طراحی سامانه تایید اصالت فرش دستباف در دانشگاه امیركبیر

طراحی سامانه تایید اصالت فرش دستباف در دانشگاه امیركبیر

دانشگاه فارسی: پژوهشگران دانشكده مهندسی كامپیوتر دانشگاه صنعتی امیركبیر برای اولین بار در جهان سامانه هوشمندی را طراحی كردند كه با شناسایی، ثبت و تایید اصالت فرش دستباف به این هنر ملی و میراث فرهنگی ارج نهاده و از آن محافظت می كند.


به گزارش روز چهارشنبه گروه دانشگاه و آموزش ایرنا از دانشگاه امیرکبیر، امیرحسین روشن ضمیر دانش آموخته کارشناسی ارشد مهندسی فناوری اطلاعات و هوش مصنوعی دانشکده مهندسی کامپیوتر و بنیان گذار و مدیرعامل یک استارتاپ اظهار داشت: هدف ما در این تیم، به کارگرفتن فناوری های دیجیتال بمنظور شناسایی، حفظ و تقویت اصالت فرش دستباف ایران است.
وی اضافه کرد: متاسفانه امروزه کپی برداری از طرح های فرش دستباف ایران در کشورهایی مانند پاکستان، هند، نپال و حتی چین و همین طور تقلب در مورد اصالت و کیفیت آن به این هنر دیرپا و باارزش لطمه جدی وارد کرده است.
روشن ضمیر افزود: بدین جهت بکارگیری فناوری های دیجیتال همچون اینترنت اشیاء، بلاکچین و پردازش تصویر کاربرد ویژه و جذابی در مورد فرش دستباف ایرانی می تواند داشته باشد که در حال طراحی و پیاده سازی است.
وی اظهار داشت: طراحی نوآورانه برای یکپارچه سازی این فناوری ها به شکلی است که مانع انجام تقلب در مورد محل تولید فرش می شود و از جانب دیگر فرش اصالت دار و تاریخچه دار را از سایر فرش ها متمایز می کند.
این محقق اضافه کرد: بیش از ۳۰ محقق، متخصص، کارشناس داخلی و خارجی در این پروژه نوآورانه و ملی مشارکت می کنند.
وی اشاره کرد: هدف از این اختراع اصالت بخشیدن به فرش دستباف ایرانی و تشخیص فرش های تقلبی است. به این صورت که اینترنت اشیاء مبدا تولید فرش را شناسایی کرده و به همراه روایتی از بافت آن ذخیره و در دفتر کل الکترونیکی ثبت می کند.
روشن ضمیر افزود: سپس پردازش تصویر الگوی بافته شده فرش را با بهره گیری از هوش مصنوعی و محاسبات شناختی تجزیه و تحلیل می کند تا هویت و اثر انگشت دیجیتالی فرش را تولید نماید که این هویت برای هرفرش دستباف کاملا انحصاری و غیر قابل تکرار است. در نهایت بلاکچین روایت و هویت دیجیتالی فرش را در یک سیستم غیر متمرکز ثبت می کند؛ بطوری که صحت این اطلاعات غیر قابل تغییر بوده و با اپلیکیشن موبایل قابل راستی آزمایی است.

وی با اعلان اینکه این سامانه ارزش ذاتی فرش دستباف اصالت دار را تقویت می کند، افزود: اثبات مبدأ تولید فرش توسط اینترنت اشیاء، امکان ادعای مالکیت بر فرش توسط بلاکچین، ایجاد وفاداری در مشتری توسط برنامه تلفن همراه، تاکید بر منحصر به فرد بودن با بهره گیری از پردازش تصویر، تأیید اصــالت و قدمت فرش توسط اثــر انگشت دیجیتالی، افزایش ارزش فرش با ایجاد اعتماد و تهیه روایت و سابقه فرش همچون ۶ مزیت اصلی این طرح بشمار می رود.
محمد رحمتی، مهدی شجری، امیرحسین روشن ضمیر و سروش ضیایی نژاد پژوهشگران این پروژه در دانشکده مهندسی کامپیوتر دانشگاه صنعتی امیرکبیر هستند.منبع:

1399/05/18
15:51:58
5.0 / 5
1523
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است