محققان ادعا كردند؛

كشف آنتی بادی كه از مبتلاشدن به كووید19 جلوگیری می كند

كشف آنتی بادی كه از مبتلاشدن به كووید19 جلوگیری می كند

دانشگاه فارسی: پژوهشگران آنتی بادی كشف كرده اند كه اجازه نمی دهد سلول های بدن انسان به ویروس كووید19 مبتلا شوند.به گزارش دانشگاه فارسی به نقل از دیلی میل، پژوهشگران ادعا می کنند آنتی بادی را کشف کرده اند که از مبتلاشدن به ویروس SARS-CoV-۲ جلوگیری می کند.
این آنتی بادی ۴۷D۱۱ نام دارد و پروتئین های اسپایک کووید ۱۹ را هدف می گیرد. ویروس با بهره گیری از این پروتئین ها به سلول می چسبد و فرد را مبتلا می کند.
آزمایش در موش ها نشان داد این آنتی بادی به پروتئین اسپایک ویروس کووید ۱۹ می چسبد و اجازه نمی دهد آنها به دیوار سلول متصل شوند. به عبارت دیگر آنتی بادی مذکور بطور موثر پروتئین اسپایک کووید ۱۹ را خنثی می کند.
این کشف امیدها برای درمان کووید ۱۹ را افزایش داده است.
به گفته پژوهشگران اگر این آنتی بادی به بدن انسان تزریق شود، مسیر مبتلاشدن به عفونت را تغییر می دهد یا در مقابل ویروس از پیکر شخص محافظت می کند.
گروهی از پژوهشگران اروپایی با بررسی ۵۱ ستون سلولی در موش های مهندسی شده (تا ژن انسان را حمل کنند) به این نتایج رسیدند.
البته در اصل آنتی بادی مذکور ویروس کرونایی را در هدف می گیرد که SARS-CoV-۱ نام دارد و به شیوع سارس در ۲۰۰۳ میلادی منجر گردید.
اما پژوهشگران ادعا می کنند این آنتی بادی می تواند ویروس SARS-CoV-۲ را نیز خنثی کند برای اینکه هر دو ویروس از یک خانواده هستند.
برند-جان بوش محقق ارشد این پژوهش و استاد دانشگاه Utrechtمی گوید: این تحقیق بر طبق کارهای پیشین ما روی آنتی بادی های ویروس SARS-CoVانجام شده است. با بهره گیری از مجموعه آنتی بادی های SARS-CoV، نوع جدیدی از آنتی بادی را شناسایی کردیم که عفونت SARS-CoV-۲ را در سلول های کشت شده خنثی می کند.
او در این زمینه می افزاید: چنین آنتی بادی خنثی کننده ای می تواند مسیر عفونت در فرد مبتلا را تغییر دهد، به پاکسازی ویروس یا مقاوم کردن افراد سالم در مقابل آن کمک نماید.
به گفته بوش توانایی این آنتی بادی برای خنثی کردن دو رشته از ویروس SARS-CoVنشاندهنده پتانسیل آن برای مقابله با بیماری هایی است که در آینده از ویروس کرونا به وجود می آیند.
این تحقیق در نشریه Nature Communication انتشار یافته است.

1399/02/16
23:32:18
5.0 / 5
2516
تگهای خبر: برند , پژوهشگر , دانشگاه , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است