وزیر علوم مطرح كرد:

نقش موثر علوم انسانی و اسلامی در گذر كم هزینه از بحران كووید۱۹

نقش موثر علوم انسانی و اسلامی در گذر كم هزینه از بحران كووید۱۹

به گزارش دانشگاه فارسی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اعلان اینكه در ماه های گذشته شیوع ویروس كووید 19 جنبه های مخلتف زندگی اجتماعی را متاثر ساخت و همه جهان به صورتی درگیر این لطمه و مشكل شده است، اظهار داشت: نیاز به نقش موثر علوم انسانی و اسلامی در گذر كم هزینه از این بحران بیش از گذشته احساس می شود.منصور غلامی روز دوشنبه در آیین مجازی اختتامیه یازدهمین جشنواره بین المللی فارابی اضافه کرد: بنابراین، بیش از گذشته به نقش مهم علوم انسانی و اسلامی برای گذر کم هزینه از این دوره حساس احساس نیاز می شود؛ مسائلی چون کاهش نگرانی عمومی، تحولات سبک زندگی، حفاظت از محیط زیست، ابعاد گوناگون توسعه آموزش های مجازی، سیاست گذاری علمی همچون مسائل و موضوعاتی است که پژوهشگران این حوزه از دانش با تمرکز بر تجربیات ملی و جهانی می توانند حوزه علوم و تحقیقات را مساعدت کنند.

وزیر علوم در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به برگزاری یازدهمین دوره جشنواره بین المللی فارابی، اظهار داشت: در همه زمینه های متعلق به علوم انسانی به شناخت، معرفی استادان و پژوهشگران همت گماریم و این توفیقی است که در ۱۱ دوره برگزاری جشنواره فارابی نصیب ما و همکاران شده است.

غلامی گفت: دهه بزرگی از دانش و علم در علوم انسانی داریم که غواصان ژرف نگر این حوزه در آن شنا می کنند و ما فقط توفیق معرفی بخش محدودی از این شخصیت های بزرگ را داریم؛ پشتیبانی از تداوم برگزاری رویداد باشکوهی با نام فارابی برای تحقق اهداف مهمی چون شناسایی و تقدیر از پژوهشگران برتر حوزه علوم انسانی، ترغیب، تشویق و هدایت استعدادهای جوان به تحصیل و تحقیق در این عرصه، تببین کارکرد، نقش خطیر و موثر علوم انسانی در برنامه ریزی و سیاست گذاری ملی همین طور کمک به کاربردی کردن آن بوسیله شناخت مسائل و نیاز جامعه ایران، بخش قابلی توجهی از این حرکت است.

وی اشاره کرد: این امید و انتظار وجود دارد که ار طریق عرضه تصویری واقعی از تولیدات علوم انسانی و اسلامی در کشور، زمینه سازی برای رشد کیفی ثمرات این رویداد علمی بیش از پیش نصیب ما شود.

وزیر علوم گفت: باتوجه به چنین ظرفیت ارجمندی، من و همکارانم در وزارت علوم همیشه خودرا موظف به پشتیبانی از هرگونه برنامه و فعالیتی دانستیم که سبب دلگرمی و نشاط جامعه علمی کشور و ایجاد فضای مناسب برای حضور فعالان اثربخش و عالمان علوم انسانی و اجتماعی می شود.
غلامی افزود: تحقق اهدافی که جامعه معاصر ایران مهم می داند و به دنیا واقف است، نیازمند نظریه پردازی و راهنمایی پژوهشگران علوم انسانی است. این امر البته به غایت استقلال نهادهای علمی، حوزوی و دانشگاهی بستگی دارد؛ هرگاه شکوفایی و پیشرفت صورت گرفته است پیش از آن اندیشمندانی بوده اند که با تفکر مستقل و توجه ظریف به رویدادهای اطراف خود، دلسوزانه اندیشیده و قلم زده اند.
وزیر علوم اشاره کرد: بدین سبب هر گونه اظهار نظر یا فعالیت بدون نگاه در محدودیت های القایی باید امکان بروز و ظهور پیدا کند یا عدم مداخله در حیات فکری پژوهشگران توانمند و صاحب نظر می تواند اثرات شکوفایی گرانفدری را به دنبال داشته باشد که از گوشه نشینی یا انتقال صاحبان فکر و اندیشه جلوگیری می کند.
غلامی اظهار داشت: بنا بر این جشنواره فارابی تمام تلاش خودرا به کار برده است تا پیشتاز حفظ استقلال علمی بماند و سهم خودرا در معرفی استادان و نخبگان در این عرصه به خوبی ایفا کند.
وی با اشاره به بررسی نتایج جشنواره یازدهم فارابی، اظهار داشت: این نتایج به صورتی پایش منظم علوم انسانی و اسلامی ایران و برآوردی از وضعیت آن شمرده می شود و بیان کننده آن است که باید به کیفیت آثار علمی در همه حوزه ها به خصوص علوم انسانی توجه بیشتری داشته باشیم.
غلامی اضافه کرد: برنامه ریزی برای کاهش مشکلات و رفع نگرانی باید معطوف به تدوین و تنظیم بسته های سیاستگذاری دقیق و مناسب همچون در زمینه پاسداشت زبان فارسی، تقویت احساس مسئولیت اجتماعی، رعایت اخلاق در پژوهش و مواردی از این دست باشد که همه این ها در حفظ استقلال علمی دانشگاه ها و مراکز علمی ریشه دارد.
ایشان سپس با اشاره به حفظ استقلال دانشگاه ها اشاره کرد: نکته سوم اینکه مهمترین اقدام در زمینه حفظ استقلال دانشگاه ها و مراکز علمی در شرایط خطیر زمان حاضر، تقویت شبکه نخبگان علوم انسانی و اسلامی و همین طور گسترش تعاملات علمی است.
وزیر علوم به این نکته اشاره نمود که برای تحقق این امر جشنواره فارابی باید منعکس کننده همه نظرات و صداها در علوم انسانی باشد و ضمن بهره گیری از ظرفیت انجمن های علمی، فعالیت یک شبکه فعال از نخبگان و پژوهشگران صاحب نام همین طور میزان نقش آفرینی از جامعه علمی را افزایش دهد و فضای مناسبی برای گفت و گو درباره مسائل ایجاد کند.منبع:

1399/05/31
20:23:00
5.0 / 5
1517
تگهای خبر: آموزش , انجمن , پژوهشگر , تحصیل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است