درختان برای همیشه زنده نمی مانند

درختان برای همیشه زنده نمی مانند

دانشگاه فارسی: نتایج یك مطالعه جدید  نشان می دهد؛ درختان برای همیشه زنده نمی مانند و حتی قدیمی ترین درختان جهان نیز در نهایت خواهند مرد.


به گزارش خبرگزاری یونایتدپرس، پژوهشگران دانشگاه «بارسلونا» در اسپانیا در این تحقیق جدید متوجه شدند که درختان جاودانه نیستند.
بررسی بعضی از قدیمی ترین درختان روی زمین شواهدی از پیری و سالخوردگی را در این درختان که چند قرن از عمر آنها می گذرد، نشان نداده اند. پژوهشگران می گویند، قابل مشاهده نبودن علایم پیری درختان برای انسانها به این معنا نیست که آنها نمی میرند و یا اینکه عمر جاودان دارند.
«مونه بوش» از دانشگاه بارسلونا در اسپانیا و نویسنده این مطالعه در یک بیانیه خبری اظهار داشت: زمانی که این ارگانیسم ها را مطالعه می نماییم از اینکه عمر خیلی طولانی دارند، شگفت زده می شویم، اما این مساله به این معنا نیست که درختان حیات جاودان دارند.
از آنجا درختان باستانی بسیار نادر هستند، مطالعه آنها دشوار است. در این میان یافتن درختی که بر اثر پیری در حال مرگ باشد نیز پدیده ای بس نادرتر است، برای اینکه درختان احتمالاً از علل دیگر - همچون باد، بیماری، آتش سوزی و توسط انسان ها - از بین می روند.
بر اساس نتایج این مطالعه اخیر، از آنجائیکه طول عمر درختانی که بیشترین طول عمر را در جهان دارند بسیار زیاد است، پیدا شدن شواهدی از پیری در آنها بسیار طولانی تر از طول عمر پژوهشگران است.
مونه بوش می گوید، حتی اگر درختان جاویدان نباشند، مطالعه راهکارهای آنها برای به تاخیر انداختن و مدیریت رویه های پیری حائز اهمیت می باشد.
ما مطالب زیادی از مطالعه درختان می آموزیم. برای مثال جنبه هایی از پزشکی ترمیمی برمبنای مکانیسم هایی هستند که از پیش در درختان تکامل یافته اند. باوجود اینکه پیری یک پروسه جهانی نیست، اما دانستن اینکه حتی پیرترین گونه ها نمی توانند برای همیشه زنده بمانند به این معنا است که شاید ما آن قدر که فکر می نماییم متفاوت نیستیم.
نتایج این مطالعه در مجله Trends in Plant Science انتشار یافته است.منبع:

1399/05/19
23:16:18
5.0 / 5
1705
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است