فرصت های شركت های كوچك و متوسط در مواجهه با كووید ۱۹

فرصت های شركت های كوچك و متوسط در مواجهه با كووید ۱۹

به گزارش دانشگاه فارسی رئیس امور كمیسیون های دبیرخانه شورایعالی عتف (علوم، تحقیقات و فناوری) می گوید تاثیر پاندمی كووید ۱۹ بر شركت های كوچك و متوسط (SME) به علت سطح صدمه پذیری بالاتر و مقاومت كمتری كه دارند، بسیار شدید می باشد.


در یادداشتی که آرش رزمی روز شنبه در اختیار خبرگزاری ایرنا قرار داد، آمده است: ویروس کرونا با تبدیل شدن به یک ویروس همه گیر جهانی، نتایج اقتصادی بسیار به دنبال داشته و حدودا بر خیلی از کسب و کارها، فارغ از اندازه آنها تأثیر گذاشته است.
این یادداشت می افزاید: در این میان، به نظر می آید تاثیر آن بر شرکت های کوچک و متوسط (SME) به علت سطح صدمه پذیری بالاتر و مقاومت کمتری که دارند، بسیار شدید می باشد. این نوع از کسب و کارها با مشکلاتی همچون کاهش نیروی کار، کمبود قطعات و کالاهای واسطه ای، وقفه در زنجیره تأمین، کاهش چشم گیر تقاضا بر خدمات و محصولات مواجهند.
رزمی در ادامه این یادداشت آورده است: مجموع عوامل مذکور در کاهش جریان نقدینگی آنها دخیل است. این شرکت ها معمولاً دارای تعداد کمتری تأمین کننده هستند. گاهی امکان دارد این خود امتیاز باشد و آنها را از شوک محافظت کند. در مقابل آنانی که به تأمین کنندگان کشورها و مناطق درگیر با کووید-۱۹ متکی هستند، صدمه پذیری بیشتری دارند چون که محدودیت ها و موانع حمل و نقل دریایی، جاده ای و هوایی بر این شرکت ها تأثیر بیشتری دارد.
وی خاطرنشان می سازد: بعضی از شرکت های کوچک و متوسط تحت تأثیر اختلال در شبکه های تجاری و زنجیره های تأمین قرار می گیرند. در صورت قطع شدن این زنجیره و از دست دادن شرکای سابق، امکان دارد برقراری مجدد ارتباط با شبکه های پیشین و تنظیم قراردادهای تجاری جدید برای خیلی از آنها دشوار باشد.
رییس امور کمیسیون های دبیرخانه عتف می افزاید که خیلی از کسب و کارها همچون شرکت های کوچک و متوسط با کاهش تقاضای جهانی برای محصولات و خدمات روبرو هستند. این کاهش تقاضا در بخش های خاص مانند گردشگری و حمل و نقل بیشتر احساس می شود؛ همینطور در مناطقی که اقدامات مهار شیوع بیماری مانند منع عبور و مرور وضع شده، کاهش تقاضا برای آن دسته از اینگونه شرکت هایی که منابع بازارهای محلی را تأمین می کنند، بیشتر است.
در بخش دیگری از این یادداشت آمده است: گزارش سازمان OECD در ارتباط تأثیرپذیری شرکت های کوچک و متوسط از شیوع کرونا که توسط دبیرخانه شورایعالی عتف ترجمه و انتشار یافته، نشان داده است در پاسخ به این تحولات و در برخورد با هزینه ها، این شرکت ها مقاومت و انعطاف کمتری دارند.
این یادداشت می افزاید: هزینه های پیشگیری و ایجاد تغییرات لازم در فرایندهای کاری، مانند اتخاذ دورکاری، ایجاد کانال فروش جدید و غیره برای آنان نسبتاً سنگین است. مضاف بر اینکه در خیلی از موارد سطح پایین دیجیتالی شدن همینطور مشکلاتی برای دسترسی و اتخاذ فناوری ها وجود دارد. در بخش هایی از این گزارش تاکید شده که اگر تولید کاهش پیدا کند، هزینه کار و سرمایه استفاده نشده برای شرکت های کوچک و متوسط بیشتر از شرکت های بزرگ است.
به گفته رزمی، به صورت کلی، شرکت های کوچک و متوسط نسبت به شرکت های بزرگتر در مقابل "فاصله گذاری اجتماعی" صدمه پذیرتر هستند. در اغلب کشورهای عضو OECD، شرکت های کوچک و متوسط اکثریت قریب به اتفاق شرکت ها را می سازند که بیشترین ارزش افزوده و اشتغال را ایجاد می-کنند.
به گفته رئیس کمیسیون های دبیرخانه عتف، همه گیری کووید-۱۹ نیازمند کمک همه دولت ها است تا بتوان اثرات سلامتی و اقتصادی شیوع آنرا حل کرد. خیلی از کارآفرینان جزء صدمه پذیرترین اقشار جامعه هستند که با مشکل تأمین هزینه های جاری و افت شدید درآمد مواجه می شوند. دولت ها ابزارهای متنوعی را برای کمک به کارآفرینان و شرکت های کوچک و متوسط در مقابله با بحران به کار می گیرند.
وی می افزاید: اما به گونه دیگر هم می توان به مسئله نگاه کرد. "همه گیری و رکود، محرک نوآوری هستند". این بحران نمونه هایی از کارآفرینی و خلاقیت کسب و کارهای کوچک در مقابله با بحران را به همراه داشت. کسب و کارهای کوچک به واسطه کوچک و چابک بودنشان، راحتتر می توانند خویش را با شرایط وفق دهند.
رزمی بر این باور است که خیلی از آنان روش های جدیدی را برای ایجاد عرضه و تقاضا ایجاد می کنند. استارتاپ ها از ابزارهای آموزش دیجیتال برای بحث یادگیری از راه دور بهره جسته اند و شرکت های کوچک و کارآفرینان به سهولت محتوای خویش را به صورت آنلاین عرضه می دهند. به جرات می توان گفت در شرایط انتشار ویروس، این شرکت ها در تولید مایحتاج بازار برای پیشگیری و کنترل بیماری مانند مواد ضدعفونی کننده، ماسک و غیره موفق تر عمل کرده اند.
در بخش پایانی این یادداشت آمده است: بدون تردید، در آینده شرایط برای شرکت های کوچک و متوسط و کارآفرینان چالش برانگیز است و حمایت و کمک دولت ها برای ادامه فعالیت این بنگاه ها ضروریست و دولت ها باید سهم کارآفرینی و پتانسیل شرکت های کوچک و متوسط را در نظر بگیرند.منبع:

1399/05/01
22:24:02
5.0 / 5
1896
تگهای خبر: آموزش , تولید , خدمات , دیجیتال
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است