ماسك های پارچه ای خانگی از نظر مكانیزم فیلتراسیون مردود هستند

ماسك های پارچه ای خانگی از نظر مكانیزم فیلتراسیون مردود هستند

به گزارش دانشگاه فارسی انتشار كرونا عموم مردم را با اصطلاحاتی آشنا كرد كه شاید تا پیش از این كوچكترین شناختی نسبت به آنها نداشتند؛ اصطلاحاتی مانند ماسك های بی بافت كه فقط كادر پزشكی با آن آشنا بودند. ماسك هایی كه گفته می شود قدرت فیلتراسیون آنها در مقابل انواع آلودگی ها تا ۹۸ درصد است.


با شیوع کرونا در ماه های پایانی سال قبل در کشور ما همچون سایر کشورهای دنیا، برای پیشگیری، حفاظت و پیشگیری از مبتلا شدن و انتشار این ویروس در میان افراد، در سطح جوامع استفاده از ماسک و دستکش جزو اقلام ضروری قرار گرفت.
در ابتدای شیوع کرونا در کشور، ایران هم مانند خیلی از کشورهای دیگر با کمبود ماسک، دستکش و مواد ضدعفونی کننده مواجه شد؛ به صورتی که برای تأمین این نیاز ضروری برای پیشگیری از گسترش این ویروس در میان افراد، خیلی از شرکت های تولیدکننده برای افزایش خط تولید خود اقدام نمودند و در کنار آنها هم گروه های جهادی در میان مردم برای رفع این نیاز شکل گرفت و مبادرت به دوخت ماسک در بیرون از کارگاه ها و کارخانه های صنعتی کردند.
درحالی که تا چندی قبل فقط کادر بهداشت و درمان با انواع ماسک ها آشنا بودند، با شیوع این ویروس و گسترش آن در کشور مردم عادی هم با بعضی از انواع ماسک ها و اصطلاحات مربوط به آن آشنا شدند. در این بین ماسک های بی بافت یکی از انواع ماسک هایی است که در کشور تولید شده و در بازار در دسترس مردم قرار گرفته است.
منسوجات بی بافت گونه ای از پارچه است که بدون بافت تولید می شوند؛ به این شکل که الیاف در هم آمیخته شده و روی آنها عملیات اتصال انجام می شود. هم اکنون ۳۰ درصد از منسوجات جهان بی بافت هستند و روز به روز به تعداد آنها اضافه می شود. رایج ترین گونه این منسوجات نمد است که در کشور ما جزو صنایع دستی بعضی از شهرها معرفی شده است.
ماسک ها، پادری ها، ایزوگام، انواع عایق ها، کاغذهای دیواری انواع دیگری از منسوجات بی بافت هستند. منسوجات بی بافت (NON-WOVEN) منسوجاتی هستند که مستقیماً از الیاف جدا از هم به وجود می آیند، به این صورت که الیاف به روش های مختلف همچون سوزن زنی (NEEDLING MACHINE)، حرارتی (TERMOBONDING ) یا با استفاده از چسب یا بایندر (CHEMICAL BONDING) به یکدیگر اتصال یافته و تولید یک سطح کامل به صورت پارچه می کنند.
امروزه منسوجات بی بافت که نام علمی آن Nonwoven fabrics است، کاربردهای وسیعی پیدا کرده اند و روزانه به تعداد محصولات این صنعت افزوده می شود. مهم ترین کاربرد این صنعت در بهداشت و درمان است که لباس های بیمارستانی، پدها، ست های جراحی، چسب زخم ها، باند و گاز را شامل می شوند.
یک شرکت دانش بنیان مستقر در شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان با انتشار کرونا در کشور مبادرت به تولید ماسک های بی بافت با قابلیت ۹۸ درصد فیلتراسیون برای مصارف بهداشت عمومی کرده است.
شرکت الیاف توانمند صنعتی اصفهان (اتصا) شرکت دانش بنیانی است که به قول روح الله رستمی مدیرعامل آن در زمان شیوع کرونا در کشور سه نوع ماسک تمام بی بافت الیافی تولید کرده است.
وی که دارای دکتری مهندسی تکنولوژی نساجی است، روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار دانشگاه و آموزش ایرنا در مورد تفاوت این نوع ماسک با سایر ماسک های موجود در بازار توضیح داد: در کل منسوجاتی که وجود دارد یا بافته شده اند یا بی بافت هستند. بافته شده ها مانند همه البسه های مرسومی است که از آنها استفاده می نماییم. اما بی بافت ها دارای تکنولوژی دیگری از منسوجات هستند مثل کف پوش ها و فیلترها یعنی هیچگونه بافت، دوخت یا نخی در تولید آنها به کار نرفته است.
مدیرعامل این شرکت دانش بنیان بیان نمود: از این نظر مکانیزم فیلتراسیون بی بافت ها به علت اینکه هیچگونه سطحی گرفتار گرفتگی نشده و منافذ آنها مهار نشده است، از بهترین فیلترها می توانند باشند. در بحث فیلترها این توقع را داریم که سطح فیلترها یا ماسک ها بتواند به صورت یکسان در مقابل هوا، سیال یا هر چیز دیگری، عملکرد فیلتراسیون را انجام دهد.
رستمی با اشاره به اینکه درحال حاضر ماسک های بی بافت تولیدشده در داروخانه ها توزیع می شوند و به صورت کلی برای مصارف بهداشت عمومی تولید شده اند، اضافه کرد: با شیوع کرونا این شرکت چهار نوع ماسک تولید کرد که سه نوع آن ماسک تمام بی بافت الیافی بود و یک نوع آن هم که مراحل صفر تا صد تولید آن در حال انجام می باشد، مربوط به ماسک جراحی است.

