در بیانیه ۱۶ آذر شورای عالی انقلاب فرهنگی مطرح شد؛

دانشجویان باید نسبت به آنچه در كشور می گذرد حساس باشند

دانشجویان باید نسبت به آنچه در كشور می گذرد حساس باشند

به گزارش دانشگاه فارسی دبیرخانه شورایعالی انقلاب فرهنگی در اطلاعیه ای به مناسبت ۱۶ آذر از دانشجویان مسلمان ایرانی بعنوان نخبگان و فرهیختگان جامعه درخواست نمود نسبت به آنچه در كشور می گذرد حساس باشند.به گزارش دانشگاه فارسی به نقل از مهر، دبیر خانه شورایعالی انقلاب فرهنگی با صدور اطلاعیه ای به مناسبت ۱۶ آذر روز دانشجو بر ضرورت تلاش جریان دانشجویی متعهد در راه پیشرفت علمی و فرهنگی كشور تاكید كرد.
متن كامل این بیانیه به شرح ذیل است:
فرارسیدن ۱۶ آذر و روز دانشجو فرصت مغتنم و ارزشمندی برای بازخوانی یكی از بارزترین نمونه های دشمنی استكبار آمریكا با ملت ایران است.
در آن روزهای غمبار و درحالی كه سه ماه از كودتای آمریكایی ۲۸ مرداد می گذشت، ریچارد نیكسون معاون رئیس جمهور وقت آمریكا قصد داشت به تهران بیاید تا پیروزمندانه نتایج توطئه دولت آمریكا در سرنگونی دولت ملی دكتر مصدق را نظاره كند كه فرزندان دانشجوی ملت ساكت ننشستند و در روز ۱۶ آذر در دانشكده فنی دانشگاه تهران تجمع كردند تا اعتراض خویش را به این سفر خفت بار نشان دهند.
رژیم پهلوی هم با این تجمع اعتراضی آرام با سیاست مشت آهنین برخورد كرد و نظامیان این رژیم بعد از هتك حرمت دانشگاه دانشجویان معترض را به گلوله بستند كه درنتیجه این جنایت سه دانشجو به نام شریعت رضوی، بزرگ نیا و قندچی در ورودی دانشكده فنی دانشگاه تهران به شهادت رسیدند.
جنایات و خیانت های دولت آمریكا ضد ملت ایران در طول دوران سلطنت ننگین پهلوی و پس از پیروزی انقلاب اسلامی تابحال نه تنها كاهش نیافته بلكه روزبه روز افزایش یافته است و بنا به فرمایش رهبر حكیم انقلاب دولت مستكبر آمریكا در دشمنی با ملت ما از هیچ اقدامی فروگذار نكرده و اگر كاری را انجام نداده علت آن نخواستن نبوده و نتوانستن است.
امروز هم دولت آمریكا در دشمنی با انقلاب اسلامی از هر ابزاری شامل تحریم اقتصادی، فتنه امنیتی و... استفاده می نماید اما به حمدالله در تمامی این عرصه ها شكست خورده است.
هر سال و با فرارسیدن ۱۶ آذر برای دانشجویان گرانقدر یادآور چند رسالت مهم است:
مبارزه با آمریكا و پشتیبانی از استقلال كشور: اگر فلسفه و علت اصلی وقوع حادثه ۱۶ آذر ۱۳۳۲ اعتراض به سلطه گری آمریكا بوده است، پس امروز هم دانشجوی ایرانی باید در این راه پیشگام باشد.
در برهه فعلی هرگونه كوشش برای تقویت اقتدار اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و... كشور اصلی ترین راهبرد برای مبارزه با آمریكاست و دانشجویان علم پژوه بعنوان آینده سازان كشور باید در این حوزه با جدیت وارد میدان شوند.
دانشجویان مسلمان ایرانی بعنوان نخبگان و فرهیختگان جامعه باید نسبت به آنچه در كشور می گذرد حساس باشند و با تشكیل كانون های فكری در حوزه های مختلف برای حل مسائل مختلف كشور راهكارهای معطوف به حل مساله پیشنهاد دهند.
خوشبختانه در سال های اخیر كوشش برای محرومیت زدایی از نقاط محروم كشور در چارچوب "اردوهای جهادی" به خوبی در بین دانشجویان گسترش یافته كه باید برنامه ریزی برای توسعه بیشتر این تلاش مبارك صورت پذیرد.
جریان دانشجویی متعهد باید نقش خویش را در اجرای اسناد راهبردی مصوب شورایعالی انقلاب فرهنگی تعریف كند كه بدون تردید در این حوزه میدان گسترده ای از كارهای مهم در جهت پیشرفت همه جانبه كشور وجود دارد كه جریان دانشجویی می تواند این اهداف را محقق سازد.
دبیرخانه شورایعالی انقلاب فرهنگی، ضمن گرامیداشت یاد و خاطره همه شهدای دانشجو و بخصوص شهدای ۱۶ آذر ۱۳۳۲ بر ضرورت تلاش جریان دانشجویی متعهد در راه پیشرفت علمی و فرهنگی كشور تاكید می كند.
در آخر سرافرازی رهبری گرانقدر، ملت شریف ایران و دانشجویان عزیز را از خدای سبحان خواستاریم.

1398/09/17
14:21:35
5.0 / 5
3670
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است