با بررسی تصاویر ماهواره ای؛

دریاچه ای از مواد مذاب در قطب جنوب كشف شد

دریاچه ای از مواد مذاب در قطب جنوب كشف شد

به گزارش دانشگاه فارسی محققان در یك جزیره در شمال قطب جنوب دریاچه ای از مواد مذاب آتشفشانی كشف كرده اند كه دمای مواد مذاب آن به ۹۸۹ تا۱۲۷۹ درجه سانتیگراد می رسد.


به گزارش دانشگاه فارسی به نقل از لایو ساینس، دریاچه ای بزرگ از مواد مذاب آتشفشانی در یك جزیره دورافتاده در شمال قطب جنوب و در اقیانوس آتلانتیك كشف شده است. این هشتمین دریاچه از مواد مذاب كشف شده روی زمین است. محققان دانشگاه كالج لندن و مؤسسه British Antarctic Survey یك دریاچه نادر از مواد مذاب را در جزیره ساندرز واقع در ۱۰۶۱۰ كیلومتری شمال شرق دریای ودل در قطب جنوب كشف كرده اند.
آنها با بررسی تصاویر ماهواره ای این جزیره بین سال های ۲۰۰۳ و ۲۰۱۸ متوجه شدند یكی از دهانه های كوه آتشفشانی و پوشیده از برف مایكل در جزیره مذكور حاوی دریاچه ای از مواد مذاب با قطر ۹۰ تا ۲۱۵ متر است. ابعاد دریاچه نشاندهنده دمای بالای مواد مذاب آن هستند. به قول دانشمندان دمای این مواد به ۹۸۹ تا۱۲۷۹ درجه سانتیگراد می رسد. دسترسی به این كوه آتشفشانی و جزیره خیلی سخت است و بدون تصاویر ماهواره ای با كیفیت بالا، دستیابی به اطلاعات درباره آن بسیار چالش برانگیز است. هرچند دریاچه های جوشان از مواد مذاب آتشفشانی پدیده ای عجیب نیستند اما تا قبل از این فقط ۷ نمونه از آن كشف شده است.

1398/04/17
15:03:12
5.0 / 5
4384
تگهای خبر: دانشگاه , كیفیت , محقق , محققان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است