معاون فرهنگی دانشگاه تهران:

طراحی برنامه های جدید عفاف و حجاب در دانشگاه تهران

طراحی برنامه های جدید عفاف و حجاب در دانشگاه تهران

دانشگاه فارسی: معاون فرهنگی دانشگاه تهران با بیان اینكه ماه هاست روی بخشنامه عفاف و حجاب كار شده است، اظهار داشت: برای سال جدید تحصیلی طرح هایی در امتداد این بخشنامه ارائه می شود.مجید سرسنگی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به تصویب بخشنامه جدید حجاب اظهار داشت: ما همواره حجاب و عفاف را از یكدیگر جدا می كنیم؛ چونكه شاید دختر خانمی حجابش كامل نباشد؛ ولی این بدان معنا نیست كه عفت ندارد.
معاون فرهنگی دانشگاه تهران با اشاره به اینكه در امتداد اجرایی كردن این بخشنامه، بحث، از منظر پوشش دانشگاهی مطرح گردیده است، اضافه كرد: معتقدیم همانطور كه یك فرد در دانشگاه باید موارد مختلفی همچون ادبیات زبانی و رفتار شایسته را رعایت كند، باید به سوژه پوشش مناسب نیز بعنوانِ یكی از تكالیف، توجه داشته باشد.
وی با تاكید بر اینكه رعایت پوشش، فقط مختص به ایران نیست، افزود: خواهش من از افرادی كه در این زمینه نقد غیرمنصفانه داشته و برای آن حاشیه سازی می كنند این است كه نیم نگاهی به سایت دانشگاه های بزرگ و معتبر دنیا، قوانین و ضوابط آنها داشته باشند.
سرسنگی گفت: همه جای دنیا روال این است كه وقتی وارد محلی می شوید باید قواعد و كدهای پوششی آن محل را رعایت كنید. كما اینكه مهمانداران هواپیما، لباس خاص و یونیفورم مهمانداری به تن می كنند. در دانشگاه نیز همچنین است؛ وقتی فردی قدم به فضای دانشگاه می گذارد، اجازه ندارد پوششی همسان با لباسی كه در یك مهمانی و یا محیط های دیگرِ خارج از دانشگاه به تن دارد، داشته باشد.
وی با اشاره به اینكه دانشگاه بواسطه هویتی كه دارد باید در همه زمینه ها خصوصاً رفتار، گفتار و پوشش برای جامعه الگو باشد، اظهار داشت: بنا بر این بحث حجاب از اردیبهشت ماه و ماه مبارك رمضان بطور جدی، مورد تاكید قرار گرفت و تردیدی نیست كه این یك خواسته عمومی بوده و موضوعی نیست كه صرفاً قرار باشد بنا بر سلیقه یك مدیر صورت گیرد.
سرسنگی افزود: نباید از یاد ببریم كه ما در كشوری مبتنی بر نظام جمهوری اسلامی زندگی می كنیم؛ بدین سبب در وهله اول یكایك ما ایرانی ها مادامی كه در ایران زندگی می نماییم، موظف به پاسداشت قوانین و ارزش های این كشور هستیم و در ثانی بواسطه حضور در محیط فرهنگی دانشگاه، مسئولیت و وظیفه ما نسبت به محترم شمردن قوانین، دوچندان می شود.
معاون فرهنگی دانشگاه تهران با اشاره به اینكه ماه هاست روی بخشنامه عفاف و حجاب كار شده است، اظهار داشت: امیدوار هستیم برای سال جدید تحصیلی بتوانیم طرح هایی را در امتداد این بخشنامه كه مورد تاكید وزارت علوم نیز هست، ارائه نماییم.
وی افزود: خوشبختانه دانشجویان ما، افرادی معتقد، متدین و پایبند به نظام و انقلاب هستند و تجربه و سابقه ۳۰ ساله بنده در دانشگاه، حاكی از این است كه عده قلیلی هستند كه شاید آن معیارهای مورد نظرِ دانشگاه را در حوزه پوشش رعایت نمی كنند.
وی اضافه كرد: لزوم پاسداشت از ارزشهای دینی و ملی ایجاب می كند كه به این معضل به چشم یك لطمه فرهنگی نگاه نماییم و در راه برطرف ساختن آن، بیشتر از آنكه بخواهیم مسئله را انضباطی تلقی و برخورد نماییم، باید با آنها صحبت كرده و كار تبلیغی و ترویجی انجام دهیم.
سرسنگی درانتها اظهار داشت: پس ما اقدامات و فعالیت های فرهنگی خودرا برای حل این مشكل انجام خواهیم داد و نهایتاً اگر عده معدودی همچنان عناد داشته باشند و بخواهند فضای دانشگاه را غیر دانشگاهی كنند، طبیعتاً بنا به انتظار جامعه دانشگاهی، با آنها برخورد خواهد شد و بطور قطع اجازه نخواهیم داد، بواسطه وجود چند نفر، فضای فرهنگی دانشگاه، از بیرون، فضای نامناسبی به چشم آید.


منبع:

1398/05/12
17:30:28
5.0 / 5
3869
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است