پژوهشگران ایرانی گونه جدید گیاهی معرفی كردند

پژوهشگران ایرانی گونه جدید گیاهی معرفی كردند

به گزارش دانشگاه فارسی محققان مركز ملی ذخایر ژنتیكی و زیستی ایران با همكاری محققان داخلی و بین المللی موفق به كشف و معرفی گونه جدید گیاهی جدید با نام llium schisticola  از جنس پیاز Allium  شدند.


تنوع زیستی ایران در دنیا کم نظیر است بطوریکه تابحال نزدیک به هشت هزار گونه و زیر گونه گیاهی گزارش شده است. نزدیک به هزار و ۷۰۰ تاکسون بومی فلور ایران هستند که به عبارتی فقط در محدوده جغرافیایی مرزهای کشور پراکنش دارند.
به گزارش مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران، دکتر علیرضا دولتیاری از متخصصان گیاه شناس این مرکز ملی اظهار داشت: یافتن گونه جدید در قلمرو گیاهان برای دنیا به علت حجم زیاد تحقیقات صورت گرفته و همینطور به علت احتیاج به تخصص بالا کاری بسیار دشواری است. در نتیجه فعالیت میدانی و هرباریومی محققان مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران یک گونه جدید از جنس پیاز (Allium) کشف شد.
وی افزود: مطالعات مولکولی و فیلوژنی این کار با همکاری پژوهشگرانی از دانشگاه فردوسی مشهد و IPK آلمان انجام شد و در نهایت با فراهم کردن شواهد مورفولوژیکی، سیتولوژیکی، مولکولی و تبارشناسی گونه جدید گیاهی از جنس پیاز با نام Allium schisticola از ایران شرح و بعنوان گونه ای جدید برای دنیا در مجله معتبر بین المللی Phytotaxa چاپ شد.این متخصص گیاه شناس اضافه کرد: جمع آوری، شناسایی، طبقه بندی و بررسی روابط فیلوژنی زمینه کاری همه پژوهشگران علوم تنوع زیستی است. گاهی اوقات نمونهای در طبیعت یافت می شود که با هیچ کدام از کلیدهای شناسایی موجود برپایه داده های ریخت شناسی قابل شناسایی نیست.
دولتیاری اضافه کرد: در این شرایط محقق از دادههای کاریولوژیکی و مولکولی برای تعیین روابط فیلوژنی و حصول اطمینان از شک علمی خود استفاده میکند. چنانچه همه اطلاعات جدید بودن نمونه را برای دنیای علم تایید نمایند، آنگاه محقق آن نمونه را بعنوان یک گونه جدید برای دنیا معرفی می کند.
این گونه جدید با کد IBRC P۱۰۰۹۹۸۴ و نمونه تیپ آن با کد هرباریومی ۳۳۸۵ در بانک گیاهی ثبت و نگهداری می شود.


1399/04/31
13:49:12
5.0 / 5
1616
تگهای خبر: پژوهشگر , دانشگاه , علمی , علوم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است