توسط محققان كشور ؛

تفاوت افسردگی بعد از زایمان در ۲ دسته از مادران بررسی گردید

تفاوت افسردگی بعد از زایمان در ۲ دسته از مادران بررسی گردید

به گزارش دانشگاه فارسی محققان كشور درصدد برآمدند افسردگی مادرانی كه به صورت طبیعی و به روش های كمك باروری آبستن شده اند را مورد بررسی قرار دهند.به گزارش دانشگاه فارسی به نقل از مهر، انتظار می رود مادرانی كه به هر علت از روش های كمك باروری استفاده می نمایند، در اثر مشكلات و فشارهای روانی ناشی از استفاده از این روش ها، بیشتر در معرض افسردگی بعد از زایمان باشند.
محققان كشور به منظور مقایسه میزان وقوع افسردگی بعد از زایمان در مادران با حاملگی طبیعی و مادران آبستن شده با روش های كمك باروری، ۴۰۶ مادر با نوزادانی بین ۳ تا ۹ ماه را بررسی كردند.
از میان مادران انتخاب شده ۳۰۸ نفر به صورت طبیعی و ۹۸ نفر با روش های كمكی آبستن شده بودند. مادران مورد بررسی به سوالاتی در مورد میزان تحصیلات، اشتغال، چگونگی بارداری، تعداد فرزند، سابقه بستری شدن نوزاد، روش شیردهی، سن مادر و نوزاد، روش كمك باروری (در صورت استفاده) و سابقه افسردگی پاسخ دادند.
نتایج به دست آمده با استفاده از روش های آمار مورد ارزیابی قرار گرفت.
نتایج این پژوهش نشان داده است میزان افسردگی بعد از زایمان بر مبنای شاخص ادینبورگ، در مادران با باروری طبیعی ۰.۳۵±۸.۳۸ و در مادران آبستن شده با روش های كمك باروری ۰.۶۳±۷.۶۹ بود. همینطور میزان گزارش افسردگی بعد از زایمان در گروه كنترل (مادران با حاملگی طبیعی) ۲۶ درصد و در مادران آبستن شده با روش های كمك باروری ۲۰.۴ درصد بود.
نتایج این پژوهش نشان داد، علیرغم باور موجود اختلاف مفهوم داری میان افسردگی بعد از زایمان مادران با باروری طبیعی و مادران آبستن شده با روش های كمك باروری وجود ندارد. نتایج این پژوهش در نشریه بین المللی International Journal of Fertility and Sterility به چاپ رسیده است.
دكتر ملك زاده، دكتر امیر چقماقی، دكتر چهرازی و همكارانشان در پژوهشگاه رویان، دانشگاه علوم پزشكی بابل و دانشگاه علوم پزشكی ایران این تحقیق را به نتیجه رساندند.

1398/10/09
21:49:10
5.0 / 5
3826
تگهای خبر: پزشك , تحصیل , دانشگاه , سابقه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است