رئیس پژوهشگاه ابن سینا :

دانش و توان عرضه خدمات ناباروری و ژنتیكی در كشور وجود دارد

دانش و توان عرضه خدمات ناباروری و ژنتیكی در كشور وجود دارد

به گزارش دانشگاه فارسی رئیس پژوهشگاه ابن سینا با اشاره به اینكه ما محدودیتی از نظر دانش در علم ناباروری نداریم، اظهار داشت: دانش و توان عرضه همه‌ی خدمات پیشرفته‌ی ژنتیكی و درمان ناباروری در كشور وجود دارد.دکتر محمدرضا صادقی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار نمود: متأسفانه تجهیزات مورد احتیاج به طور عمده ساخت داخل کشور نیستند و شرکت های اروپایی و آمریکایی سازنده‌ی این تجهیزات اند. بنابراین، باآنکه ما از نظر دانش و تخصص هیچ محدودیتی نداریم، اما متأسفانه با تحریم های ظالمانه، امکان دسترسی ما به تجهیزات درمان ناباروری و تشخیص های ژنتیکی کاهش یافته است.
به گفته رئیس پژوهشگاه تکنولوژی های جدید و علوم زیستی جهاددانشگاهی (ابن سینا)، کشورهای غربی می گویند محدودیتی برای عرضه دارو و غذا به ایران وجود ندارد، اما این ادعا نادرست است. واردات تجهیزات پزشکی، همچون کیت های تشخیص ژنتیکی و تجهیزات حوزه ناباروری بسیار مشکل و شاید غیر ممکن شده است و ما نمی توانیم بدون در دست داشتن ابزار و تجهیزات لازم، خدمات تشخیصی و درمانی در حوزه ژنتیک و ناباروری را به مردم عرضه نماییم.
صادقی تصریح کرد: همواره در هر برهه زمانی راهی برای شکستن موانع و عبور از این تحریم های ظالمانه وجود داشته است. برای نمونه، ما در نهایت می توانیم از نمایندگی های دست چندم، مانند ترکیه این تجهیزات را خریداری نماییم، اما با قیمت بیشتر و این تفاوت قیمت، هزینه ای است که در نهایت به بیماران تحمیل می شود.
وی اضافه کرد: در مجموع می توان اظهار داشت که دانش و توان عرضه همه‌ی خدمات پیشرفته‌ی ژنتیکی و درمان ناباروری در کشور وجود دارد، اما از نظر تجهیزات وابسته به شرکت های اروپایی و آمریکایی هستیم و برای نمونه، اگر دسترسی مراکز آزمایشگاهی به کیت های تشخیصی کم باشد، این مراکز ناچارند که عرضه خدمت را متوقف کنند تا مسیر و میانبری برای دستیابی به تجهیزات در دسترس شان قرار گیرد.
وی افزود: البته در سال های اخیر با حمایت ویژه معاونت علم و فناوری از شرکت های دانش بنیان جهش و پیشرفت خوبی در این حوزه داشته ایم که نویدبخش آینده ای روشن فراروی جوانان این کشور است.

1399/03/04
23:07:18
5.0 / 5
2311
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است