در پژوهش مشترك محققان ایرانی و بین المللی صورت گرفت؛

كشف یكی از بزرگ ترین زیستگاه های زیرزمینی ماهیان كور جهان

كشف یكی از بزرگ ترین زیستگاه های زیرزمینی ماهیان كور جهان

دانشگاه فارسی: یكی از بزرگ ترین زیستگاه های زیرزمینی ماهیان كور جهان با همكاری محققان ایرانی و آلمانی كشف شد.به گزارش دانشگاه فارسی به نقل از وزارت علوم، سیدحامد موسوی ثابت عضو هیئت علمی گروه شیلات دانشگاه گیلان در تحقیقی دو ساله با همكاری صابر وطن دوست عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بابل و پروفسور ماتیاس گیگر و پروفسور یورگ فریهوف از پژوهشگران برجسته آلمانی، ضمن گزارش از یك زیستگاه جدید برای ماهیان كور ایرانی، وجود یك سفره آب زیرزمینی عظیم در زیر رشته كوه های زاگرس را اثبات كردند.
این سفره آب زیرزمینی با طول شناخته شده حدود حداقل ۳۱ كیلومتر و حداكثر ۱۶۲ كیلومتر (در خط مستقیم كه احتمالاً چندین برابر این فاصله در حالت واقع می باشد) بزرگترین زیستگاه زیرزمینی شناخته شده ماهیان در جهان می باشد.
همچنین این زیستگاه نخستین زیستگاه در جهان با سه گونه ماهی كور است و تنها یك زیستگاه غیر از آن در كشور چین با این تنوع و غنای گونه ای تابحال شناخته شده است.
عضو هیئت علمی گروه شیلات دانشگاه گیلان با اشاره به اینكه تا امروز در ایران چهار گونه ماهی كور غارزی شناسایی شده اند كه منحصر به كشورمان هستند و در هیچ نقطه دیگر دنیا وجود ندارند اشاره كرد: تحقیقات یك دهه اخیر این محقق ماهی شناس دانشگاه گیلان در منطقه غرب كشور و در منابع آبی حوضه زاگرس منتج به كشف دو گونه از چهار گونه مذكور شده است و دو گونه دیگر توسط پژوهشگران خارجی در سال های قبل از انقلاب اسلامی كشف و توصیف شده بودند.
وی اضافه كرد: با توجه به اهمیت بالای این نوع ماهیان، بنظر می رسد این گونه ها باید در اولویت حفاظتی سازمان حفاظت محیط زیست قرار گیرند و نقشه راه حفاظت تنوع گونه ای كشور بر این اساس اصلاح گردد.
نتایج این تحقیق بین المللی در شماره اخیر مجله ماهی شناسی كاربردی ( Journal of Applied Ichthyology ) در كشور آلمان انتشار یافته است.


منبع:

1398/06/26
23:06:30
5.0 / 5
4149
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است