گذشته اسرارآمیز كهكشان آندرومدا مشخص شد

گذشته اسرارآمیز كهكشان آندرومدا مشخص شد

به گزارش دانشگاه فارسی یك مطالعه جدید گذشته اسرار آمیز كهشكان آندرومدا را مشخص كرده و از این طریق باقی مانده های كهكشان های كوچكی كه در گذشته با آن برخورد كرده اند، شناسایی شده است.به گزارش دانشگاه فارسی به نقل از نیواطلس، بررسی مورد اشاره می تواند آینده كهكشان راه شیری را هم كه در همین مسیر قدم برمی دارد، مشخص نماید. محققان اعتقاد دارند كه كهكشان راه شیری در حدود چهار میلیارد سال دیگر با كهكشان آندرومدا برخورد می كند.

ستاره شناسان استرالیایی از مدت ها پیش از گذشته توام با برخورد و تصادم های مختلف برخی كهكشان ها آگاه بوده اند. اما این نخستین بار است كه اطلاعات دقیقی در این زمینه در ارتباط با یكی از كهكشان های مشهور جمع آوری می شود. قدرت جاذبه بسیار بالای برخی كهكشان های بزرگ كهكشان های كوچك مجاور را به سمت آنها می كشد و تصادم انبوه ستاره ها و گازهای متراكم در آنها شرایط جدیدی را خلق می كند.
كهكشان راه شیری در طول عمر ۱۳.۶ میلیارد ساله خود خیلی از كهكشان های كوچك تر مجاور را به همین شیوه بلعیده و از همین طریق رشد كرده، اما به احتمال زیاد در آینده توسط كهكشان بزرگتر آندرومدا بلعیده می شود.
ستاره شناسان با بررسی حركات و سرعت ۷۷ خوشه ستاره ای در درون كهكشان آندرومدا، مجموعه ای از ستاره های سرگردان را در درون كهكشان مذكور كشف كرده اند كه به نظر می آید بازمانده های كهكشان های كوچك تر برخورد كرده با آندرومدا باشند.
آنها امیدوارند با بررسی این ستاره ها اطلاعات بیشتری در مورد كهكشان های باستانی كه الان از بین رفته اند، جمع آوری كنند. هم اكنون دو خوشه ستاره عجیب در داخل كهكشان آندرومدا شناسایی شده كه با زاویه ۹۰ درجه نسبت به هم قرار دارند و هر كدام باقی مانده كهكشان هایی بسیار قدیمی هستند كه توسط آندرومدا بلعیده شده اند. برآوردهای اولیه حاكیست كه برخورد منجر به شكل گیری این خوشه های ستاره ای در حدود ده میلیارد سال قبل رخ داده است.

1398/07/13
14:53:16
5.0 / 5
3938
تگهای خبر: محقق , محققان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است