حذف آلاینده های نفتی از آب زیرزمینی در دانشگاه امیركبیر

حذف آلاینده های نفتی از آب زیرزمینی در دانشگاه امیركبیر

به گزارش دانشگاه فارسی محققان دانشكده مهندسی شیمی دانشگاه صنعتی امیركبیر با استفاده از كربن فعال، آلاینده های نفتی را در آب زیرزمین حذف كردند.


به گزارش روز چهارشنبه دانشگاه صنعتی امیرکبیر، امیرحسین حسینعلی زاده خراسانی فارغ التحصیل این دانشگاه در مورد طرح خود با عنوان «بررسی حذف آلاینده نفتی از آب زیرزمینی با استفاده از موانع نفوذپذیر واکنش دهنده» اظهار داشت: با عنایت به آلوده شدن آب های زیرزمینی پالایشگاه تهران به مواد نفتی و احتمال انتشار آلودگی به آب های کشاورزی جنوب تهران این پژوهش به منظور جلوگیری و بهبود شرایط آب آن منطقه انجام شد.
فارغ التحصیل دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اشاره به فرایند اجرای این کار اظهار داشت: روش کار در این پروژه بر اساس قرار دادن یک سری موانع پر شده از مواد جاذب و واکنش دهنده بر سر جریان طبیعی آب زیرزمینی است که با عبور آب با جریان طبیعی خود از این موانع آلودگی جذب و یا به مواد بی ضرر یا کم ضرر تبدیل می شود.
خراسانی اضافه کرد: کار در این پژوهش در چارچوب آزمایشگاهی آغاز شد و جاذب های مختلف مورد بررسی قرار گرفت که در نهایت جاذب کربن فعال بهترین عملکرد را از خود نشان داد.
فارغ التحصیل دانشگاه صنعتی امیرکبیر با تاکید بر اینکه در جهت تحقیقات و آزمایشات این جاذب توانست تا ۹۵ درصد از COD آب آلوده را حدف کند، اظهار داشت: نتیجه این کار در صنایع نفت و گاز و هر صنعت وابسته به ترکیبات نفتی که سبب آلوده شدن آب های زیرزمینی می شود، قابل استفاده می باشد.
خراسانی با اشاره به پیچیدگی های کار اظهار داشت: پیچیدگی در انجام پژوهش بیشتر مربوط به تهیه مواد اولیه برای انجام تست های COD بود که به دلیل تحریم ها ورود این مواد با مشکل روربه رو بود و از سویی برای تهیه، هزینه های بالایی داشت و گاه مواد تقلبی یا تاریخ گذشته در بازار بعنوان نمونه اصل عرضه می شد.
وی عنوان کرد: ادامه این کار طراحی نمونه واقعی سیستم در مکان چاه آلوده به مواد نفتی است که نیازمند همکاری با متخصصین عمران برای راه اندازی آن در داخل چاه است.
خراسانی با اشاره به مزیت های این پروژه اظهار داشت: خصوصیت این طرح کم هزینه بودن و نبود نیاز این سیستم به هیچ گونه منبع انرژی است؛ چون که آب با جریان طبیعی خود از بستر واکنشی عبور می کند و هیچ گونه پمپ و یا هدایت کننده خارجی لازم نیست.
فارغ التحصیل دانشگاه صنعتی امیرکبیر افزود: همینطور کربن فعال که بعنوان ماده واکنش دهنده در این سیستم استفاده شده ماده کم قیمت و ساخته شده از پسماند گیاهان و میوه جات (مانند پوست گردو) است.
خراسانی با اشاره به اینکه نمونه ایرانی این سیستم برای حذف آلاینده های نفتی وجود ندارد، بیان نمود: نمونه خارجی این پژوهش فقط برای حذف نفتالین از آب مورد بررسی قرار گرفته، اما در این پژوهش روی طیف کامل آلاینده های نفتی (تمام برش های نفتی) تحقیقات صورت گرفت.
وی با اشاره به اینکه مزیت رقابتی طرح کم هزینه بودن آن در مقایسه با تمام روش های درجای تصفیه آب زیرزمینی است، تصریح کرد: کاربردهای پروژه در زمینه حذف طیف گسترده ای از آلاینده ها از آب های زیرزمینی است.
اساتید راهنمای این پروژه بهرام ناصر نژاد و نرگس فلاح هستند.


1399/05/01
13:48:35
5.0 / 5
1743
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است