معاون فرهنگی دانشجویی دانشگاه آزاد تشریح كرد؛

جزئیات برگزاری سی و چهارمین جشنواره ملی قرآن و عترت دانشجویان

جزئیات برگزاری سی و چهارمین جشنواره ملی قرآن و عترت دانشجویان

به گزارش دانشگاه فارسی معاون فرهنگی دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی اظهار داشت: سی و چهارمین جشنواره ملی قرآن و عترت دانشجویان سراسر كشور به میزبانی دانشگاه آزاد اسلامی در شیراز برگزار می گردد.به گزارش دانشگاه فارسی به نقل از دانشگاه آزاد، نشست خبری حجت الاسلام ابراهیم كلانتری معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی درباب سی و چهارمین جشنواره ملی قرآن و عترت دانشجویان سراسر كشور اجرا شد.
كلانتری در این جلسه با اشاره به اینكه سی و چهارمین جشنواره ملی قرآن و عترت دانشجویان سراسر كشور به میزبانی دانشگاه آزاد اسلامی از دوازدهم تا چهاردهم آذرماه برگزار می شود، اظهار داشت: این دوره از مسابقات در جوار مرقد ملكوتی حضرت احمد بن موسی الرضا شاهچراغ در شیراز انجام خواهد شد.
وی با تاكید بر اهمیت پرداختن به مسئله قرآن و عترت، گفت: بحث قرآن كریم و فرهنگ سازی برمبنای آموزه های قرآن، یكی از مهم ترین كارهایی است كه به بركت پیروزی انقلاب اسلامی و حاكمیت نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران، در كشور ما روز به روز از رونق بیشتری برخوردار شده است. در حقیقت انقلاب اسلامی كه بگفته خیلی از اندیشمندان سیاسی جهان، بزرگ ترین انقلاب مردمی تاریخ است، برمبنای هدایت و آموزه های قرآن شكل گرفت. مبنای اصولی و عامل ماندگاری جمهوری اسلامی، آموزه های قرآن و عترت نبی اكرم (ص) است.
معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی با تاكید بر اینكه یكی از نكات مهم فرهنگی در دانشگاه ها، توجه به قرآن است، اشاره كرد: امروز بخش مهمی از امور فرهنگی كه در دانشگاه پیگیری می شود، بخش های معطوف به قرآن است. رشته های تخصصی علوم قرآن و حدیث نیز از مقطع كارشناسی تا دكتری حرفه ای در دانشگاه های سراسر كشور برقرار است. كانون های قرآن و عترت با جدیت در دانشگاه های كشور مشغول فعالیت هستند و در دانشگاه آزاد اسلامی حدود ۴۰۰ كانون قرآن و عترت فعالیت می نمایند. همین طور فعالیت پژوهشكده های ویژه قرآن و عترت، برگزاری مسابقات متنوع فرهنگی در حوزه های معارف و مفاهیم قرآن و آموزه های دوده (ع) از دیگر برنامه های رسمی دانشگاه های كشور و دانشگاه آزاد اسلامی در حوزه قرآن و عترت است.
حجت الاسلام كلانتری با اشاره به اینكه سالانه نزدیك به هزار برنامه در حوزه قرآن و عترت در سطوح مختلف در حال برگزاری است، اظهار داشت: یكی از پاك ترین عرصه های كار فرهنگی، كارهای قرآنی است. مؤثرترین و كم هزینه ترین امر فرهنگی، اموری است كه معطوف به قرآن و عترت است. اگر انسانی توفیق مأنوس شدن با قرآن را داشته باشد، ده ها پله ترقی را طی كرده و از مشكلات، خطرات و انحرافات فكری و اخلاقی دور می شود. بنا بر این كارهای مربوط به قرآن در دانشگاه ها یكی از امور مهم و باارزش تلقی می شود.
معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به جزئیات برگزاری سی و چهارمین جشنواره ملی قرآن و عترت دانشجویان سراسر كشور، گفت: روند شكل گیری این جشنواره از حدود یك سال پیش شروع شد و مسئولیت برگزاری آن با حكم رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها، برعهده رئیس دانشگاه آزاد اسلامی گذاشته شده است. امور مربوط به جشنواره از تیرماه ۱۳۹۷ شروع شده و دارای بخش های مختلفی است.
حجت الاسلام والمسلمین كلانتری افزود: بخش های مختلف این جشنواره شامل بخش معارفی (در ۹ رشته)، بخش هنری، ادبی و پژوهشی (در ۱۶ رشته) و بخش آوایی و شفاهی است.
وی اضافه كرد: دانشگاه آزاد اسلامی، بخش معارفی را در ۲۱ آبان ماه با حضور ۲۲۰ نفر در ۹ مركز استان برگزار كرد و ۲۷ نفر بعنوان برگزیده عرضه شدند كه از این افراد در افتتاحیه جشنواره تقدیر به عمل می آید. در بخش هنری، ادبی و پژوهشی ۶۴۰ اثر به دبیرخانه جشنواره در شیراز رسیده كه این آثار از تاریخ ۲۵ تا ۲۷ آبان ماه مورد داوری قرار گرفت و ۴۸ اثر انتخاب گردید. از صاحبان آثار برگزیده در این بخش نیز در مراسم افتتاحیه تقدیر خواهد شد. در بخش آوایی و شفاهی جشنواره ۳۶۰ نفر به دبیرخانه عرضه شدند كه از این تعداد، حدود ۶۰ نفر در اختتامیه جشنواره برگزیده خواهند شد و مورد تقدیر قرار می گیرند.
معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به تعداد كل شركت كنندگان در این جشنواره، اظهار داشت: در مجموع ۱۲۰۰ نفر از برگزیدگان دانشگاه های مختلف به این جشنواره معرفی شده كه بعد از ارزیابی ها، ۱۳۵ نفر برگزیده و مورد تقدیر قرار خواهند گرفت.
حجت الاسلام والمسلمین كلانتری با اشاره به اینكه مراسم افتتاحیه جشنواره، دوازدهم آذرماه در مجتمع پیامبر اعظم (ص) دانشگاه آزاد اسلامی واحد شیراز و با حضور مدیران ارشد كشوری، دانشگاهی و استانی برگزار می شود، اشاره كرد: مراسم اختتامیه نیز چهاردهم آذرماه در حرم مطهر شاهچراغ انجام می شود.
وی در ادامه با اشاره به دستورالعمل آراستگی، شئون فرهنگی و رفتاری در دانشگاه آزاد اسلامی، اظهار داشت: این دستورالعمل به نیت حفظ واجبات عفاف، پوشش و روابط در فضای دانشگاهی ابلاغ و پیگیری شده است. این دستورالعمل یكی از امور مهم فرهنگی دانشگاه است و معتقدیم آموزه های قرآن و عترت به حدی غنی هستند كه می توانیم در تمامی حوزه ها از آنها بهره مند شویم و در دانشگاه آزاد اسلامی نیز به همین گونه رفتار خواهیم كرد.
لزوم عمق و توسعه بیشتر فرهنگ استفاده از قرآن در كشور
معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به اینكه در دانشگاه های كشور و دانشگاه آزاد اسلامی، جمع بزرگی از بهترین حافظان، قاریان، معلمان و هنرمندان قرآنی وجود دارد، اظهار داشت: این امر مایه افتخار كشور است. صدها مقاله علمی و پژوهشی در مجلات داخلی و بین المللی برمبنای آیات قرآن و روایات معصومین (ع) منتشر می شود كه بسیار حائز اهمیت می باشد. باید تلاش نماییم در سبك زندگی، رفتار، نوع تعامل، حل مشكلات و لطمه های اجتماعی به سمت قرآن حركت نماییم. امیدوارم برگزاری این جشنواره كمك نماید تا فرهنگ استفاده از قرآن، عمق و توسعه بیشتری در كشور پیدا كند.

1398/09/08
10:35:23
5.0 / 5
3777
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است