دبیر ستاد نقشه جامع علمی كشور خبر داد

قانون تردد دانشجویان خارجی اصلاح گردید

قانون تردد دانشجویان خارجی اصلاح گردید

به گزارش دانشگاه فارسی دبیر ستاد راهبری نقشه جامع علمی كشور از اصلاح قانون تردد دانشجویان خارجی اطلاع داد.به گزارش دانشگاه فارسی به نقل از مهر، منصور كبگانیان در حاشیه جلسه ۱۲۸ شورای راهبری ستاد نقشه جامع علمی كشور در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در بحث قبل از دستور این جلسه تاكید شد در مورد ویروس كرونا بزرگنمایی نشود.
وی افزود: معاون وزیر بهداشت هم گزارشی در این خصوص عرضه داد؛ به نظر می آید این مورد بیش از اندازه بزرگنمایی شده است، البته نكات بهداشتی باید رعایت شود، ولیكن تاكید شد كه دستگاه های فرهنگی بخصوص دانشگاه ها و آموزش و پرورش از بزرگنمایی بیش از حد این مورد خودداری كند.
دبیر ستاد راهبری نقشه جامع علمی كشور افزود: در دستور اول جلسه مبحث جذب دانشجویان خارجی عنوان شد، دانشگاه های كشور اعلام نموده بودند كه دانشجویان خارجی بعد از ورود به كشور برای هر خروج باید مجوز دریافت نمایند كه این مساله بخصوص در این روزها كه دانشجویان به علت ویروس كرونا قصد بازگشت به كشور خویش را دارند، سبب شده كه مشكلات زیادی برای این دانشجویان به وجود آید.
دبیر ستاد راهبری نقشه جامع علمی كشور افزود: در گذشته روی این مورد كار كرده بودیم، بر همین مبنا مصوبه مناسبی در این حوزه تدوین شد. چون این قانون سال ها پیش از انقلاب وجود داشت و توسط نیروی انتظامی اجرا می شد ازاین رو نیاز بود كه قانون اصلاح گردد، بر همین مبنا قانون تردد یك مرتبه دانشجویان خارجی به چند بار تغییر نمود.
وی اضافه كرد: با اصلاح این قانون، دانشجویان خارجی می توانند در طول دوره تحصیل خود به جای یك مرتبه تردد چند بار تردد داشته باشند.
كبگانیان اضافه كرد: قانون دیگری هم در این رابطه وجود داشت، در خصوص اینكه دانشجویان خارجی وقتی به كشور خود بازمی گشتند، فقط سه ماه می توانستند بیرون از ایران باشند كه این مورد باعث نارضایتی این دانشجویان شده بود، بر همین مبنا ۳ ماه به ۶ ماه افزایش یافت.
وی افزود: البته تبصره ای هم افزوده شد كه بر مبنای آن باید سامانه ای برای ثبت اطلاعات دانشجویان خارجی ایجاد شود تا این دانشجویان اطلاعات خویش را در این سامانه ثبت كنند، همینطور قرار شد این مصوبه در كمیسیون دولت و هیئت دولت مطرح شود و درخواست ما این است كه به صورت لایحه و اصلاح قانون مجلس باشد.
دبیر ستاد راهبری نقشه جامع علمی كشور خاطرنشان كرد: در جلسه قبل ستاد بین الملل نقشه جامع علمی كشور، ایجاد یك سازمان برای توسعه روابط علمی بین المللی پیشنهاد شده بود و از كار گروهی در معاونت علمی ریاست جمهوری درخواست شده بود برای ایجاد این سازمان طرح خویش را عرضه نماید.
كبگانیان اضافه كرد: پیشنهاد شد مركز تعاملات معاونت علمی ریاست جمهوری با محوریت این معاونت فرآیند اجرایی این كار را بر عهده بگیرد و پیشنهاد خویش را در جلسه بعد این ستاد عرضه كند تا تناقضی در وظایف وزارتخانه های، علوم، بهداشت و دانشگاه آزاد ایجاد نشود.
دبیر ستاد راهبری نقشه جامع علمی كشور افزود: با عنایت به تجربه خوب جذب طلاب خارجی در جامعه المصطفی از سوی معاونت بین الملل دفتر مقام معظم رهبری در دانشگاه ها، پیشنهادی برای جذب، اقامت و بهره گیری از دانشجویان و طلاب خارجی عرضه شد كه برپایه آن در سطح دانشگاه های برتر هم چنین تشكیلاتی داشته باشیم.
وی افزود: در نهایت مقرر شد، وزارتخانه های علوم، بهداشت، آموزش و پرورش و دانشگاه آزاد با محوریت حجت الاسلام قمی این مورد را بیشتر بررسی نموده و ابعاد قانونی آنرا استخراج كنند و در جلسه بعد عرضه كنند تا كارها و پیشبینی های لازم صورت گیرد.

1398/12/07
11:39:57
5.0 / 5
3342
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است