آمریكا با كمك رسانه ها بر نژادپرستی سرپوش می گذارد

آمریكا با كمك رسانه ها بر نژادپرستی سرپوش می گذارد

دو استاد دانشگاه آمریكا معتقد هستند كه ایالات متحده با استفاده از تبلیغات و رسانه ها تلاش می كند بر نژادپرستی سرپوش گذاشته و بر افكار عمومی جهان و كشور خود اثرگذار شود.


پس از کشته شدن جرج فلوید شهروند سیاهپوست آمریکایی در شهر مینیاپولیس به دست پلیس این کشور، مجمع بین المللی اساتید مسلمان دانشگاه های ایران وبینار نژادپرستی ساختاری در آمریکا را امروز دوشنبه برگزار کرد.
پروفسور جرالد هورن، استاد دانشگاه هیوستون آمریکا و جرد بال استاد دانشگاه ایالتی مورگان آمریکا همچون کارشناسان و صاحب نظران در این جلسه مجازی بودند.
جرد بال بعد از ابراز خرسندی برای حضور در این جلسه مجازی باتوجه به انتشار ویروس کرونا، گفت: سازماندهی مناسبی بین جنبش ها و تشکل ها در آمریکا وجود ندارد. در صورتیکه اگر مقرر است در آمریکا و جهان به پیشرفت های بین المللی از نظر مبارزه به نژادپرستی برسیم، ابتدا باید این سازماندهی صورت گیرد.
وی اضافه کرد: افراد مختلفی در جهان در مقابل سیاست های آمریکا و اسرائیل ایستادند ولی اطلاعات لازم به آنها داده نمی گردد و لازم است ما بوسیله جنبش ها و تشکل ها سبب همبستگی جهانی و ارائه این اطلاعات به آنها شویم.
استاد دانشگاه ایالتی مورگان آمریکا به تفکرات مالکوم ایکس از رهبران مبارز مقابل نژادپرستی آمریکا اشاره نمود و اظهار داشت: حدود ۵۰ سال پیش مالکوم ایکس می اظهار داشت که آمریکا با بهره گیری از قدرت رسانه و تلبیغات می تواند کشور خود و سایر کشورها را آن طور که دوست دارد به جهانیان نشان دهد.


جرد بال افزود: آمریکا اقدامات زیادی مقابل مردم و حکومت ها در کشورهای مختلف جهان انجام داده و بعنوان مثال در ایران تغییر رژیم، ترور دانشمندان هسته ای و کشتن سردار ایرانی را اجرایی کرده است. اما آنها به رغم این اقدامات خصمانه مجموعه ای از رسانه ها را در اختیاردارند که افکار عمومی را شکل را طبق میل خود شکل می دهند و در قتل جرج فلوید نیز این اتفاق رخ داده است.
وی با تاکید بر اینکه آمریکا بعد از جنگ جهانی دوم کوشش کرد سلطه خودرا بر جهان بوسیله رسانه ها گسترش دهد، اشاره کرد: دستگاه تبلیغاتی آمریکا به شکلی عمل کرده که حقوق سیاه پوستان در این کشور پوشش داده نشود و رسانه ها، سیاه پوستان را در اذهان مردم، آشوبگر جلوه دهند.
استاد دانشگاه ایالتی مورگان با اعلان اینکه دولت آمریکا با بهره گیری از همین دستگاه تبلیغی سبب جذب جوانان به نیروی پلیس و ارتش می شود، اظهار داشت: نوع آموزش هایی که این نیروها به جوانان می دهند نیز اهمیتی به جلوگیری از نژادپرستی نمی دهد و گاهی آنها بواسطه همین عقیده نژادپرستی به خود اجازه می دهند وارد خانه سیاه پوستان شده و یا آنها مورد ضرب و شتم قرار دهند.
بال درباره نگاه سنگین دستگاه تبلیغی غرب به ایران نیز اضافه کرد: اسلام هراسی همچون برنامه های تبلیغی آمریکا مقابل ایران است و به رغم اینکه بین ایران و اعراب یا شیعه و سنی اختلاف زیادی وجود ندارد، اما آمریکا تلاش می کند با بهره گیری از دستگاه تبلیغی خود این تفاوت را پررنگ و عمیق جلوه دهد.
وی اشاره کرد: ساختن فیلم هایی مانند ۳۰۰ که به دنبال تضعیف ایرانیان است همچون برنامه های تبلیغی و فرهنگی آمریکا مقابل ایران است.

مبارزه مقابل نژادپرستی نیازمند همبستگی جهانی است
جرالد هورن نیز در این وبینار اظهار داشت: در قرن ۱۸ میلادی وقتی آمریکا شکل گرفت، افرادی مانند جرج واشنگتن به سمت رشته کنی برده داری رفتند و تلاش کردند مقابل نظام برده داری بایستند. این اتفاق در حالی رخ داد که ابتدا سیاه پوستان برای مقابله با نظام برده داری آمریکا با یکدیگر هماهنگ و یک صدا نبودند.
استاد دانشگاه هیوستون آمریکا اضافه کرد: از طرفی در آمریکا به سیاه پوستان به چشم افراد بی نظمی گر نگاه می کردند و سیاه پوستان ابراز لازم را برای مقابله با نظام آپارتاید نداشتند. این در حالی بود که نظام آپارتاید و جدایی بین سیاه پوستان و سفید پوستان در آمریکا وجود داشت. تظادی که در همه شهرهای آمریکا رشته دوانه بود و سبب آزار و اذیت سیاه پوستان می شد.


هورن با تاکید بر اینکه جامعه بین الملل مقابل عامل ستمگر آپارتاید در آمریکا ایستاد، اضافه کرد: علاوه بر جامعه بین الملل، مردم ایران نیز با سیاه پوستان آمریکا ابراز همدردی کردند و این همبستگی بین المللی به انتها نظام آپارتاید کمک شایانی کرد.
وی در پاسخ به این پرسش که چرا جامعه سیاه پوستان آمریکا به نقطه ای از نبود نژادپرستی نرسیدند که دیگر نیاز به تظاهرات در خیابان ها نباشد؟ اظهارداشت: در جنبش های سیاه پوستان رهبران جنبش یا ترورشدند یا دستگیر و زندانی شدند. البته جنبش پلنگ های سیاه در آمریکا توانست در احقاق حق سیاه پوست پیشرفت هایی داشته باشد. ولی درمجموع به جهت اینکه سیاه پوستان بتوانند از حقوق لازم برخوردار شوند باید جامعه بین الملل همبستگی و همگرایی با سیاه پوستان داشته باشد.
هورن در این زمینه که چگونه می توان به این همبستگی رسید؟ اشاره کرد: بعنوان مثال ما اعضای عضو جنبش صلح آمریکا حمایت خود از اسکورت نفت کش های ایران عازم ونزوئلا اعلام کردیم و در مقابل نیز جامعه ایران می تواند از جنبش سیاهپوستان آمریکا مقابل نژادپرستی حمایت کند که این رویه سبب همبستگی بین المللی می شود.
مجمع بین المللی اساتید مسلمان دانشگاه ها (International Association of Muslim University Professors) یک مجمع غیردولتی و NGO علمی در تهران است که به پیشنهاد اساتید و فرهیختگان علمی بیش از ۹۶ کشور جهان تشکیل شده است.

 


منبع:

1399/03/12
23:20:12
5.0 / 5
2320
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است