خطرات ورزش زودهنگام برای سلامت كودكان كم سن و سال

خطرات ورزش زودهنگام برای سلامت كودكان كم سن و سال

به گزارش دانشگاه فارسی عضو هیأت علمی پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اظهار داشت: ورود زودهنگام به ورزش تخصصی امكان تعامل كودكان را با یكدیگر نسبت به بازی های گروهی می كاهد و بر رشد اجتماعی كودك تأثیر منفی دارد.امین غلامی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار دانشگاه و آموزش ایرنا ابعاد خطرات ورزش زودهنگام برای سلامت کودکان کم سن و سال را تشریح نمود.

وی گفت: پروسه پرورش استعدادهای ورزشی کودکان برای رسیدن به اوج عملکرد ورزشی طولانی مدت و پیچیده است؛ در این راستا ۲ رویکرد اصلی در جامعه وجود دارد.

عضو هیأت علمی پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی وزارت علوم تصریح کرد: رویکرد اول که شاید رویکرد غالب در جامعه است، اعتقاد دارد که ۱۰ سال یا ۱۰ هزار ساعت تمرین برای رسیدن به خبرگی در یک ورزش خاص نیاز است. طبق این رویکرد، فرد هرچه سریعتر به تمرینات تخصصی وارد شود، زودتر ۱۰ هزار ساعت تمرین تکمیل شده و به خبرگی می رسد.

غلامی اضافه کرد: این کودکان به سبب تمرین بیشتر مهارت های ورزشی یک ورزش خاص، شانس گزینش بیشتری در تیم ها دارند و مربیان و باشگاه های بهتری برای آنها در دسترس قرار دارد.

عضو هیات علمی پژوهشگاه تربیت بدنی وزارت علوم اشاره کرد: رویکرد دوم که جدیدتر است به رویکرد چند رشته ای ورزش مشهور است. طبق این رویکرد، کودکان پیش از انتخاب یک رشته ورزش تخصصی لازم است چند رشته ورزشی را بطور ساده سازی شده و متناسب با سطح رشدشان تجربه کنند.

غلامی اظهار داشت: نظریه پردازان این رویکرد معتقدند تجربه مهارت های حرکتی ورزش های مختلف می تواند سبب تکمیل خزانه حرکات کودکان شود و این امر به خبرگی ورزشکار در آینده کمک بیشتری می کند.

وی ورود زود هنگام کودکان به ورزش تخصصی را از لحاظ روان شناختی سبب دل زدگی زود هنگام کودک از ورزش عنوان نمود و اضافه کرد: کودک از نظر رشد روانی هنوز به حد کافی رشد نکرده است تا بتواند شکست در مسابقه را تحمل کند. شرکت زود هنگام در کلاس های رسمی و جدی ورزشی همین طور ضرورت پیروی از فرمان های مربی امکان تعامل کودکان را با یکدیگر نسبت به بازی های گروهی می کاهد و این خود بر رشد اجتماعی کودک تأثیر منفی دارد.

عضو هیأت علمی پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی وزارت علوم تاکید کرد: فراهم آوردن شرایط تجربه ورزش های ساده شده برای کودکان می تواند از لطمه های ورزشی تا حد زیادی بکاهد و به خبرگی ورزشی کودک در آینده کمک بیشتری کند.منبع:

1399/03/21
11:46:46
5.0 / 5
2320
تگهای خبر: آموزش , دانشگاه , سابقه , علمی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است