در سالروز حادثه دانشگاه آزاد اعلام شد؛

آخرین وضعیت پرونده اتوبوس مرگ

آخرین وضعیت پرونده اتوبوس مرگ

به گزارش دانشگاه فارسی بعد از گذشت یكسال از حادثه واحد علوم و تحقیقات، همچنان پرونده حقوقی این حادثه در دادگاه در جریان است و دانشگاه آزاد حكم صادره برای سرپرست این واحد را منطقی نمی داند.به گزارش دانشگاه فارسی به نقل از مهر، درست سال قبل در چنین روزی (۴ دی ماه) ساعت ۱۲: ۲۲ دقیقه، خبر واژگونی اتوبوس واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد در رسانه ها خبرساز شد. در این حادثه كه ۱۰ سرنشین اتوبوس جانشان را از دست داده و ۲۶ نفر مصدوم شدند، ابتدا عنوان شد كه سكته راننده علت حادثه بود اما بررسی های بیشتر نشان داد، فرسوده بودن سرویس حمل و نقل دانشجویان و عدم نصب گاردریل این حادثه را رقم زده است.
پس از این واقعه كمیته ای ویژه برای پیگیری این سانحه تشكیل شد و به دنبال آن دانشگاه اعلام نمود ۵ نفر از مدیران در رابطه با این حادثه را بركنار كرده است.
در گزارش كمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس عنوان شد راننده اتوبوس كه البته خود او هم در این حادثه فوت شد، قصور داشته كه در واقع این قصور به حركت در آوردن وسیله نقلیه فاقد معاینه فنی و همینطور بكارگیری وسیله نقلیه دارای نقص فنی مستمر به علت عدم سرویس بموقع سامانه ترمز اعلام گردید. همینطور قصور پیمانكار در این حادثه بكارگیری وسیله نقلیه فاقد معاینه فنی، بكارگیری وسیله نقلیه خارج از قرارداد و عدم نظارت پیمانكار بر شرایط قرارداد و قوانین و مقررات عنوان شد.
همچنین كارفرما (دانشگاه آزاد) به علت عدم نظارت بر فعالیت پیمانكار و عدم رعایت استانداردهای ایمنی راه (شامل عدم نصب حفاظ ایمنی در قوس افقی یا پیچ و عدم تعبیه راه فرار) مقصر شناخته شد.
۲۵مرداد امسال بالاخره دادگاه كیفری استان تهران برای ۲۲ متهمان پرونده رای صادر كرد و برپایه آن تمام متهمان همچون پیمانكار به حبس محكوم شدند. بر این اساس سرپرست واحد علوم و تحقیقات به ۳ سال حبس محكوم شد كه ۲ سال از آن تعلیقی است؛ پیمانكار هم به ۳ سال حبس محكوم شد كه البته این احكام قطعی نبوده و جزئیات آن پس از تائید نهایی در دادگاه اعلام می شود.
آخرین وضعیت رسیدگی به پرونده متهمان
حالا در سالروز این حادثه تلخ، آخرین وضعیت رسیدگی به پرونده مقصران این حادثه و همینطور ایمن سازی معابر را از مسولان دانشگاه جویا شدیم.
دادگاه تجدید نظر بزودی برگزار می شود
حسین طباطبایی، سرپرست مركز امور حقوقی و صیانت از دارایی های دانشگاه آزاد پیش از این از اعتراض دانشگاه آزاد نسبت به این حكم اطلاع داد و اظهار داشت: در زمان حادثه فقط ۲ ماه از آمدن دكتر مسعودی به واحد علوم و تحقیقات می گذشت. وی هیچ نقشی در انعقاد قرارداد با پیمانكار نداشته و حتی برای لغو قرارداد همه تلاش خویش را كرده بود. حتی قرار بود دو سه روز پس از حادثه پیمانكار دیگری به دانشگاه بیاید.
وی با اشاره به تازه ترین خبر از این پرونده اظهار داشت: دادگاه تجدید نظر برای برگزاری جلسه جدید درباره این پرونده تعیین وقت كرده و مقرر است بزودی برگزار گردد.
همچنین رضا مسعودی، سرپرست واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد درباره ایمن سازی معابر اصلی واحد علوم و تحقیقات به خبرنگار مهر اظهار داشت: پس از حادثه با یك پیمانكار جدید طراحی را شروع و بعد از حدود ۶ ماه، از تابستان اقدامات اجرایی لازم را آغاز كردیم.
سرپرست واحد علوم و تحقیقات از نصب حدود حدود ۳ كیلومتر گاردریل ۲ موج و ۳ موج در راه اصلی دانشگاه و حدود ۲ كیلومتر در راه فرعی اطلاع داد و اظهار داشت: گاردریل های ۳ موج از این خصوصیت برخوردار می باشند كه تعداد موج ها بیشتر و ارتفاع آنها بلند تر است و در واقع ضریب امنیت بالاتری دارند. هم اكنون نصب این گاردریل ها تمام شده است.
۲۵ هزار متر زمین، آسفالت كشی شد/ نصب دوربین سرعت سنج در مرحله نهایی
مسعودی همینطور با اشاره به اینكه حدود ۲۵ هزار متر در دانشگاه آسفالت كشی شده است، خاطرنشان كرد: در مورد نصب دوربینهای سرعت سنج استعلامات لازم را گرفتیم و در حال نهایی كردن فرآیند خرید آن هستیم.
وی همینطور از استقرار اتوبوس های جدید در این واحد اطلاع داد و اظهار داشت: دو سه روز بعد از حادثه، پیمانكار بركنار شد و ما در قرارداد با پیمانكار سرویس حمل و نقل دانشجویان، الزامات سختی را در ارتباط با كیفیت اتوبوس، مدل و زمان ساخت آن اعمال كرده ایم و نظارت جدی بر اجرای مفاد قرارداد وجود دارد.
پرداخت دیه متوفیان حادثه/هزینه بیمارستان مصدومان پرداخت شد
وی با اشاره به اینكه دیه متوفیان این حادثه پرداخت شده است، درباره رسیدگی به وضعیت درمان مصدومان هم اظهار داشت: كمیته ای متشكل از معاونت دانشجویی و مالی-اداری دانشگاه موظف به رسیدگی به مصدومان شدند و تابحال هم تمامی هزینه های بیمارستان مصدومان به صورت كامل پرداخت شده است.
سرپرست واحد علوم و تحقیقات افزود: همینطور در مورد طول درمان هر زمان كه پزشكی قانونی این مورد را مطرح كند، حتما هزینه های لازم را پرداخت خواهیم كرد.

1398/10/08
11:05:14
5.0 / 5
3744
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است