اختصاصی دانشگاه فارسی؛

بیش از سه هزار نشریه علمی معتبر شناسایی شد

بیش از سه هزار نشریه علمی معتبر شناسایی شد

به گزارش دانشگاه فارسی سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام اظهار داشت: كیفی سازی نشریات علمی نمایه شده از طرف این پایگاه شروع شد و با خارج كردن 750 نشریه از لیست در اختیار، هم اكنون سه هزار و 50 نشریه علمی معتبر مورد شناسایی قرار گرفت.محمدجواد دهقانی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار دانشگاه و آموزش ایرنا گفت: از آنجائیکه نشریات کم اعتبار، نامعتبر و جعلی یکی از چالش های ارتباط علمی در دنیای امروز است و تاثیر منفی و مستقیمی بر کیفیت پژوهش و مرجعیت علمی کشور دارد، مسئولیت شناسایی نشریات و ناشران کم اعتبار، نامعتبر و جعلی، طبق معیارها و فاکتورهای علمی مصوب از طرف وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) واگذار شد.

وی دلیل دیگر واگذاری این مسئولیت را حساسیت جامعه علمی عنوان نمود و اضافه کرد: حساسیت های موجود در سطح دانشگاه ها و موسسات پژوهشی درباب کیفیت تولیدات علمی و اولویت های این حوزه در پیشبرد اهداف کلان علم و فناوری، همین طور نقشه جامع علمی کشور دلیل دیگر برای واگذاری این مسئولیت است.

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام به ماموریت این پایگاه اشاره و اشاره کرد: یکی از ماموریت ها و وظایف اساسی این پایگاه ثبت و ارزش گذاری کمی، کیفی همین طور رتبه بندی نشریات و سایر تولیدات علمی در زیرمجموعه های پایگاه بعد از طی مراحل ارزیابی است.

دهقانی اضافه کرد: از آنجائیکه یکی از مهم ترین فاکتورهای علمی کشور، معتبر بودن محل انتشارِ یافته های علمی در مجلات بین المللی است، برنامه کیفی سازی نشریات علمی نمایه شده در این پایگاه در نخستین شورای راهبری ISC در اواخر سال ۱۳۹۳ با اصلاح بخشنامه نمایه سازی نشریه شروع شد.

این مسوول در وزارت علوم باتوجه به نتایج به دست آمده، اظهار داشت: در این کیفی سازی، حدود ۷۵۰ نشریه از فهرست موجود در پایگاه خارج و آمار سه هزار و ۸۰۰ نشریه موجود به حدود سه هزار و ۵۰ نشریه کم شد.

دهقانی به ارائه آمار دیگری پرداخت و افزود: در سال ۱۳۹۸، تعداد هزار و ۹ عنوان نشریه دربردارنده مقالات پژوهشگران کشورهای عضو سازمان همکاریهای اسلامی و دارای ضریب تأثیر بین ۳ تا ۴، شناسایی و اطلاعات کتاب شناختی شان استخراج شد.

وی گفت: نشریات ناشران معتبر همانند Springer ( ۸۴۳ عنوان)، Press Cell (۶ عنوان)، IEEE (۱۳۰ عنوان) و نمایه Nature (۸۲ عنوان) نیز شناسایی و اطلاعات کتاب شناختی این نشریات استخراج شد است.

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام درباره درخواست های دریافت شده بمنظور نمایه سازی نشریات، اظهار داشت: از شروع سال ۱۳۹۸ تعداد ۳۶۴ درخواست بمنظور نمایه سازی نشریه از کشورهای مختلف دنیا دریافت شد یا مورد بررسی استنادی قرار گرفت؛ از این تعداد با نمایه سازی ۳۰۷ نشریه موافقت نشد.

دهقانی افزود: بطور خاص تعداد ۲۲۶ نشریه شرایط اولیه برای ورود به پروسه ارزیابی را نداشت و ۸۱ مورد نیز موفق به کسب امتیاز لازم نشد، در نتیجه با نمایه سازی آنها در کمیته ارزیابی شورای راهبری پایگاه استنادی علوم جهان اسلام موافقت به عمل نیامد.

وی به آمارهای ارائه شده اشاره و اشاره کرد: در مجموع از ۳۶۴ نشریه دریافت شده در سال ۱۳۹۸ نمایه سازی تعداد ۵۰ نشریه مورد تایید قرار گرفت و به لیست نشریات اولیه ISC افزوده شد. بر این اساس نرخ پذیرش نشریه جهت نمایه سازی نشریه در ISC در سال ۱۳۹۸ برابر با ۷.۱۳درصد بوده است.

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان، پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) بمنظور صرفه جویی در وقت، افزایش دقت پژوهشگران همین طور جلوگیری از پراکندگی اطلاعات موجود در لیست های اعلام شده توسط دیگر دانشگاه ها و مراجع علمی، نسبت به ادغام و یکپارچه کردن لیست های موجود برمبنای شاخص ها و معیارهای پژوهشی نشریات علمی، در چارچوب فهرستی واحد اقدام نمود.

دهقانی گفت: مسئولیت روزآمد سازی و پایش تمام این امور به صورت مداوم بر عهده پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) است و نشریات و ناشران باید برای جلوگیری از ورود به لیست نشریات کم اعتبار، نامعتبر و جعلی، نسبت به رعایت معیار ها و ضوابط تعیین شده از طرف ISC اهتمام ورزند.

وی اشاره کرد: فاکتورهای علمی شناسایی ناشران و نشریات کم اعتبار و نامعتبر با هدف هدایت پژوهشگران به سمت انتشار کارهای علمی در مجلات معتبر بین المللی، تهیه و در چارچوب فهرستی در سامانه ای مجزا تحت عنوان لیست نشریات کم اعتبار، جعلی و نامعتبر ارائه شد، بطوریکه هم اکنون این لیست شامل سه هزار و ۱۶۴ نشریه کم اعتبار و نامعتبر است که بطور مستمر با ذکر تاریخ به روز رسانی خواهد شد.

به گزارش دانشگاه فارسی به نقل از ایرنا، معیارها و فاکتورهای مهم تعیین نشریات کم اعتبار، نامعتبر و جعلی به شرح زیر است.دهقانی همین طور به ارائه فهرستی از رایج ترین دلیلهای کاهش اعتبار نشریات علمی اشاره نمود.

منبع:

1399/03/14
16:01:40
5.0 / 5
2094
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است