معاون وزارت بهداشت اعلام كرد؛

راه اندازی پویش دانشجویی مبارزه با كرونا با مشاركت ۲ وزارتخانه

راه اندازی پویش دانشجویی مبارزه با كرونا با مشاركت ۲ وزارتخانه

به گزارش دانشگاه فارسی معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت اظهار داشت: با راه اندازی فراخوان پویش دانشجویی مقابله با كرونا، بنا داریم دانشجویان در چهار محور پیشگیری، مبارزه، سلامت روان و مستندسازی دسته بندی شوند.به گزارش دانشگاه فارسی به نقل از وبدا، سیما سادات لاری معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت در حاشیه جلسه هماهنگی «پویش دانشجویی مبارزه با كرونا» با اشاره به شرایطی كه ویروس كرونا در كشور بوجود آورده است، اظهار داشت: با عنایت به انتشار ویروس كویید ۱۹ در بین مردم و شرایط به وجود آمده در جامعه، وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشكی و وزارت علوم تحقیقات و فناوری در نظر گرفتند كه پویش دانشجویی مقابله با این بیماری را ایجاد كنند.

وی افزود: از آن جایی كه دانشجویان ما جوان و پر انرژی هستند و نشان داده اند مانند همیشه برای حضور خود جوش و فعالانه در راه رفع مشكلات كشور علاقمند هستند، تصمیم بر این شد كه در چارچوب فراخوانی «پویش دانشجویی مقابله با كرونا» را با مشاركت دو وزارتخانه راه اندازی نماییم تا انشاءالله دانشجویان بتوانند در چهار محور «پیشگیری»، «مبارزه»، «سلامت روان» و «مستند سازی» در این فراخوان شركت نمایند و دسته بندی شوند. بدین سان می توانیم بانك اطلاعاتی از این دانشجویان فعال و همیشه در صحنه داشته باشیم و از این طریق به مردم كمك نماییم تا این بیماری همه گیر را بزودی از كشور عزیزمان ریشه كن نماییم.
تولید مواد ضدعفونی توسط دانشجویان علوم پزشكی
معاون وزیر بهداشت با اشاره به استقبال بالای دانشجویان برای كمك به تیم بهداشت و درمان وزارت بهداشت، خاطرنشان كرد: دانشجویان ما در وزارت بهداشت مرتب تماس دارند و برای حضور خود در كنار كادر درمانی و دیگر تلاش گران مبارزه با كرونا اعلام آمادگی می كنند و بسته های علمی در مورد بیماری طراحی نموده اند. خیلی از دانشجویان دانشگاه های علوم پزشكی كشور مبادرت به تولید مواد ضدعفونی كرده اند و در تولید ماسك و اقلام بهداشتی مورد نیاز مردم كشور مشاركت می كنند؛ این اقدامات نشان داده است هر كدام از این دانشجویان علاقمند و فعال به نحوی تلاش دارند تا سهم خویش را در این شرایط سخت ادا كنند.
لاری افزود: بر همین مبنا روز قبل ۱۱۶ تن از این عزیزان برای حضور و خدمت در اورژانس ۱۱۵ فراخوانده شدند تا بتوانند در پایگاه های اطلاع رسانی حضور داشته باشند و پاسخگوی سؤالات مردم عزیزمان باشند؛ مردمی كه در این روزهای انتهای سال در نگرانی و استرس این بیماری به سر می برند و نیاز است آرامش خویش را حفظ كنند تا با همراهی یكدیگر بتوانیم از این شرایط خارج شویم.

دانشجویان انترن و دستیاران هنوز در خوابگاه ها حضور دارند
معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت به تعطیلی دانشگاه ها و خوابگاه های دانشجویی دانشگاه های علوم پزشكی اشاره نمود و اظهار داشت: در همان ابتدای اعلام ورود بیماری به كشور بر مبنای تصمیم «ستاد ملی مبارزه با بیماری كرونا» به سرعت تصمیم بر تعطیلی دانشگاه ها و خوابگاه های دانشجویی گرفته شد چونكه بودن دانشجویان در كنار هم در فضای درس و یا خوابگاهی امكان انتشار و انتقال ویروس را تشدید می كرد. البته در دانشگاه های علوم پزشكی وزارت بهداشت دانشجویان انترن و دستیاران هنوز در خوابگاه ها حضور دارند، چون كه در شرایط فعلی احتیاج به حضور آنها در فضاهای درمانی وجود دارد؛ بر همین مبنا برای محافظت از این عزیزان دستورالعمل ضد عفونی كردن خوابگاه ها و مراقبت از سلامت این دسته از دانشجویان ارائه شده و به اجرا درآمده است. مراقبت های لازم در حال انجام می باشد و با جدیتی كه همكاران ما در اداره خوابگاه ها داشته اند تا كنون خبری در خصوص ابتلای دانشجویان عزیز انترنی یا دستیاران نداشته ایم.

وی از همه تلاش گرانی كه در راه كنترل شیوع ویروس كویید ۱۹ در كشور تلاش می كنند، تشكر كرد و بیان داشت: تشكر می كنم از همه مردم كه به سفارش های ستاد مبارزه با بیماری كرونا توجه كرده و با وزارت بهداشت همكاری می كنند و از برگزاری مهمانی ها و حضور در تجمعات پرهیز كرده اند؛ همینطور خسته نباشید و خداقوت می گویم به كادر درمانی و بهداشتی كه در خط مقدم جبهه مبارزه با كرونا در تلاش هستند، در حالیكه بیماری این عزیزان را هم تهدید می كند.

استفاده از پتانسیل دانشجویان سال آخر پزشكی، پیراپزشكی و پرستاری
لاری در انتها بیان داشت: حالا میدان مبارزه ای داریم كه مبارزین واقعی آن خویش را نشان داده اند؛ كادر سلامت و درمان امروز در صف اول این مبارزه قرار دارند البته باید این نكته را دانست كه با عنایت به حجم بالای كار، تعداد مراجعات بسیار و نگرانی و استرسی كه در جامعه وجود دارد، «پویش دانشجویی مبارزه با كرونا» بوجود آمد تا از پتانسیل بزرگ دانشجویانی كه داریم خصوصا دانشجویانی كه در حوزه درمانی سال آخر رشته های پزشكی، پیراپزشكی و پرستاری هستند، بهره مند شویم. این حضور می تواند طول شیفت های عزیزانی را كه در این روزها شبانه روز در حال خدمت دهی هستند، كمتر كند تا این عزیزان كمتر گرفتار خستگی شوند و همه در كنار هم از بحران ویروس كرونا عبور نماییم.

1398/12/14
22:36:02
5.0 / 5
3145
تگهای خبر: آموزش , برند , پزشك , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است