مصرف مواد مخدر بر كنش های مغز در زمان رانندگی تاثیر می گذارد

مصرف مواد مخدر بر كنش های مغز در زمان رانندگی تاثیر می گذارد

دانشگاه فارسی: پژوهشگران كشور طی تحقیقاتی نشان دادند كه مصرف مواد مخدر بر كنش های مغزی فرد در زمان رانندگی تاثیر می گذارد.به گزارش دانشگاه فارسی به نقل از مهر، دکتر زهرا طبیبی عضو هیئت علمی دانشگاه فردوسی مشهد و مجری طرح پژوهشی «ادراک خطر و توجه دیداری افراد مبتلا به مصرف مواد مخدر بوسیله ردیابی چشمی خطر در شبیه ساز رانندگی» اظهار داشت: این طرح پژوهشی که با همکاری و مشارکت پنج محقق دانشگاهی انجام شده است، نشان میدهد که مصرف مواد بر کنش های مغز و ذهن فرد تاثیر می گذارد و قدرت فکر، توجه و تمرکز افراد را تخریب می کند.
وی اضافه کرد: بررسی ها حاکی از آنست که یکی از دلیلهای رانندگی ناایمن مصرف مواد مخدر است و مطالعه ای از متهمان به حوادث رانندگی منجر به فوت در زندان های ایران، حاکی از آنست که بیش از پنجاه درصد آنها مصرف کننده مواد بودند.
وی با اشاره به اینکه راندن خودرو که مظهر توانایی، استقلال و رفاه در زندگی مدرن است، عاملی مهم در مرگ و میر و معلولیت ها نیز شده است. اظهار داشت: هدف از این پژوهش بررسی جنبه های شناختی رانندگی و اهمیت آن در ناایمنی ترافیک است.
مجری این طرح با اعلان اینکه شناسائی افرادی که رانندگی پرخطر می کنند از اهداف روانشناسی حمل و نقل است، اظهار داشت: درکنار عامل جاده و وسیله نقلیه، رانندگی پرسرعت و عدم رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی و نبستن کمربند ایمنی همچون عوامل انسانی موثر بر بروز تصادفات و شدت عواقب آن بشمار می آید.
طبیبی اضافه کرد: در رانندگی علاوه بر مهارت های اولیه، کنترل و راندن خودرو مستلزم مهارت های سطح بالاتر عقلانی مانند توانایی هایی حفظ و مدیریت سرعت مجاز، حفظ فاصله، حرکت بین خطوط، درک خطرات و توجه و تمرکز بر عمل رانندگی است.
وی افزود: احساس خطر به هنگام رانندگی، مستلزم آگاهی و توجه کامل به محیط ترافیک است بطوری که راننده بتواند بموقع رفتارهای سایر کاربران، علائم و نشانه های موقعیتی بالقوه خطرزا درترافیک را ببیند و برای پیش گیری از حادثه در زمان مناسب عمل مناسب نماید؛ و از ترمز های ناگهانی و شدید، یا تغییر مسیرهای تند و برخورد پیشگیری نماید. در این پژوهش تاثیر مصرف دو نوع مواد محرک و رخوت زا بر مهارت های رانندگی و نیز تاثیر توجه و ظرفیت ذهنی بر توانایی درک خطر در سه گروه از جمعیت آماری مورد بررسی و تحقیق قرار گرفت. بگفته
طبیبی، دراین مطالعه ۲۳ نفر مصرف کننده ماده مخدر رخوت زا، ۲۷ نفر مصرف کننده ماده محرک و ۲۵ نفر سالم شرکت کردند که در ابتدا، با شرکت کنندگان مصاحبه بالینی و تست ادرار برای تشخیص ماده غالبی مصرفی انجام شد و سپس شرکت کنندگان ۱۵ دقیقه در شبیه ساز رانندگی کردند و توانایی آنها در درک خطرات ترافیکی سنجیده شد.
وی افزود: در حین این سنجش حرکات چشم آنها، اینکه به کجا و چگونه و به چه میزان نگاه می کنند، با دستگاه ردیاب چشمی ثبت گردید و پس از آن بزرگی ظرفیت شناختی این افراد با آزمون های استاندارد مورد سنجش قرار گرفت.
مجری این طرح پژوهشی اضافه کرد: یافته های مطالعاتی نشان میدهد که افراد مصرف کننده مواد چه محرک و چه رخوت¬زا رانندگی ناایمنی داشتند، اما عدم ایمنی رانندگی در گروه مصرف کنندگان محرک بدلیل توانایی ضعیف آنها در درک عناصر خطر موجود در موقعیت ترافیکی بیشتر بود؛ چونکه این افراد یا خطرات را متوجه نبودند، یا خیلی دیر متوجه خطرات می شدند که احتمال تصادف را بیشتر می کند. همچنین، این گروه از مصرف¬کنندگان مواد محیط خطر را با دقت کمتری وارسی می کردند. یعنی نگاه آنها به محیط پیرامون محدودتر و کندتر بود.
وی افزود: باوجود اینکه مصرف کنندگان مواد رخوت زا رانندگی ناایمن تری نسبت به افراد سالم داشتند، در پژوهش حاضر معلوم نشد چه مکانیسمهای ذهنی علت رانندگی ناایمن آنها است که مستلزم تحقیقات بعدی دراین زمینه هست.
وی اشاره کرد: یافته های پژوهش حاضر مشخص می کند که برای داشتن رانندگی خوب (بی خطر)، راننده باید نسبت به خطرات محتمل در محیط ترافیک به اندازه کافی آگاه باشد تا با رانندگی ایمن از برخورد پیشگیری نماید. همین طور در برنامه ریزی ها ضرورت اهمیت دادن به تاثیر مصرف مواد بر مهارت های رانندگی و نهایتا سوانح ترافیکی مشخص می گردد.
عضو هیئت علمی دانشگاه فردوسی مشهد اظهار داشت: در نتیجه این طرح پژوهشی در گام اول تدوین سیاستهایی برای ارزیابی مصرف مواد در هنگام ارائه گواهینامه رانندگی و در گام دوم ردیابی رانندگان مصرف کننده در سیستم حمل و نقل عمومی لازم است و در مرحله بعد رانندگان مصرف کننده باید نسبت به تاثیر مواد بر مهارت های رانندگی شان آگاه شوند تا نسبت به تغییر رفتار خود در رانندگی اقدام نمایند. در نهایت، آموزش و تمرین درک خطرات ترافیکی برای ارتقاء و گسترش توانایی های سطح بالاتر رانندگی لازم است.منبع:

1399/02/31
16:25:10
5.0 / 5
2242
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است