روش نوین تصفیه آب و پساب با فناوری نانو در دانشگاه اراك حاصل شد

روش نوین تصفیه آب و پساب با فناوری نانو در دانشگاه اراك حاصل شد

به گزارش دانشگاه فارسی عضو هیات علمی گروه مهندسی شیمی دانشگاه اراك اظهار داشت: پژوهشگران این دانشگاه شیوه نوین تصفیه آب و پساب با استفاده از فناوری نانو از راه طراحی غشاهای جاذب را به دست آوردند كه می تواند در جهت رفع مشكل بحران آب و دستیابی به منابع پایدار آب موثر باشد.


به گزارش روز پنجشنبه روابط عمومی دانشگاه اراک، دکتر« احسان صالحی» اضافه کرد: گروه تحقیقات مهندسی شیمی دانشگاه اراک درهمکاری مشترک با دانشگاه خوارزمی به این روش نوین برای تصفیه آب و پساب با طراحی غشاهای جاذب دست پیدا کردند.
وی افزود: در این روش غشاهای جاذب (membrane adsorbent) پایه کیتوسان با تلقیح نانو ذرات ZIF-۸ (چارچوب ایمولازول زئولیتیک -۸) از خانواده چارچوب های آلی فلزی سنتز شده که حاصل آن موفقیت آمیز بود.
عضو هیات علمی گروه مهندسی شیمی دانشگاه اراک تصریح کرد: این جاذب ها کارایی بالایی در حذف آلاینده های رنگی موجود در آب از خود نشان داده و در ادامه این طرح، غشاهای لایه نازک جاذب سنتز شده روی پایه (support) غشایی از جنس PVDF (یک پلاستیک بازیافتی همچون فلوئوروپلیمرهای که بهترین خصوصیت آنها مقاومت شیمیایی است) لایه نشانی شد و از غشای نانو بایو کامپوزیت حاصل در شرایط فیلتراسیون برای تصفیه پساب رنگی برای این مهم بهره برده شد.
دکتر صالحی اضافه کرد: انجام پژوهش در حالت نانوفیلتراسیون پیوسته و نتایج موفق آمیز آن مبین آن است که که این غشاها دارای قابلیت صنعتی شدن هستند.
وی تصریح کرد: غشای کیتوسانی حاوی نانو ذره زیف-۸، نفوذپذیری و جذب بالا از خود نشان داده است به صورتی که با سایر نمونه غشاهای کیتوسانی حاوی نانو ذره که تابه حال از جانب پژوهشگران دیگر دنیا ساخته شده اند، قابل رقابت است.
عضو هیات علمی گروه مهندسی شیمی دانشگاه اراک اظهار داشت: از طرفی نفوذ پذیری بالا در فشار عملیاتی پایین تر از نمونه های مشابه، به معنای کاهش قابل توجه مصرف انرژی در فرایند تصفیه است.
دکتر صالحی افزود: برخلاف روش های مشابه در طول فرایند جذب هیچ گونه واجذبی مشاهده نشد و در طول زمان میزان جذب شونده کاهش و در نهایت جذب به تعادل رسید.
وی، خصوصیت مهم این طرح را سازگاری با محیط زیست دانست و تشریح کرد: در این مطالعه نانو ذره چارچوب آلی-فلزی ZIF-۸ در محیط آبی سنتز شد، که یک روش سنتز سازگار با محیط زیست است و سپس این نانوذرات در شبکه پلیمری کیتوسان که یک پلیمر طبیعی زیست سازگار دارد توزیع شده، بنابراین، غشای کامپوزیتی کیتوسان حاوی نانو ذره ZIF-۸ کاملاً سازگار با محیط زیست و بی خطر است و باعث آلایندگی ثانویه منابع آب نمی گردد.
دکتر صالحی اضافه کرد: در فرایند این پژوهش غشای تهیه شده برای حذف رنگ مالاکیت سبز از محیط آبی در ۲ حالت جذب پیوسته و ناپیوسته استفاده شد و میزان جذب بسیار بالایی از خود نشان داد.
وی خاطرنشان کرد: کمبود منابع آب آشامیدنی یکی از بحران جهان است و یکی از اهرم های اساسی و قدرتمند توسعه پایدار، دسترسی دولت ها به منابع پایدار و مطمئن آب شامیدن و کشاورزی است و ازاین رو، تصفیه با کیفیت و موثر آب و پساب در زمره اولویت های صنعتی اغلب کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه به شمار می آید.
عضو هیات علمی گروه مهندسی شیمی دانشگاه اراک تصریح کرد: به روز رسانی فناوری سنتی تصفیه آب و پساب نیازمند همکاری صنعت و دانشگاهاست و ارائه تحقیقات و رساله های کاربردی در دانشگاه ها گام موثری در انجام این رسالت است.
این طرح تحقیقاتی در چارچوب رساله دکترای «محمد خواجویان» دانشجوی رشته مهندسی شیمی و با هدایت دکتر «احسان صالحی» عضو هیات علمی گروه مهندسی شیمی دانشگاه اراک و همکاری دکتر «وحید وطن پور» عضو هیات علمی گروه مهندسی شیمی دانشگاه خوارزمی انجام شده است.
شرحی از گام عملیاتی جذب ناپیوسته این پژوهش اخیرا در نشریه معتبر Separation and Purification Technology با ضریب تأثیر (۵.۷۷۴) به چاپ رسیده و نتایج بخش دوم این پژوهش هم در نشریه معتبر Carbohydrate Polymers با ضریب تأثیر (۷.۱۸۲) انتشار یافته است.
دانشگاه اراک با ۱۱۵ رشته تحصیلی دارای ۲۲۵ عضو هیأت علمی است.
منبع:

1399/04/19
23:43:38
5.0 / 5
1925
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است