با انتشار ۲.۲ میلیون پوند یخ و غبار؛

انفجار ستاره دنباله دار به ثبت رسید

انفجار ستاره دنباله دار به ثبت رسید

به گزارش دانشگاه فارسی محققان از فرآیند انفجار یك ستاره دنباله دار عكاسی كرده اند. این فرآیند ۲۰ روز طول كشیده و طی آن ۲.۲ میلیون پوند یخ و غبار انتشار یافته است.


به گزارش دانشگاه فارسی به نقل از دیلی میل، ماهواره سیاره یاب ناسا (TESS) به صورت كامل و دقیق فرآیند انفجار یك ستاره دنباله دار را ثبت كرده است. این ماهواره لحظه انفجار یخ و گرد و غبار از ستاره دنباله دار۴۶P/Wirtanen را در سال ۲۰۱۸ ثبت كرده است. در زمان ثبت تصاویر این رویداد، فاصله ستاره دنباله دار تا زمین به پایین ترین میزان رسیده بوده است.
این انفجار به مدت ۲۰ روز ادامه داشته و ۲.۲ میلیون پوند یخ و غبار در فضا انتشار یافته است. ناسا با كمك مجموعه ای از تصاویر یك تایم لپس از این رویداد نادر ساخته است.
۴۶P/Wirtanen اولین بار در دهه ۱۹۴۰ میلادی هنگام مدار زدن دور خورشید رصد شد. اما سال قبل فاصله آن تا زمین به ۳۰ برابر مسافت سیاره خاكی تا ماه رسید. به صورت دقیق انفجار ۴۶P/Wirtanen در ۲۶ سپتامبر ۲۰۱۸ میلادی و در ۲ مرحله اتفاق افتاده است. نخست به مدت یك ساعت نوری درخشان در فضا رصد شد و بعد از آن در مرحله دوم و طی ۸ ساعت بعد از انفجار این نور درخشان تر شد. محققان معتقدند مرحله دوم انفجار ناشی از انتشار غبار ستاره دنباله دار بوده كه نور خورشید را بیشتر از پیش منعكس می كرده است.
بعد از به اوج رسیدن درخشانی ۴۶P/Wirtanen، طی دوهفته درخشندگی آن افول كرد. كل فرآیند انفجار ۲۰ روز طول كشید. تونی فارنهام محقق ارشد این تحقیق می گوید: طی ۲۰ روز تصاویر گوناگونی از این فرآیند به ثبت رسید و ما توانستیم تغییرات در میزان درخشندگی را به راحتی بررسی و ارزیابی نماییم. تلسكوپ TESS هم برای همین ساخته شده است. به قول او نمی توان زمان انفجار ستاره دنباله دار را پیش بینی نمود. اما این رویداد به صورت كامل ثبت شده است.

1398/09/19
15:20:43
5.0 / 5
4508
تگهای خبر: تلسكوپ , عكاسی , محقق , محققان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است