبه پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران، در این پژوهش، یک پچ عرق پوشیدنی با خاصیت میکروسیالی بر پایه کاغذ و نخ طراحی و ساخته شده است که در ادغام با تکنولوژی تلفن هوشمند قادر به آنالیز همزمان بایومارکرهای مهم عرق همچون گلوکز، لاکتات، کلراید، pH و میزان تعریق به صورت غیر تهاجمی است. از مزایای این سنسور پوشیدنی هوشمند می توان به قیمت پایین (کمتر از ۰.۰۳ دلار)، کارایی بالا و سهولت کاربری آن اشاره نمود.
یک مدل مبتنی بر اینترنت اشیا هم جهت ارتقاء کاربردهای بالقوه سنسور پوشیدنی هوشمند ساخته شده در آینده طراحی شده است.
نتایج حاصل از مطالعات میدانی به خوبی موید کارایی بالای پچ عرق پوشیدنی هوشمند ساخته شده بعنوان یک سنسور ارزان، گزینشی، سریع، قابل حمل و با کاربری آسان است که می تواند به صورت گسترده ایی در تشخیص های پزشکی، خود پایشی وضعیت سلامتی و سنجش عملکرد ورزشی مورد استفاده قرار گیرد.
این طرح در جهت رساله مقطع کارشناسی ارشد سینا اردلان و تحت راهنمایی حامد گل محمدی قانع مدیر گروه تحقیقاتی بیوپلتفرم های نانوحسگر و دکتر مریم وثوق در پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران به انجام رسید. نتایج این پژوهش در سال ۲۰۲۰ در مجله Biosensors and Bioelectronics با ضریب تأثیر ۱۰.۲۵ به چاپ رسیده است.
گفتنی است نتایج این تحقیق هم چنین به صورت موقت (provisional) در اداره ثبت اختراعات آمریکا US Patent به ثبت رسیده است.منبع:

1399/06/15
14:56:36
5.0 / 5
1348
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است