تولید زخم پوش ضدمیكروبی در دانشگاه امیركبیر

تولید زخم پوش ضدمیكروبی در دانشگاه امیركبیر

دانشگاه فارسی: پژوهشگران دانشكده مهندسی نساجی دانشگاه صنعتی امیركبیر با همكاری دانشگاه گرانادا اسپانیا موفق شدند؛ منسوج سلولزی را برای تولید زخم پوش با خاصیت ضدمیكروبی و ضدسرطانی اصلاح كنند.


سیدعباس نوریان نجف آبادی دانش آموخته دکتری نساجی درباب طرح خود با عنوان تکمیل زخم پوش سلولزی به وسیله سنتز نانوساختار متخلخل فلزی-پپتیدی جهت رهایش دارو اظهار داشت: امروزه چارچوب های فلزی-آلی کاربردهای مختلفی را در علوم پزشکی به خود اختصاص داده اند.
وی اظهار داشت: این چارچوب ها از اتصال فلز با لیگاند آلی، حفره های توخالی را در ساختار خود می سازند که این شبکه های متخلخل همچون مواد دارورسان در سال های اخیر شناخته شده اند. هرچند کاربرد این مواد در صنعت نساجی بمنظور تکمیل زخم پوش ها و پدهای بهداشتی درمانی کمتر مورد توجه پژوهشگران قرار گرفته است، ولی باتوجه به توانایی های بالای این مواد در حمل دارو، آینده روشنی برای این مواد در زخم پوش ها انتظار می رود.
دانش آموخته دانشگاه امیرکبیر با تاکید بر اینکه چارچوب گلوتامات-روی بعنوان زیست سازگاری و زیست تخریب پذیری بالا برای حمل دارو و گاز بیولوژیکی بر روی منسوج سلولزی سنتز شد، گفت: با قرار گرفتن دارو در ساختار متخلخل چارچوب فلزی-آلی رهایش کنترل شده ای برای دارو فراهم می شود و می توان از این زخم پوش در مدت زمان طولانی تری استفاده نمود. به همین دلیل با بهره گیری از گاز نیتریک اسید (گازی با خاصیت ضدمیکروبی) و داروی فلوئوراسیل (ضدسرطان پوست) می توان زخم پوشی با خاصیت ضدمیکروبی و یا پد ضدسرطانی تهیه کرد.
نوریان در گفت و گو با پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه امیرکبیر، توضیح داد: در این روش به سبب سهولت انجام، اقتصادی بودن و استفاده نکردن از حلال های شیمیایی روشی سبز شناخته می شود. بمنظور پوشش دهی زخم پوش با این مواد دارو رسان از حمام فراصوت استفاده شد. در نهایت این زخم پوش در مقابل باکتری های و سلول سرطانی پوست، خاصیت ضدمیکروبی و ضدسرطانی خیلی قوی نشان داد.
وی با اعلان اینکه از نتایج این پژوهش می توان در صنعت دارورسانی، زخم پوش ها و پدهای بهداشتی درمانی استفاده کرد، اظهار داشت: با بهینه سازی مواد سنتز شده در این پژوهش می توان برای کاربرد در غشاها، فیلترها و ذخیره سازهای نیز بهره برد.
این محقق با اعلان اینکه از این پژوهش سه مقاله ISI استخراج شد، بیان کرد: استفاده از مواد دارورسان برای رهایش کنترل شده دارو بر روی زخم و سلول های سرطانی قابل توجه برای پژوهشگران صنعت دارورسانی و بهداشتی است که با حمایت های بیشتر در ادامه اهتمام بر استفاده از آزمون های حیوانی با سلول های سرطانی مختلف و تهیه نمونه نیمه صنعتی برای تولید انبوه خواهد شد.
نوریان اشاره کرد: این پژوهش با همکاری دانشگاه گرانادا و به مدت ۲ سال تحت راهنمایی دکتر همتی نژاد (عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر) و پروفسور خورخه ناوارا عضو هیات علمی دانشگاه گرانادا- اسپانیا انجام شده است.منبع:

1399/04/02
23:48:44
5.0 / 5
2098
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است