گزارش تحلیلی مهر؛

پای گلایه دانشجویان از نحوه ارائه آموزش مجازی

پای گلایه دانشجویان از نحوه ارائه آموزش مجازی

دانشگاه فارسی: دانشجویان دانشگاه های مختلف همچنان از وضعیت برگزاری كلاس های آنلاین ناراضی اند و بنظر می رسد نحوه برگزاری امتحانات اختتام ترم، چالش جدیدی پیش روی دانشگاهها و دانشجویان بشمار می رود.به گزارش دانشگاه فارسی به نقل از مهر، نیمسال دوم ۹۸-۹۹ دانشگاه ها به نیمه راه رسید؛ ترمی که آموزش مجازی، دانشجویان و دانشگاه ها را با چالش جدید و پیچیدگی های خاصی رو به رو کرد. در ابتدا آن دسته از دانشگاه ها که زیر ساخت لازم را برای آموزش مجازی نداشتند، با تاکید وزارت علوم بستر مورد نیاز را فراهم کردند و از سویی اساتید و دانشجویان را به این سمت سوق داد که خودرا در این چالش دو سویه محک بزنند.
همزمان با آغاز آموزش مجازی در دانشگاه ها، گزارشی درباره مشکلات دانشجویان در این مدل از آموزش در خبرگزاری مهر منتشر گردید. بعد از آن وزارت علوم با ارسال بخشنامه ای ۲۰ بندی به دانشگاه ها اصرار کرد که با دانشجویان همراهی لازم را داشته باشند.
بلافاصله بعد از ابلاغ این بخشنامه، شوراهای آموزشی در خیلی از دانشگاه ها تشکیل شد تا رویکرد دانشگاه را درباب مفاد این بخشنامه تعیین کنند و به صورتی بر طبق این بخشنامه به فراخور زیرساخت های آموزش مجازی، ارائه تسهیلات آموزشی به خود دانشگاه ها واگذار شد.
حال اما با وجود تسهیلات آموزشی مختلف، دانشجویان همچنان با مشکلاتی در آموزش مجازی رو به رو هستند هر چند دانشگاه ها این مساله را کتمان نمی کنند و اعتقاد دارند که آموزش مجازی بطور قطع جایگزین مناسبی برای آموزش حضوری نیست اما نمی توان آموزش و دانشگاه را تعطیل کرد و باید به این شیوه رضایت داد.
دانشجویان در هفته های اخیر با راه اندازی پویش های مختلف، خواهان حذف ترم بودند، اما تاکیدات مسولان آموزش عالی نشان داد که این ترم؛ حذف شدنی نیست!
در این گزارش کوشیدیم نظرات دانشجویان را درباره این مدل از آموزش در «شهرهای مختلف» جویا شویم؛
مشروطی دانشجویان در نیمسال جاری بلا اثر شود
سید یاسین حسینی دبیر شورای صنفی دانشگاه شهرکرد به خبرنگار مهر می گوید: دانشجویان این دانشگاه خواهان حذف ترم بدون احتساب در سنوات، بلااثر شدن مشروطی دانشجویان در نیمسال جاری و همین طور عدم تاثیر غیبت دانشجویان در کلاس های مجازی باتوجه به عدم دسترسی جمع کثیری از دانشجویان در نقاط محروم استان هستند که این درخواست ها به آموزش دانشگاه اطلاع رسانی شده اما هنوز پاسخی دریافت نکرده ایم.
وی با اشاره به اینکه نتایج نظرسنجی شورای صنفی از دانشجویان حاکی از آنست که خیلی از دانشجویان با آموزش آنلاین در این نیمسال و ادامه آن راضی نیستند، اظهار داشت: آنچه از این سبک از آموزش مشهود است عدم رعایت عدالت آموزشی است که گویا برای مسئولین وزارت علوم اهمیت چندانی ندارد؛ به هر شکل امیدواریم تبعات این نوع از آموزش در ترم های آتی متوجه دانشجویان نشود.
یک دانشجوی دانشگاه خوارزمی به این مساله اشاره می کند که بعضی از همکلاسی هایش در روستا زندگی می کنند و به نت پرسرعت دسترسی ندارند و نمی توانند در کلاس های آنلاین حضور یابند یکی از دانشجویان دانشگاه خوارزمی نیز در این رابطه به مهر می گوید: حجم مصرفی اینترنت برای دانشجویان بسیار زیاد است و اساتید فایل های سنگینی بر روی سامانه می گذارند و دانشجویان مجبورند آنرا دانلود کنند؛ همچنان هم خبری از رایگان شدن اینترنت نیست.
این دانشجو در ادامه به این مساله اشاره می کند که بعضی از هم کلاسی هایش در روستا زندگی می کنند و به نت پرسرعت دسترسی ندارند و نمی توانند در کلاس های آنلاین حضور یابند.
بی نظمی اساتید در تدریس دروس
او همین طور از برنامه نامنظم آموزشی در کلاس های آنلاین گله دارد و می گوید: اساتید بطور منظم فایل نمی گذارند و برخی در فروردین ماه هیچ فایلی بر روی سامانه قرار ندادند و به یک باره چند روز گذشته چندین فایل پرحجم و سنگین را با هم گذاشتند.

