ریاضی اثرگذارترین دارو را برای هر فرد مشخص می كند

ریاضی اثرگذارترین دارو را برای هر فرد مشخص می كند

به گزارش دانشگاه فارسی محققان كشور در روشی با عنوان عرضه مدلهای ریاضی دارویی اثربخش ترین داروها برای درمان هر فرد را به صورت منحصر به فرد مشخص می كنند.به گزارش دانشگاه فارسی به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، محققان دانشگاه تبریز به روشی با عنوان «ارائه مدلهای ریاضی دارویی» دست پیدا كردند كه با زبان ریاضی داروی مناسب هر فرد برای درمان را عرضه می دهند. محققان دانشگاه تبریز با استفاده از این روش پژوهشی را روی بیماران تومور مغزی انجام دادند كه این طرح با پشتیبانی صندوق پشتیبانی از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری انجام شد.
محمد صادق ذاكر حمیدی مجری این طرح پژوهشی بیان كرد: استفاده از این روش برای درمان بیماری ها آزمون و خطا در مصرف دارو را می كاهد. در این پژوهش بر روی بیماران دارای تومور مغزی و داروهای مورد استفاده برای آنها كار شد. ازاین رو با زبان ریاضی به بررسی اثرگذاری داروها بر روی هر فرد به صورت ویژه پرداخته شد.
وی افزود: اثرگذاری داروها در محیط های مختلف همچون اسیدی و بازی متفاوت می باشد با روش اثر حلالی می توان فرمول ریاضی هر دارو را بدست آورد و بعد از آن میزان اثربخشی آنرا برای هر فرد مشخص كرد. در این تحقیق هم به صورت خاص بر روی بیماران دارای تومور مغزی تحقیق شد.
ذاكر حمیدی عنوان كرد: به علت تفاوت بافت بدن هر فرد اثرات هر دارو بر روی افراد متفاوت می باشد. در این تحقیق ابتدا برای هر فرد فرمول ریاضی تومور مغزی و بعد از آن فرمول ریاضی داروی مورد استفاده محاسبه شد. و بر مبنای آن یك فرمول بدست آمد كه صفر شدن این فرمول نشان از اثرگذاری دارو دارد.
عضو هیأت علمی دانشگاه تبریز پس این روش را باید درمان به زبان ریاضی دانست كه در آن اثرگذارترین دارو برای بیماری و برای هر فرد مشخص می شود.

1398/05/01
17:38:26
5.0 / 5
3766
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است