شهر سلولی شهری به وسعت درمان بیماری ها

شهر سلولی شهری به وسعت درمان بیماری ها

به گزارش دانشگاه فارسی رئیس دانشگاه خوارزمی اظهار داشت: برنامه ریزی های لازم جهت راه اندازی شهر سلولی در چند سال گذشته انجام شده و تمركز این شهر روی تمام فعالیت ها در حوزه «سلول های بنیادی» و راه های درمان بیماری ها از این روش بسیار موثر، خواهد بود.


همانطور که از اسم سلول های بنیادی مشخص است، این سلول های بنیاد بدن را تشکیل می دهند؛ ازاین رو این قابلیت را دارند که به تمامی سلول های بدن تبدیل شوند. این سلول کلید درمان اغلب بیماران مثل بیماران نخاعی و ام اس است که پزشکان از آنها قطع امید می کنند.
حتی چندی قبل مرتضی ضرابی مدیرعامل شرکت فناوری بن یاخته های رویان به ایرنا درباره سلول درمانی بیماری کووید ۱۹ اظهار داشت: گزارش های اولیه حاکی از تأثیر مثبت سلول های بنیادی به خصوص سلول های بنیادی مزانشیمی در تعدیل واکنش های سیستم ایمنی و ترمیم بافت های صدمه دیده است.
وی تصریح کرد: گزارش اولیه حاکی از تأثیر مثبت سلول های بنیادی به خصوص سلول های بنیادی مزانشیمی در تعدیل واکنش های سیستم ایمنی و ترمیم بافت های صدمه دیده است. همینطور سلول درمانی می تواند روش موثری در درمان بیماری کووید ۱۹ باشد.
پزشکان و محققان اماراتی هم در درمان بیماری کرونا از سلول‎های بنیادی استفاده می نمایند و به این خاطر از وزارت اقتصاد این کشور گواهی ثبت اختراع دریافت کرده اند. خبرگزاری رسمی امارات (وام) اعلام نموده است که در این شیوه، سلول‎های بنیادی از خون بیمار مبتلا گرفته و بعد از فعال‎سازی آن باردیگر به بیمار تزریق می شود. همینطور فرض بر آن است که با تزریق سلول‎های بنیادی، سلول‎های ریه احیا و واکنش سیستم ایمنی بدن در مبارزه با کرونا تعدیل می‎یابد و در نتیجه به سلول‎های سالم صدمه نمی رسد.
با توجه به اهمیت سلول های بنیادی در درمان بیماری ها، وجود شهری به نام «شهر سلولی» که متولی آن دانشگاه خوارزمی است، بسیار به جامعه ما و حتی سایر کشورها کمک می نماید. شاید جای چنین مرکز تخصصی با وسعت ۶۰ هکتار در زمینه سلول های بنیادی خالی بود.
همچنین این مرکز می تواند در زمینه اشتغال زایی کمک قابل توجهی به هسته های فناور و شرکت های دانش بنیان و استفاده از پتانسل جوان کشور داشته باشد.
شهر سلولی متشکل از شتابدهنده های تخصصی
عزیزالله حبیبی رئیس دانشگاه خوارزمی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه و آموزش ایرنا تصریح کرد: شهر سلولی مجموعه ای متشکل از شتابدهنده هایی است که شرکت های فعال در حوزه سلول های بنیادی در فضای فیزیکی آن مستقر می شوند.
وی افزود: شتابدهنده ها بر مبنای فعالیت و خروجی محصول خود مجوز تولید و حمایت های لازم را از معاونت علمی ریاست جمهوری دریافت می کنند و بر مبنای آن در مجموعه کار تولید را هم انجام می دهند. الان ما در حال امضا قراردادهای تکمیلی در این حوزه هستیم.
حبیبی اظهار داشت: در ابتدا یک شرکت خصوصی برای انجام قرارداد ساخت فضای فیزیکی وارد عمل شده است که در زمان کرونا پروژه متوقف گردید. دعوت می نماییم تا سایر شرکت ها برای ادامه فعالیتهای شهر سلولی با ما همکاری کنند.
شتابدهنده، دانش بنیان و راه اندازی بیمارستان
رییس دانشگاه خوارزمی عنوان کرد: برنامه ریزی شده که عملیات اجرایی شهر سلولی در سه فاز شتابدهنده ها، ورود به مراحل تولید و شرکت های دانش بنیان و راه اندازی بیمارستان با همکاری وزارت بهداشت در مورد سلول های بنیادی صورت گیرد.
وی با اشاره به اینکه شهر سلولی در کرج و در متراژ ۶۰ هکتار راه اندازی می شود، خاطرنشان کرد: احتمال دارد فضای فیزیکی شهر سلولی به صورت عمودی باشد تا سطح اشغال کاهش پیدا کند و سپس به متراژ آن افزوده شود. همینطور ما حالا در مرحله اولیه هستیم که در صورت به نتیجه رسیدن و استقرار شتابدهنده ها مراحل بعدی انجام می شود.
حبیبی عنوان کرد: تشکیل، مدیریت و هدایت شتابدهنده شهر سلولی توسط بخش خصوصی انجام می شود. هر شرکت دانش بنیان و هسته پژوهشی در هر جای ایران که قصد فعالیت در زمینه سلول های بنیادی را داشته باشد، می تواند در شهر سلولی مستقر شود.
رییس دانشگاه خوارزمی با بیان اینکه شهر سلولی توسط بخش خصوصی راه اندازی می شود، خاطرنشان کرد: در ابتدای ساخت این مرکز برنامه ای جهت استفاده از بودجه دولتی نداریم اما در ادامه کار از شتابدهنده ها حمایت می شود.منبع:

1399/04/05
21:04:18
5.0 / 5
1828
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است