برخی اساتید فقط به دادن جزوه اکتفا کردند
این دانشجو می گوید که برخی اساتید فقط به جزوه دادن اکتفا کرده اند و هیچ تدریسی ندارند. یکی دیگر از معضلات دانشجویان عدم دسترسی به کتابخانه الکترونیکی دانشگاه است چونکه خیلی از بچه ها نتوانستند کتاب تهیه کنند.
وی در ادامه با اشاره به عدم پاسخگویی مدیر گروه ها و عدم رسیدگی به مشکلات دانشجویی اظهار داشت: در مقطع ارشد این امکان وجود ندارد که بیش از یک درس حذف اضطراری صورت بگیرد و از سویی دیگر هم با بیان دانشگاه، امکان حذف ترم به سبب طولانی شدن وجود ندارد.
همه دانشجویان به لپ تاپ دسترسی ندارند و به سبب پایین بودن اندروید گوشی خود، نمی توانند به سامانه دانشگاه متصل شوند. از طرفی فایل های ضبط شده که در سیستم قرار می گیرد، فقط بوسیله لپ تاپ قابل دسترسی است یکی از دانشجویان رشته کشاورزی دانشگاه شیراز نیز به خبرنگار مهر می گوید: همه دانشجویان به لپ تاپ دسترسی ندارند و به سبب پایین بودن اندروید گوشی خود، نمی توانند به سامانه دانشگاه متصل شوند. از طرفی دیگر فایل های ضبط شده که در سیستم قرار می گیرد، فقط بوسیله لپ تاپ قابل دسترسی است. همین طور امکان دانلود فایل های ضبط شده وجود ندارد و فقط باید بر روی سامانه آنرا مشاهده کرد.
یکی از دانشجویان دانشگاه قم همین طور به این مساله اشاره می کند که اساتید تا عید برای برگزاری کلاس های آنلاین همکاری نمی کردند و پس از آن به یک باره حجم زیادی از محتوای دروس را بارگذاری کردند.
او با اعلان اینکه بارگذاری دروس توسط اساتید منظم نیست، اضافه کرد: از آنجایی که در یک هفته ۴-۵ فیلم برای دروس مختلف ارائه می شود با حجم زیادی از محتوا مواجه می شویم.
چالش برگزاری ارزشیابی در کلاس های آنلاین
این دانشجوی دانشگاه قم یکی دیگر از مشکلات موجود را تاکید دانشگاه بر ارزشیابی عنوان نمود و اظهار داشت: هم اکنون این ارزشیابی در کلاسهای آنلاین در حال برگزاری است اما مورد اعتراض من و هم کلاسی هایم است؛ چونکه بطور مثال استاد چند سوال می دهد و فقط ۷ دقیقه فرصت پاسخ می دهد و اگر پاسخ داده نشود، نمره ای برای دانشجو محاسبه نخواهد شد.
او به برگزاری کلاس های آنلاین برای دروس معارف اشاره نمود و اظهار داشت: دروس معارف نیاز به تدریس آنلاین ندارد و بارگذاری فیلم و پی دی اف اکتفا می کند.
دانشجوی رشته مهندسی راه آهن دانشگاه علم و صنعت نیز از عدم یادگیری دروس تخصصی رشته خود گله دارد. او می گوید: رشته های فنی مهندسی نیاز به برگزاری کلاس حضوری دارد و کلاس های آنلاین یادگیری دروس تخصصی را برای ما دانشجویان سخت کرده است. این دروس نیاز به پرسش و پاسخ دو طرفه دارد تا ابهامات برطرف شود.
