با استخراج ۱۱ هزار پوند یخ؛

هوای سال ۱۸۷۰ میلادی در قطب جنوب به دام افتاد!

هوای سال ۱۸۷۰ میلادی در قطب جنوب به دام افتاد!

به گزارش دانشگاه فارسی در قطب جنوب بیشتر از ۱۹۴ فوت مكعب نمونه هوای ذخیره شده، كشف شده است. قدمت بعضی از نمونه های هوا به دهه ۱۸۷۰ میلادی می رسد.


به گزارش دانشگاه فارسی به نقل از دیلی میل، تعدادی از پژوهشگران در قطب جنوب بیشتر از ۱۹۴ فوت مكعب هوایی استخراج كرده اند كه زیر یخ به دام افتاده بود. به قول «پیترنف» دانشجوی پست دكتری در دانشگاه واشنگتن، نمونه های كشف شده بزرگترین مخزن هوا از دهه ۱۸۷۰ میلادی است.
محققان قصد دارند با بررسی هوای به دام افتاده زیر یخ ها درباره تركیب اتمسفر زمین طی تاریخ به دانش بیشتری دست یابند و تغییرات در میزان گازهال گلخانه ای را با دقت بیشتری بررسی نمایند. آنها برای جمع آوری نمونه هوا ۶ سوراخ در یك منطقه با طول نیم مایلی در قطب جنوب حفر و بیشتر از ۱۱ هزار پوند یخ را خارج كردند. آنها نمونه های یخ را در آزمایشگاه و در یك اتاقك خلاء مخصوص ذوب كردند. این اتاقك در بین آبی با ۱۲۲ درجه فارنهایت قرار داشت. طی این فرآیند بیشتر از ۱۹۴ فوت مكعب گاز آزاد شد كه نمونه هایی خالص از هوای اتمسفر را فراهم كردند كه قدمت آنها به ۱۸۷۵ تا ۲۰۱۰ میلادی می رسید.
در این پژوهش محققان می خواستند بدانند طی بازه های زمانی مختلف در ۱۵۰ سال قبل چه میزان هیدروكسیل در محیط زیست وجود داشته است. هیدروكسیل از یك اتم هیدروژن و یك اتم اكسیژن ساخته شده كه با پیوند شیمیایی كووالانسی با یكدیگر مرتبط شده اند. گاهی اوقات به هیدروكسی گاز «شوینده» هم گفته می شود چونكه می تواند پیوند گازهای گلخانه ای دیگر را بشكند و خویش را اصلاح كند. دانشمندان امیدوارند بعد از تكمیل تحلیل های خود به اطلاعاتی جدید درباره تنظیم گازهای گلخانه ای در اتمسفر طی گذر زمان دست یابند.

1398/09/24
12:13:27
5.0 / 5
4178
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است