آتشفشان های گل دلیل ایجاد اشكال عجیب روی مریخ

آتشفشان های گل دلیل ایجاد اشكال عجیب روی مریخ

دانشگاه فارسی: سطح مریخ مملو از اشكال عجیب و غریبی است كه بررسی های علمی نشان میدهد آتشفشان های گلی عامل شكل گیری خیلی از این اشكال بوده است.به گزارش دانشگاه فارسی به نقل از نیواطلس، پژوهشگران اروپایی با شبیه سازی شرایط کره مریخ بر روی زمین به این نتیجه رسیده اند که در این سیاره آتشفشان هایی وجود دارد که از آنها گل خارج می شود و گل افشانی آتشفشان های مذکور سبب ایجاد اشکال منحصر به فردی می گردد.
اگر چه سیاره مریخ این روزها بسیار خشک بوده و فعالیت آتشفشانی خاصی در آن وجود ندارد، اما در گذشته این سیاره محل فعالیت آتشفشان هایی مانند بزرگ و منحصر به فرد در منظومه شمسی بوده است. سابقه فعالیت بعضی از این آتشفشان ها به دو میلیارد سال قبل باز می گردد.
از سوی دیگر در گذشته های دور در مریخ دریاچه، رودخانه و حتی اقیانوس هایی وجود داشته است. شبیه سازی شرایط مریخ در دمای منفی ۲۰ درجه سانتیگراد نشان داده است ترکیب آب و خاک مریخ به شکل گیری توده های عظیم گل منجر می شده که از زیر سطح این سیاره و از راه مجاری آتشفشانی به بیرون پرتاب می شدند.
توده های گل پس از خروج از عمق زمین به شکلی بی نظم و آرام بر روی سطح آن جاری می شوند. اما رفتار این توده ها در سطح مریخ متفاوت بوده و در دمای سرد این سیاره، ابتدا توده هایی حجیم، گرد و صاف از گل شکل می گرفتند. پوسته توده های مورد اشاره پس از گرم شدن هوا در طول روز ترک برداشته و گل مایع از درون آنها به بیرون روان شده و سپس در سرما یخ می زد و تداوم این روند اشکال هندسی عجیبی را در سطح مریخ ایجاد می کرد.


منبع:

1399/03/05
22:43:53
5.0 / 5
2297
تگهای خبر: پژوهشگر , سابقه , علمی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است