برای دروس سه واحدی که به صورت معمول ۳ جلسه به صورت حضوری برگزار می شد، هم اکنون در کلاس های آنلاین فقط هفته ای یک جلسه برگزار می گردد که بطور قطع در امتحانات اختتام ترم با مشکلاتی مواجه خواهیم شد او اضافه کرد: از طرف دیگر برای دروس سه واحدی که به صورت معمول ۳ جلسه به صورت حضوری برگزار می شد، هم اکنون در کلاس های آنلاین فقط هفته ای یک جلسه برگزار می گردد که بطور قطع در امتحانات اختتام ترم با مشکلاتی مواجه خواهیم شد.
یکی از دانشجویان رشته معماری دانشگاه آزاد در مقطع کارشناسی نیز به مهر اظهار داشت: کلاس های آنلاین برای رشته معماری در واحد خوراسگان دانشگاه آزاد با تاخیر و اخیرا از هفته گذشته شروع شده است.
قطع و وصل های مکرر سامانه / در واتساپ با اساتید در ارتباطیم
او با اشاره به اینکه با این وضعیت نگران امتحانات اختتام ترم و پاس کردن دروس هستیم، اظهار داشت: هنگام وصل شدن به سامانه دانشگاه، صدا و تصویر استاد با قطع و وصلی های متوالی همراه است؛ بنا بر این بوسیله گروه های واتساپی با اساتیدمان در ارتباط هستیم.
مجتبی عظیمی دبیر شورای صنفی دانشگاه تبریز به نظرسنجی جدید این شورا از دانشجویان درباره آموزش مجازی اشاره می کند و می گوید: بر طبق تازه ترین نظرسنجی که از دانشجویان داشتیم، حدود ۷ هزار نفر در آن شرکت کردند که از این میان، ۷۸ درصد دانشجویان از برگزاری کلاس های آنلاین رضایت کافی را نداشتند.
محدودیت حذف درس برای دانشجویان ارشد
دبیر شورای صنفی دانشگاه تبریز با اشاره به اینکه برخی مواقع حتی در دانلود فایل های ضبط شده اساتید بر روی سامانه با مشکل رو به رو هستیم، اظهار داشت: دانشگاه تبریز امکان حذف دروس را برای مقاطع کارشناسی از ۲ درس به ۳ درس افزایش داده اما برای مقطع ارشد محدودیت واحدها نگه داشته شده و دانشجویان ارشد باید حداقل ۸ واحد را بگذرانند.
درباره سربازی و افزایش سنوات نگرانیم
در ادامه به مشکل دانشجویان ارشد در دفاع از پایان نامه هایی که نیاز به کار آزمایشگاهی دارد اشاره نمود و اظهار داشت: خود بنده با این مشکل رو به رو هستم و دانشگاه فعلاً به دانشجویان دکتری اجازه داده در دانشگاه حضور یابند. درباره دانشجویان ارشد گفته شده در صورتیکه دانشگاه ها بازگشایی نشود، حذف ترم کنند اما از آن طرف دانشجویان با مشکل سربازی رو به رو می شوند. از طرفی دیگر دانشگاه تاکید کرده که فقط به سبب ابتلای دانشجو یا اطرافیان نزدیک او به کرونا، با حذف ترم موافقت می شود.
اساتید در کلاس های آنلاین سلیقه ای عمل می کنند
عظیمی در ادامه به این مساله اشاره نمود که دانشگاه تبریز هنوز درباره نحوه برگزاری امتحانات هیچ گونه اطلاع رسانی نکرده است. او اضافه کرد: در کلاس های آنلاین اساتید سلیقه ای عمل می کنند به این صورت که برای برخی ها حضور و غیاب مهمست برای برخی دیگر خیر. حتی برخی از اساتید تدریس دروس را خیلی سریع به انتها رسانده اند و برخی دیگر می خواهند برای دروس خود کلاس جبرانی هم برگزار کنند.


منبع:

1399/02/09
13:29:19
5.0 / 5
2386
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است