ماسک های بی بافت قابلیت شست وشو دارند
وی در مورد مدت زمان مصرف این ماسک ها اظهار داشت: چون ماسک های بی بافت قابلیت شست وشو دارند؛ ازاین رو می شود از راه شست وشو با شوینده ها، آلاینده های موجود روی ماسک ها را حذف نمود، فقط باید درنظرداشت که ماسک پس از شست وشو، باید ضدعفونی شود. این ضدعفونی می تواند در آون یا با استفاده از اتو و در بهترین حالت با اشعه یووی جهت استفاده باردیگر صورت گیرد.
وی در مورد تشخیص ماسک های بی بافت از ماسک های موجود در بازار اظهار داشت: لایه میانی این ماسک باید حتما شبیه کاغذ باشد که عملکرد اصلی فیلتراسیون را انجام می دهد. اینکه مردم از ماسک استفاده می نمایند و می گویند نفسمان گرفت، باید واقعا همین اتفاق بیفتد، چون ماسک را باید پس از ۴ تا ۶ ساعت تعویض کرد.

ماسک های پارچه ای خانگی فیلتراسیون مناسب ندارند
وی در مورد میزان فیلتراسیون ماسک های پارچه ای خانگی اظهار داشت: ماسک های پارچه ای خانگی حتی سه لایه از نظر علمی به جهت میزان فیلتراسیون، ماسک های خوبی نیستند؛ در واقع هر نوع ماسک که بافت داشته باشد، از نظر مکانیزم فیلتراسیون مناسب نمی باشد.
رستمی افزود: ماسک های پارچه ای موجود که مردم تصور می کنند راحتی پوشش دارد، ماسک واقعی نیستند و عملکرد ماسک را ندارند؛ هر نوع ماسک پارچه ای از نظر مهندسی علمی مردود است. در صورتیکه میزان فیلتراسیون ماسک های بی بافت تا ۹۸ درصد در آزمایشگاه ها تایید شده است.
در مبحث فیلتراسیون ماسک ها در بعضی از موارد در مورد فیلتراسیون میکروپارتیکل ها صحبت می شود مثل گردوغبار، در بعضی از فیلتراسیون ها هم از عناصر سمی یا مضر برای تنفس مثل مواد آلاینده کارخانه ها گفته می شود و در مواقعی هم از فیلتراسیون برای پیشگیری از ویروس یا باکتری توسط ماسک برای مراکز درمانی صحبت می شود؛ از این جهت برای هر کدام از این ها باید فیلتر خاص آن طراحی شود، چیزی که ما در این شرکت دانش بنیان تولید کردیم، صرفاً ماسک برای مصارف بهداشت عمومی بوده است.
وی اظهار داشت: استفاده از ماسک های تولیدی بستگی به این دارد که بدانیم محیط چه نوع آلایندگی هایی دارد، باید محیط را چک نماییم، میزان آلاینده ها را در محیط داشته باشیم و بعد باید بررسی نماییم که بر مبنای نسبت پرسایزها یا اندازه منافذ، چه فیلتر یا ماسکی را باید تهیه و تولید نماییم.
رستمی با اشاره به تولید روزانه پنج هزار ماسک بی بافت در این شرکت در دوران انتشار کرونا تصریح کرد: امروزه در کشور ما بر مبنای نیازی که به ماسک وجود دارد، ماسک های مختلفی تولید شد، اما تولید ماسک به لحاظ اینکه باید چه خصوصیاتی داشته باشد و چطور تولید شود، تفاوت های بسیار دارد. تلاش ما در این شرکت این بوده است که باآنکه با تیراژ کم اما یک ماسک علمی را به بازار عرضه نماییم.منبع:

1399/04/09
13:40:59
5.0 / 5
1994
تگهای خبر: آموزش , پزشك , تكنولوژی , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است