استاد ویروس شناسی پزشكی دانشگاه تربیت مدرس:

موج دوم كرونا با رعایت نشدن اصول بهداشتی ایجاد می شود

موج دوم كرونا با رعایت نشدن اصول بهداشتی ایجاد می شود

استاد ویروس شناسی پزشكی دانشگاه تربیت مدرس اظهار داشت: فاصله گذاری فردی و رعایت پروتكل های بهداشتی شیوع بیشتر ویروس كرونا را مهار كرد اما اگر این اصول ادامه نداشته باشد باید منتظر موج دوم و شدیدتر بیماری كویید ۱۹ بود.


موج دوم شیوع بیماری های عفونی و واگیر به مفهوم کاهش موارد جدید بیماری به علت کنترل یا تدابیر درمانی و اولیه است و اگر باردیگر تعداد مبتلایان به علت غفلت از رعایت بهداشت افزایش یابد باید در انتظار موج دوم بود.
موج دوم امکان دارد با افزایش مبتلا شدن در گروه های سنی یا جمعیتی خاص یا در مناطق به خصوصی در هر کشوری همراه باشد و در مواردی حتی شدیدتر گسترش یابد.
نگرانی از موج دوم کرونا در حالی افزایش یافته که خیلی از کشورها به سمت بازگشایی و برداشتن مقررات محدودیت تردد و قرنطینه حرکت کردند. تحقیقات درباره دیگر انواع ویروس نشان داده است که خشکی هوا و پرتو فرابنفش آفتاب در تابستان، شرایط را برای ویروس در بیرون بدن میزبان نامساعد می کند اما بعد از برداشته شدن قرنطینه و عادی شدن بیشتر کسب و کارها و تردد مردم در فضای زندگی شهری، این نگرانی به وجود آمده که مردم با رعایت نکردن پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری فردی سبب ایجاد موج دوم کرونا شوند.
دکتر مهرداد روانشاد عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه و آموزش ایرنا در پاسخ به سوالی درمورد ورود موج دوم کرونا به کشور اظهار داشت: هنوز موج دوم این بیماری گزارش نشده است اما به علت توسعه و ارتقای امکانات تشخیصی بیماری کرونا، بیمارانی که پیش از این شناسایی نمی شدند، تشخیص داده شده و ازاین رو تا حدودی آمار مبتلایان به کرونا بیشتر از قبل اعلام می شود.
وی اضافه کرد: اما اگر فاصله گذاری فردی و پروتکل های بهداشتی رعایت نشود، موج دوم بیماری و انتشار ویروس اتفاق می افتد. از طرفی دلیل کاهش مرگ و میر کرونا در کشور همان رعایت پروتکل های بهداشتی بود که به خوبی اجرا و با ادامه دار بودن این روند از ایجاد موج دوم کرونا می توان جلوگیری کرد. ولی غفلت از آن سبب شیوع و پیدایش موج دوم می شود که گاهی می تواند شدیدتر و گسترده تر باشد.
استاد ویروس شناسی پزشکی دانشگاه تربیت مدرس با تاکید بر این که اگر پروتکل های بهداشتی رعایت نشود، می توان در آینده شاهد موج دوم کرونا بود، خاطرنشان کرد: در سال ۱۹۱۸ آنفولانزا اسپانیایی ۵۰۰ میلیون نفر تا یک سوم مردم سراسر دنیا را درگیر کرد البته مردم با رعایت موارد بهداشتی تا حدودی توانستند جلوی گسترش بیشتر مرگ و میر را بگیرند اما کنار گذاشته شدن اصول فاصله گذاری فردی و اصول بهداشتی سبب بروز موج دوم آنفولانزا و مرگ و میر بیشتر از ۵۰ میلیون نفر انسان در سرتاسر جهان شد.
روانشاد درباره این که گفته می شود رفتار ویروس تغییر کرده و برخی از افراد بدون علایم بالینی کرونا گرفته و در نهایت منجر به مرگ شده است، خاطرنشان کرد: از نظر فنوتیپ و بیماری زایی ویروس کرونا، تغییری گزارش و مشاهده نشده است، اما دلیل مشاهده علایم جدید به علت افزایش و ارتقاء سیستم های تشخیصی و شناخت بهتر ویروس می باشد که البته می تواند سایر بیمارها و علائم بالینی را ایجاد کند.
وی با تاکید بر این که کمبود سیستم های تشخیص ویروس کرونا مشکل روزهای ابتدایی شیوع بود که امروزه خوشبختانه حل شده است، اظهار داشت: در ابتدای انتشار کرونا سرفه و تب مهم ترین علامت بالینی برای تشخیص کرونا بود اما امروزه دقت سیستم های تشخیصی کرونا افزایش یافته ازاین رو سایر علائم علاوه بر سرفه یا تب در بیماران دیده شده است.
استاد ویروس شناسی پزشکی دانشگاه تربیت مدرس افزود: به صورت عمومی ویروس کرونا اغلب کشش به سمت دستگاه تنفسی دارد اما در مواردی درگیری دستگاه قلبی-عروقی و کلیوی فرد بیمار هم گزارش شده است. در خیلی از بیماران درد قفسه سینه، سردرد و عدم توانایی در حرکت و حتی تظاهرات پوستی هم ظاهر می شود.
روانشاد با بیان این که بیمارانی هستند که علائم بالینی مشخصی ندارند ولی کرونا آنها مثبت است، توضیح داد: بیمارانی بودند که مجبور به عمل جراحی با این شرایط شدند اما سوال اینجاست که آیا کرونا در روند پیوند اعضا و یا سایر بیماری ها می تواند تداخلی ایجاد کند؟ که در این حوزه همکاری مشترک با برخی از اساتید و پزشکان برای رسیدن به پاسخ در حال انجام می باشد.


