كشف گرد و خاك یك ستاره مرده با قدمتی بیشتر از خورشید

كشف گرد و خاك یك ستاره مرده با قدمتی بیشتر از خورشید

دانشگاه فارسی: شهاب سنگ ها علاوه بر ظاهر جذابشان می توانند اطلاعاتی در مورد گذشته ستاره ها و سیارات باز در اختیار ما قرار دهند و اخیرا از یكی از آنها گرد و خاكی مربوط به یك ستاره مرده به دست آمده است.


به گزارش دانشگاه فارسی به نقل از نیواطلس، محققان ناسا با بررسی یك قطعه صخره فضایی كه در قطب جنوب شناسایی شده، نشانه هایی از گرد و خاك و قطعات كوچك یك ستاره منفجر شده را یافته اند. مطالعات نشان می دهد این رویداد مربوط به زمانی پیش از شكل گیری خورشید است. با عنایت به اینكه ستاره خورشید عمری بالغ بر ۴.۶ میلیارد سال دارد، ستاره مرده ای كه قطعاتی از آن كشف شده بیشتر از ۵ میلیارد سال قدمت دارد.
در این میان نكته بسیار مهم آن است كه دانشمندان و ستاره شناسان تاكنون به ندرت موفق به شناسایی و نگهداری گرد و غبار و سنگ هایی مربوط به گذشته های دور جهان شده اند و این كشف جدید حتی می تواند به افزایش دانش بشر در مورد نحوه شكل گیری منظومه شمسی منجر شود. قسمتی از مواد سنگی تازه شناسایی شده عمدتاً از گرافیت ساخته شده و همین امر نشان داده است این سنگ مربوط به یك نو اختر بوده است. نو اختر ستاره ای در حداكثر حالت درخشش است. این حالت معمولاً پیش از مرگ نهایی یك ستاره اتفاق می افتد.


منبع:

1398/02/11
20:18:59
5.0 / 5
3839
تگهای خبر: محقق , محققان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است