اظهار نظر برنده نوبل فیزیك درباره حیات در سیارات دیگر

اظهار نظر برنده نوبل فیزیك درباره حیات در سیارات دیگر

به گزارش دانشگاه فارسی جیمز پیبلز یكی از سه برنده نوبل فیزیك 2019 در مصاحبه ای تلفنی با كمیته نوبل درباره حیات سیارات اظهار داشت: حتی اگر حیاتی وجود داشته باشد، انسان هیچ گاه قادر به مشاهده آن نیست.


به گزارش دانشگاه فارسی به نقل از مهر، ظهر امروز كمیته نوبل برندگان رشته فیزیك را اعلام نمود. جیمز پیبلز ۸۴ ساله برای اكتشافات نظری در زمینه كیهان شناسی فیزیكی و میشل مایور ۷۷ ساله و دیده كوئلوز ۵۳ ساله برای كشف اولین سیاره خارج از منظومه شمسی كه دور ستاره ای شبیه خورشید مدار می زند، برنده این جایزه شدند. پیبلز در یك مصاحبه تلفنی با اعضای آكادمی نوبل اظهار داشت: به نظرتان خارق العاده نیست كه حالا شواهدی بسیار واضح نشان می دهند جهان از یك وضعیت متراكم و داغ به شكل كنونی گسترده تر شده است. هرچند این نظریه كاملا آزمایش شده است اما باید اعتراف نماییم ماده تاریك و انرژی تاریك مرموز هستند. وی در ادامه اضافه كرد: هرچند ما در درك طبیعت و تكامل جهان به پیشرفت هایی دست یافته ایم اما هنوز سوالات بسیار زیادی باقی مانده است. پیبلز در ادامه سخنانش به جوانان نصیحت كرد با وسوسه دستیابی به چنین جوایزی وارد حوزه علمی نشوند. او اظهار داشت: نصیحت من به جوانان این است كه وارد حوزه علم شوید. به خاطر عشق به علم وارد این حوزه شوید هرچند دستیابی به جوایز بسیار جالب هستند اما شما باید به سبب مسحور شدن با علم وارد این حوزه شوید.
از طرف دیگر پیبلز در پاسخ به سوال یكی از خبرنگاران درباره حیات در سیارات دیگر اظهار داشت: می توانیم با اطمینان بگوییم حتی اگر حیاتی وجود داشته باشد، انسان هیچ گاه قادر به دیدن آن نیست. دیدیه كوئلوز هنگام تماس كمیته نوبل در یك جلسه علمی بود. حساب كاربری توئیتر نوبل عكسی از او بعد از جشن گرفتن همراه همكارانش منتشر نموده است.
برندگان نوبل فیزیك امسال نیز ۳ دانشمند مرد هستند. تابحال بیشتر جوایز نوبل به مردان تعلق گرفته است. طی ۱۱۳ دوره اعطای جایزه نوبل فیزیك، فقط ۳ زن ماری كوری(۱۹۰۳)، ماریا گوپرت- میر(۱۹۶۳) و دانااستریكلند(۲۰۱۸ ) برنده این جایزه شده اند.


منبع:

1398/07/19
19:14:24
5.0 / 5
3966
تگهای خبر: برند , جوانان , علمی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است