یکبار مبتلا شدن به کرونا فرد را واکسینه نمی کند
وی درباره این که گفته می شود هر فردی که به کرونا مبتلا شود دیگر گرفتار این ویروس نمی گردد، تصریح کرد: این یک شایعه مخرب است، تحقیقات و مشاهدات نشان داده است که خیلی از بیماران بهبود یافته باردیگر می توانند به ویروس آلوده و بیماری در آنها ظاهر شود.
این استاد ویروس شناسی پزشکی دانشگاه تربیت مدرس افزود: همینطور اگر افرادی بیان کنند که کرونا گرفته اند و دیگر به این ویروس گرفتار نمی شوند، این سبب می شود که از اصولی بهداشتی تخطی کرده و شاهد ایجاد موج دوم کرونا باشیم چون که شیوع مجدد بیماری وابسته به فعال شدن مجدد زنجیره انتقال عفونت و به علت عدم رعایت اصول بهداشتی و یا غفلت افراد است.
گرما سبب از بین رفتن ویروس کرونا نمی شود
روانشاد با تاکید بر این که گرمای تابستان سبب از بین رفتن ویروس کرونا نمی گردد، اظهار داشت: معمولا در فصول گرم سال به علت پایداری کمتر ویروس، بیماری های تنفسی همچون کرونا در محیط خارج از بدن شیوع کمتری دارن اما باید در نظر گرفت که بروز موارد جدید همچنان در فصول گرم ادامه خواهد داشت و شرط شکست ویروس کرونا، رعایت اصول بهداشتی، فاصله فردی و استفاده از ماسک در محیط های بسته و پر ازدحام و شست و شوی مداوم و صحیح دست خواهد بود.
جامعه جهانی به تولید واکسن کرونا نزدیک شده است
استاد دانشگاه تربیت مدرس با بیان این که جامعه جهانی و پژوهشگران ایرانی به تولید واکسن کرونا نزدیک شدند، اضافه کرد: تولید واکسن برای تمامی بیماری ها یه مقوله زمان بر است البته طراحی های اولیه و آزمایش های لازم بر روی حیوانات آزمایشگاهی انجام شده تا مشخص شود که واکسن در جمعیت های انسانی خطرناک و مشکل ساز نیست.
روانشاد اضافه کرد: اگر نتایج به دست آمده قابل قبول باشد می توان از آن برای به صورت محدود و در صورت اثر بخش بودن برای عموم مردم بهره برد.
وی تصریح کرد: خیلی از کشورها همچون ایران طراحی های لازم را انجام دادند و وارد مرحله آزمایش و گرفتن نتیجه برای تولید واکسن کرونا هستند در عین حل هر کدام که زودتر به نتیجه برسد، می تواند مورد استفاده قرار گیرد و امیدواریم پژوهشگران ایرانی موفق به تولید واکسن شوند.


1399/03/28
23:26:18
5.0 / 5
2070
تگهای خبر: آموزش , اساتید , پزشك , پژوهشگر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است